www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Maxine Si Hohner


Guest
 Share

Recommended Posts

Rog pe cineva sa-mi spuna ce lemn au chitarile Maxine si Hohner, si ce fel de doze. Am gasit sus la Muzica chitari Maxine cu 300 RON si Hohner cu 450 RON noi noute. N-am avut timp sa le incerc. :) Uite aici poze:

 

Prima si ultima poza - Maxine. Pozele din mijloc - Hohner.

 

Am mai cautat pe net si cred ca astea sunt modelele:

Hohner Revelation HRG-Std-II Blue Satin (2003 ?)

Maxine MEC9922 sau MEC9731

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
100 RON? Noi? Cat e Fenderul?

 

Nu glumesc...pt cei din zona, la magazinul de pe Cuza Voda, nu stiu sigur cum ii zice.

Tot acolo au si Maxine electro-acustice cu vreo 350 ron, daca nu ma inseala memoria. Una de asta am incercat si eu si nitel, nu parea sa falseze, dar avea action-ul cam mare. Habar nu am din ce lemn e facuta, ca nu ma interesa s-o cumpar.

Link to comment
Share on other sites

mi-e frica sa ma gandesc cat valoreaza un maxine la poarta fabricii, daca se da in RO cu 90 euro.... 20 euro cumva? Din ce lemn este facuta o chitara de 20 euro? hmmm... placaj, carton presat sau probabil vreun mahon de pe Luna ca vad ca se poarta treaba asta cu mahoanele :))

+1

pe cand o sa ajunga oare la concluzia ca cartonul presat e prea scump si o sa le faca din aer comprimat?

Pe bune,astea nu sunt niciuna din lemn.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm. Am gasit specificatii. Inca mai caut date despre doze.

 

MAXINE

22" ELECTRIC GUITAR

648MM SCALE

HARD WOOD BODY

HARD MAPLE WOOD NECK

ROSE WOOD FINGERBOARD

 

HOHNER

http://www.robwesley.com/guitars/listings/...20Satin%202003/

http://www.guitarshop.net/hohnerhrgstdii.htm

 

Unele Hohner din seria asta au doze Tesla.

 

gresit!... corect e HEAVY METAL WOOD BODY si HEAVY METAL MAPLE WOOD NECK... ce naiba, nu vezi ce forma are ??? :)

 

+1

pe cand o sa ajunga oare la concluzia ca cartonul presat e prea scump si o sa le faca din aer comprimat?

Pe bune,astea nu sunt niciuna din lemn.

 

+1

Pai vazui ca unii incearca sa le faca din plastic... mai e putin si o sa le faca din hartie de ziar lipita cu orbit... face bine la dintzi :))

 

 

felix

Rating: 5

View Member Profile

Add as Friend

Send Message

Find Member's Topics

Find Member's Posts

 

post Today, 05:53 PM

Post #9

 

 

veteran - adica batran si plictisit

Group Icon

 

Group: V.I.P.

Posts: 1.666

Joined: 29-October 04

Member No.: 8

 

Rating: < 0 ( 0 ) 3 >

 

:)

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

totul ce se vinde la noi se vinde muult mai scump ,

 

Hohner fabricat in Korea , am un "GLP looks like " cu serie cu "Made In Korea" scris pe gat discret sub lac , este din lemn , nu am scrijelit lacul ca degeaba , nu ma pricep la fibre etc sa spun exact ce lemn e.Sustain foarte bun.

 

Gat lacuit negru , dupa luciu pare-se ca este adaugit la headstock , gat V shape , rosewood freatboard.

Chei ca si la vintage gibson , totul este perfect doar ca nu-i din mahon.

 

cine nu a vazut inca , iata aicea cant cu Hohner Rockwood LX250 -G

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=857733&t=7467

 

tonul este mai deschis fata de GLP

 

Eu zic ca poate sa fie si din stuf presat , daca suna interesant e OK.

Sa nu se indoaie , crape etc...acest lucru nu este garantat de firmele "mici" (lemn uscat fortat , cu umiditate prea mare etc...)

 

Am cumparat la talcioc un headstosck " Korn" de la un gypsy , (ptr chei) , cu 50000 lei , si m_am targuit ca nu avea toate sase corzile ( hehe).

Gatul era adaugit (mahon) si sa nu spun ca tziganul beat a dat cu chitara dupa nevasta si s-a rupt !@!!!

langa lipitura !! asa ca unele lipituiri sunt chiar OK.

 

Dar am un Framus bas ,la care corpul este facut din straturi de 5mm , pai toata a crapat si se desface incet ca si o floare ( dar a stat in umezeala undeva intr-o pivnita), altfel avea sustain era OK.

 

asa ca eu zic ca ptr un incepator sunt super chitarele acestea noname si s-ar putea sa dea dse o chitara buna.

 

Ce trebuie schimbat ar fi Floyd Rose , la cele ieftine nu sunt din otel ca lumea.cea ce automat urca pretul cu 200-300 $, +chei mai bune daca este necesar +potentiometre inca 150 $ si iata ca am si ajuns la pretul unei chitare de firma, mai ieftina .in jur de 400$ nu vorbesc de doze care ar mai urca ptetul si ajungi usor la 700$ Cu acelasi corp , din ce o fi el.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Hohner este o firma serioasa cu traditie. Chitarile sunt fabricate in China si cred ca lemnul este chiar ce spune in specificatii.

 

Dozele si mecanicele sunt de duzina. Un set de doze humbucker 15$, un set de chei 5$, un "floyd" 20$.

Preturi cu amanuntul. En-gros mult mai ieftin.

 

De multe ori componentele "de firma" au preturi exagerat de mari - 60-70% din pret se regaseste in marketing si nu in procesul de fabricatie. Adica sunt mai bune nu zic ca nu sunt, dar preturile sunt de 5-6 ori mai mari decat costurile de productie.

 

Dl. G (daca ar vrea si ar mai fi prezent) ar putea sa ne spuna cat costa componentele "noname" folosite pe multe din instrumentel low price.

Link to comment
Share on other sites

la ora actuala( deocamdata) pretul magnetilor a scazut .Preturile mentinute "high" la magneti justificau unele preturi.

 

Cu dezvoltare sculelor digitale automatizarea electromecanica s-a cam redus.

 

Asa au ramas baietii cu magnetii ( ptr care pana acum luau bani seriosi pe "gramul de magnet ".Curand s-ar putea sa creasca iar pretul dupa inchiderea unor fabricii .La difuzoare nu am vazut sa apara magneti" buni" , am o pereche de difuri de portiera ptr masina cu magneti tip neodinium , difuri extraplate de 8".Probabil ca se fabrica dar inca nu s-a trecut in totallitate la acest tip de magneti.

Daca se creste viteza la RAM s-ar putea sa se renunte si la magneti din HDD. Toti "provider"-i anunta cresterea vitezei de streaming ( cel putin in reteaua urbana ) , nu vei mai cumpara DVD ci vei plati ptr un filmsa-l vezi ( ca si la inchiriere) asa alti magneti nu-si gasesc utilizarea....etc

 

{ ..Magneti din pamanturi rare ce au aparut acum aprox 20 de ani au fost folositi numai la micro automatizari siateme servo etc..., asa cu productie mica au castigat mult.Nu mai este pe locul uno micromecanica.( vorbesc de scule de larg consum ) ,chiar azi ma minunam cum un cunoscut vine la mine sa-i montez nu stiu ce super radiocas in masina , cand un "MP4 Player +FM radio, Photo ,MP3 de 1GB" costa 150 RON .

mai cari CD-uri , Casete ? ..ca sa .ai treaba cu motoare lagare , electromagneti , metal si sarma de cupru ...etc , este ceva complect depasit si foarte scump..}

 

firmele cunosc bine piata si directia de dezvoltare , asa ca s-au ieftinit magneti , sarma de cupru este aceiasi...asa ca "dozele" de firma au pretul tinut "high" ireal doar de pacaleala.nu au nimic special.

 

Singura problema ar fi cheile si vibratorul.Unele chei sunt aproape complect din plastic , si nu sunt rezistente daca se lovesc trebuie schimbate.

 

Vibratoarele nu sunt calite pe suprafata de reazam la pivoti asa ca, se deformeza ,si vibratorul va avea mai multe puncte de "echilibru" deci nu revine la pozitia initiala si este out of tune. , plus daca nu-i bun materialul nici suruburile nu tin , se largeste si se teoceste filetul la unele tipuri nu mai poti strange coarda in locasul din calus..

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

karpi +1 ...cu ceva mentiuni..

karpi:"Ce trebuie schimbat ar fi Floyd Rose , la cele ieftine nu sunt din otel ca lumea.cea ce automat urca pretul cu 200-300 $, +chei mai bune daca este necesar +potentiometre inca 150 $ si iata ca am si ajuns la pretul unei chitare de firma, mai ieftina .in jur de 400$ nu vorbesc de doze care ar mai urca ptetul si ajungi usor la 700$ Cu acelasi corp , din ce o fi el. "

..in mare cam asa e, insa preturile reale cu care producatorii de chitare cumpara floyd-uri, doze, cheite etc, nu e acelasi

cu cel din magazine...un invader de exemplu, pe care noi il gasim undeva pe la 80 de euro, poate fi cumparat de un producator de chitare, nu trece de 1 milion, hai 1 mil jumate (cel mai indulgent 50 eur) ..iar treaba e certa, nu vorbesc din presupuneri..daca vreti ceva palpabil, putem lua in considerare si cazul chitarelor grossman, exista un model undeva pe la vreo 9 mil jumate sau 10 mil, cu Seymour Duncan Invader in bridge, cu floyd licentiat, cu un lemn destul de bun, cu sustain etc...daca dl. grosu ar plati 3 milioane pe SD si inca vreo 4 mil pe floydul ala sub licenta, deja ar insemna ca restul chitarei sa coste 2 milioane (cu cheite, cu taste, cu toate celelalte)...

..in alta ordine de idei...am avut si eu un rockwood pro, by hohner (este productie sub licenta, precum squier by fender)..modelul strato...si am ramas incantat...grif drept, lucrata ingrijit, o chitara buna...mult mai buna decat un squier din ala la vreo 7 mil....sfatul meu e sa iti iei hohneru ala...iar maxine-ul, pt 3 milioane, e o chitara care ofera f mult...adica e la exact exact la acelasi stadiu de calitate cu un stagg, care costa cam de 2,5 ori mai mult...cam asa stau lucrurile....noroc

Link to comment
Share on other sites

saut, eu pot sa zic ca am un Hohner HDG DLX III care e ultima din seria de chitari ale lor si sunt f multumit de ea. Are cheitze cu locking, dozele suna bine, tremolo este wilkinson 50 griful nu are probleme ... despre modelele mai low cum e ala std care ziceai tu nu prea pot sa imi dau cu parerea... eu pe a mea am dat 1000 RON .... nu prea pot sa te indrum intre cele 2 care zici tu dar daca poti fa si i-ati hohneru hrg dlx III poate s-a mai ieftinit. Daca nu mergi si tu pe alta marca... decat sa iei low end-ul unor marci mai putin cunoscute...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.