www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Inregistrez Audio Tobele


Recommended Posts

Cum pot sa inregistrez o melodie care are 2 chitari un microfon un bas bagate intr o masa de mixaj care este bagata intr un calculator deci la alea nu am nevoie de microfon special dar la tobe da.cu ce pot sa improvizez sa se auda bine...si cum trebuiesc pozitionate...si sa stiti ca nu am prea multe adica....1 microfon :)) cate mai imi trebuiesc pt un sound acceptabil?

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie minim 5 (7 ideal).

 

Toba mare: 1, premier+fus 2, tom stanga+crash 3, tom dreapta+ride 4, cazan 5

 

Cu 2 microfoane poti face asa:

- tragi toba mare plus premier si fus- one take (sa nu prea faca break-uri si "treceri" pe tom-uri)

- tom-uri si cinei - take 2

- cazan si inca odata toba mare(pentru accentii de crash) - take 3

 

Dupa care muncesti o jumate de zi sa scoti ceva din cele 3 trakuri...

 

Uitasem: pentru sincronizare intai tragi toata trupa cu un microfon la tobe sa iasa ceva acolo.

Dupa aceea tragi tobele (tobarul asculta in casti pista de sync) cele trei trak-uri

Dupa aceea pe rand (in aceasta ordine): basul, chitara, chitara, etc... clapa, voce- backing, voce, etc ... (in casti se asculta tot syncul)

 

Dupa aceea ai material si te apuci de mixat: intai tobele, le faci o singura pista sa-ti fie mai usor

Dupa aia restul ....

 

Solistul si chitara solo la final (cu negativul mixat in casti).

 

Singura problema este ca vei fi ispitit sa faci o mare aglomeratie... si ca vei munci foarte mult. (iar piesa trebuie stiuta ca la carte de toti)

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Depinde si ce vrei sa obtii. Pentru un demo poti sa incerci cu doua microfoane, cu mentiunea ca o sa pierzi destul de mult timp cu pozitionatul lor. Incearca sa pui unui in fata tobei mari, si unul intre tom-uri(ai grija sa nu fie prea aproape de cinei). Daca te joci un pic cu potentiometrii de ton si volum poti sa scoti ceva decent. Cu dezavantajul ca nu o sa poti sa modifici mare lucru dupa ce ai inregistrat.

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa inregistrez o melodie care are 2 chitari un microfon un bas bagate intr o masa de mixaj care este bagata intr un calculator deci la alea nu am nevoie de microfon special dar la tobe da.cu ce pot sa improvizez sa se auda bine...si cum trebuiesc pozitionate...si sa stiti ca nu am prea multe adica....1 microfon :)) cate mai imi trebuiesc pt un sound acceptabil?

 

trebuie sa ai o camera fara reflexii , capitonata cu burete , si poti sa inregisrezi si cu un microfon pus deasupra tobelor din fata lor.Sau daca ai doua microfoane ,unul i fata deasupra si unul in fatza jos .

Daca tregi in calculator ai putea pune un microfon pe canalul L si unul pe canalul R , pui mixeru pe inregitrare stereo.Pe un Track tragi" mono R" si pe alt track "mono L" , setari ces se fac in mixerul soft pe pe fiecare track ( record optoion ) sau device ..

 

Asa vei avea pe un canal partea de jos unde pui mai aproape de toba mare, si partea de sus unde pozitionezi sa ai balans bun intre premier , tomuri si cinele.

 

Cel mai bine ptr demo ar fi totusi un loop ce se potriveste ca si stil si ritm pe care-l pui intr-un track si cantati pe celalalte canale cu chitarele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.