www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Drum Trigger...


Jihad

Recommended Posts

Salut

 

Noi ne-am indragostit de sunetul tobei bas cu trigger. Vrem sa luam pt trupa trigger pentru toba bas.

Am gasit pe thomann unul (http://www.thomann.de/gb/ddrum_d752_kick_trigger.htm), dar nu stim ce mai e nevoie la el. Banuiesc ca mai trebuie vreun procesor, ceva...

Poate stie careva cum se folosesc?

Trigger -> Modul de procesare -> mixer? sau e mai complicata treaba?

Cam cat ar costa un procesor din ala (varianta cea mai ieftina, ca n-avem cont in elvetia)?

 

 

P.S. Sorry daca n-am postat unde trebuie...

Link to comment
Share on other sites

Iti mai trebuie un drum synth, adica un sintetizator care sa contina sunetul pe care vrei sa-l triggerezi (adica sa-l declansezi) cu respectivul dispozitiv. Dispozitivul nu scoate un sunet (sau cel putin scoate un pacanit foarte suparator - daca este conectat intr-un dispozitiv de amplificare) ci este destinat sa declanseze un sunet si sa transmita ceva parametri (dinamica de exemplu).

Link to comment
Share on other sites

Iti mai trebuie un drum synth, adica un sintetizator care sa contina sunetul pe care vrei sa-l triggerezi (adica sa-l declansezi) cu respectivul dispozitiv. Dispozitivul nu scoate un sunet (sau cel putin scoate un pacanit foarte suparator - daca este conectat intr-un dispozitiv de amplificare) ci este destinat sa declanseze un sunet si sa transmita ceva parametri (dinamica de exemplu).

 

El produce un semnal MIDI? Si daca da, cum folosesti mai multe jucarioare de-astea fara sa folosesti si mai multe sintetizatoare?

Link to comment
Share on other sites

El produce un semnal MIDI? Si daca da, cum folosesti mai multe jucarioare de-astea fara sa folosesti si mai multe sintetizatoare?

 

Nu midi.

Produce un semnal analogic, un fel de impuls.

Dispozitivul se conecteaza in synth-ul de tobe pe una din intrarile speciale de trigger, si mai departe este convertit oarecum in semnal midi - de obicei da evenimentul de "note on" pentru sunetul respectiv, si eventual cel de dinamica (care poate fi volum dar si timbru, sau chiar o alta "nota", instrument, sunet....) tradus pur si simplu din amplitudinea acelui impuls.

 

De obicei un modul de drum-synth are cateva paduri care pot fi batute direct dar si cateva intrari de trigger alocate diferitelor piese din setul de tobe: Toba mare, premier, tom-uri, fus-cinel, etc... Si atunci pot comanda cu cateva trigger-pad fiecare intrare. Asta o fac prin paduri dedicate, sau prin traductori montati pe tobele naturale ca sa dublez sunetul natural (preluat eventual prin microfon) cu sunetul sintetizat (sau chiar sample) al modulului...

Link to comment
Share on other sites

Mda... am gasit ceva http://www.thomann.de/gb/roland_tmc6.htm dar e cam peste puterile financiare ale tobarului.

 

m-am mai gandit la o varianta, dar nush daca e posibila: trigger -> laptop -> mixer

sampleuri pe calculator sunt muuult mai multe decat poate oferi modulul ala

dar mai este o problema... sunetul poate avea o mica "intarziere" din cauza procesarii. se poate intampla asa ceva? mai ases ca se bate cu pedala dubla, si la o viteza destul de mare.

 

vreau sa anticipez cam toate problemele inainte sa ma arunc cu capul inainte.

poate este pe forum cineva care a facut cunostinta cu chestiile astea

 

traductori montati pe tobele naturale ca sa dublez sunetul natural (preluat eventual prin microfon) cu sunetul sintetizat (sau chiar sample) al modulului...

acu depinde de fidelitatea sunetului scos din modul

ramane de vazut daca e necesara dublarea cu sunet natural (preluat prin microfon de toba bare)

Link to comment
Share on other sites

Mda... am gasit ceva http://www.thomann.de/gb/roland_tmc6.htm dar e cam peste puterile financiare ale tobarului.

 

m-am mai gandit la o varianta, dar nush daca e posibila: trigger -> laptop -> mixer

sampleuri pe calculator sunt muuult mai multe decat poate oferi modulul ala

dar mai este o problema... sunetul poate avea o mica "intarziere" din cauza procesarii. se poate intampla asa ceva? mai ases ca se bate cu pedala dubla, si la o viteza destul de mare.

 

vreau sa anticipez cam toate problemele inainte sa ma arunc cu capul inainte.

poate este pe forum cineva care a facut cunostinta cu chestiile astea

acu depinde de fidelitatea sunetului scos din modul

ramane de vazut daca e necesara dublarea cu sunet natural (preluat prin microfon de toba bare)

 

Sunetul natural este baza. Altfel te apuci de muzica electronica (nu ca ar fi ceva rau). Dar tobele le bate automatul (calculatorul) si pe tobar il trimiti la pensie.

Asta daca vrei sa nu renunti la live. Altfel te apuci si faci negative, ii dai pe toti afara, si canti in dormitor singur. Pentru ca la audienta nu prea mai prinde...

 

Deci trigger sau netrigger, sunetul natural este baza (scos din bataia mainii sau a piciorului)...

Ca si la chitara de altfel.

Link to comment
Share on other sites

ermm....da si nu

da poti cu trigger si apoi sa folosesti laptop cu bfd sau battery 2/3

dar iti trebe un laptop bun cu mult ram si hdd de minim 7200 rpm

 

mi se pare mult mai buna metoda asta si ma gandeam sa o folosesc (nu pt mine si nici in Taxidermy) dar e scumpa :)

=> drum machine :)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Noi ne-am indragostit de sunetul tobei bas cu trigger. Vrem sa luam pt trupa trigger pentru toba bas.

Am gasit pe thomann unul (http://www.thomann.de/gb/ddrum_d752_kick_trigger.htm), dar nu stim ce mai e nevoie la el. Banuiesc ca mai trebuie vreun procesor, ceva...

Poate stie careva cum se folosesc?

Trigger -> Modul de procesare -> mixer? sau e mai complicata treaba?

Cam cat ar costa un procesor din ala (varianta cea mai ieftina, ca n-avem cont in elvetia)?

P.S. Sorry daca n-am postat unde trebuie...

am citit toate posturile ,tot nu inteleg ce vrei.

 

dar , Sintetizatoarele de toba electronica au intrari trigger ptr fiecare componenta a garnituri de toba , traductoare ce sunt lipite de tobe dau impulsul intrari de trigger , poti pune si microfone sau chiar alt instrument ,de ex chit bas .

 

Asa poti monta tobele si pe langa tonul natural poti avea si sunete de drum-synnth ce sunt redate numai printr-o statie, era la moda acu 20 de ani ,sunau foarte artificial si ai nevoie de aceiasi instalatie buna de amplificat tobe daca vrei sa sune ca lumea.

 

Daca canti in birt ai avantaj caci au si paduri ( atuncea din aceste paduri iei semnalul ptr trigger ) acestea nu se aud fata de sunetul drumsynth-ului amplificat si poti sa faci sounduri bune si incet de tot de ex, sa acompaniezi un pian ce canta la rece .

Sau e bun ptr inregitrat si exersat la bloc , unde cu garnitura normala nu poti sa canti.

 

"procesorul" trebuie sa fie un Drumsynth care a-ti da sunetele in ritmul semnalului trigger, fiecare componenta are ADSR si timbru si efecte (hall , ecou) cele mai complexe au mai multe reglaje ..

 

Si mai trebuie o statie super buna de banda larga , sa redea toate frecventele tare si curat .

 

un drumsynth bun ce nu suna a "flasneta" costa destrul de mult .

 

daca folosesti ceva soft in PC comandat prin midi , ati trebuie un soft bun $$$$$$, RAM 2-3GB sau mai mult , CPU 3000 GHz

 

cu HDD nu ai treba multa caci totul functioneaza din RAM , nu stiu ce-i mai scump PC+soft sau un Drumnsynth bun.

Link to comment
Share on other sites

Na ca mi-am facut trigger acasa

Si nu m-a costat nici un ban

Pacat ca nu poate fi luat nicaieri

Dar pentru practice, e perfect

 

Defapt trebuie un practice pad, in care sa-i introduc triggerul

Si merge ca uns

 

Cam asta mi-a iesit:

N-am batut eu tare corect, dar important e ca sistemul functioneaza.

 

P.S. Cred ca mai bine ar fi mutat topicul pe DYI

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ceva: respectivul plugin nu e velocity-sensitive, adicatelea orice amplitudine ar avea semnalul de la trigger, pluginul reproduce acelasi sunet, la acelasi volum.

Dupa cum a mentionat si karpi, poti mixa sunetul "sintetizat" cu sunetul natural, preluat de microfon (eventual cu ceva compresie) pentru a avea contol asupra dinamicii.

Un modul, insa, are mai multe sample-uri pentru aceeasi toba (si mai multe seturi): o toba cu trigger (sau una electronica—e acelasi lucru) lovita usor va suna diferit fata de aceeasi toba lovita puternic. Nu stiu cat de relevant e pt. stilul vostru; poate e suficient sa mixati cu sunetul "dry", dar e bine de luat in considerare toate optiunile.

 

Apropos, stie cineva daca se gaseste un D4 de la Alesis pe la noi si cam cat costa?

 

Exista si plugin-uri VST/programe (precum Battery) si cu velocity, dar acestea au nevoie de semnal MIDI. In categoria asta intra The D4, care e practic un D4 software (VST). Cel putin cred ca e velocity-sensitive, n-am apucat sa-l testez. Pentru programele astea intr-adevar ai nevoie de un calculator mai sanatos, pentru ca incarca mai multe sunete in memorie si cu cat e calitatea mai buna cu atat consuma mai multe resurse.

 

Urmatoarea intrebare: "Si de unde iau eu semnalul asta MIDI?". Raspuns: tot dintr-un modul :) Majoritatea au MIDI in/out/through, tocmai pentru a putea fi folosite ca sequencer sau, dimpotriva, controlate de sequencer. Ma rog, lunga povestea cu standardul MIDI. Mai exista eDrum, un convertor trigger/MIDI cu 22 canale. Il poti face singur sau comanda kitul (din cate tin minte), dar tot pe la pretul unui D4 (second hand; nu cred ca se mai fabrica) te invarti.

 

PS:

mi-am facut

Nerecunoscatorule :)

Link to comment
Share on other sites

da

da` pentru un practice pad pt acasa, sau pt sala de repetitii (daca ai laptop) e beton.

Si asa ca la repetitii nu prea se aude toba bas.

 

Intr-adevar .. live nu prea merge treaba.

Dar cu un modul Alesis D4, mixat cu sunet preluat cu microfon, deja e alta treaba. :)

Cum a zis si 57, preblema ca nu prea se gasesc module din astea pe la noi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.