www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Inregistrez Midi Cu Tastatura De La Calculator?


Recommended Posts

imi poate spune cineva cum as putea sa inregistrez MIDI cu tastatura? din pacate n.am bani sa.mi iau un controller insa sunt softuri MIDI gen synth cu claviatura si o poti controla din tastatura (native ins. FM7, Pro53, Virtual Piano etc..)

As vrea sa stiu cum pot folosi un astfel de soft pt a inregistra pe suport MIDI cu ajutorul tastaturii de la comp in programe gen Cubase (Nuendo,SX...)..Ce setari ar trebui sa fac la inputuri si outputuri?...sau poate exista softuri speciale...

m.am saturat sa pun notele cu mouseul:)

P.S. am o placa audio integrata deci fara intrari midi sau joistick

 

merci si astept ajutorul vostru

Edited by twister
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai putea instala un program gen Hubi's MIDI Loopback Device (era unul si mai bun, dar nu-mi amintesc cum se cheama). Pui output-ul MIDI de la synth ca input in Cubase.

Varianta 2: cauti un plugin VST care sa inregistreze semnalel MIDI primite (desi nu stiu daca exista asa ceva); intr-un host cu claviatura folosesti pe langa synth (ca monitor) si acest plugin.

Varianta 3: in Anvil Studio poti inregistra un track MIDI cu tastatura, exact cum vrei tu. Apoi salvezi si il deschizi in DAW.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ok pai iti trebuie cum mai spune lumea niste porturi virtuale d midi rezolvi asta cu midi-yoke. Dupa care iti mai trebuie orice virtual keyboard printre care e si trollo. Pui la midiout in virtual key unul dintre porturile yoke iar la input-ul trackului pe care ai vst-ul in hostul tau pui acelasi port la midi in. apoi stai pe virtual keyboard focusat si cantzi la tastatura.

Link to comment
Share on other sites

imi poate spune cineva cum as putea sa inregistrez MIDI cu tastatura? din pacate n.am bani sa.mi iau un controller insa sunt softuri MIDI gen synth cu claviatura si o poti controla din tastatura (native ins. FM7, Pro53, Virtual Piano etc..)

As vrea sa stiu cum pot folosi un astfel de soft pt a inregistra pe suport MIDI cu ajutorul tastaturii de la comp in programe gen Cubase (Nuendo,SX...)..Ce setari ar trebui sa fac la inputuri si outputuri?...sau poate exista softuri speciale...

m.am saturat sa pun notele cu mouseul:)

P.S. am o placa audio integrata deci fara intrari midi sau joistick

 

merci si astept ajutorul vostru

 

mai toate softurile cu synth au "virtual keyboard" .Cackewalk , ..avea .VST-urile la fel .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.