www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

S'au Bulit Dozele?


Alin N

Recommended Posts

stiu ca am mai postat in legatura cu sustainul dar acum...chiar e ciudat...adica pe corzile unu si doi sunetul parca se "sterge" treptat ... pe miul subtire cel putin trb sa dau ampu tare ca sa se auda...nu stiu ce sa intamplat...am pus si o inrtegistrare...la inceput cant corzile si si mi libere apoi am pus si eu acolo niste note mai lungi...:) si ignorati sunetul de la sfarsit...a dat o eroare mica :)

FILE2007_3_8_10_48_32.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

1. Incearca sa schimbi corzile

2. Mai inalta dozele

3. Poate sa fie si de la switch(eu sunt patit!)

4. In definitiv, doza poate fi proasta!

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

sustainul din cate stiu nu tine de doze tine de corp so joacate cu inaltime dozelor si poate ti se remediaza situatia

Link to comment
Share on other sites

Ai apropiat prea mult dosele de corzi (polii magnetici)? Daca sunt prea aproape campul magnetic amotrizeaza oscilatia > omoara sustainul.

 

dozele sunt jos de tot...la nivelul "casutelor" in care stau :)

 

 

o sa incerc sa le mai inaltz daca nu merge schimb corzile...

 

 

si la celelalte corzi am cam aceeasi problema...dar nu chiar atat de "accentuata"

 

 

aaa...precizez ca nu am schimbat corzile de cand am luat chitara...de prin noiembrie...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
dozele sunt jos de tot...la nivelul "casutelor" in care stau :)

 

 

o sa incerc sa le mai inaltz daca nu merge schimb corzile...

 

 

si la celelalte corzi am cam aceeasi problema...dar nu chiar atat de "accentuata"

 

 

aaa...precizez ca nu am schimbat corzile de cand am luat chitara...de prin noiembrie...

Ia de la reprezentanta Roland\Boss un set de corzi de electrica. Mag e pe republicii, pe langa caraiman

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
sustainul din cate stiu nu tine de doze tine de corp so joacate cu inaltime dozelor si poate ti se remediaza situatia

 

eu stiam ca se duce sustainu si de la doze, eu am patit-o

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

incearca sa schimb potentiometru sau cablurile din chitara....daca ai drum prin bucuresti ti le schimb eu regards

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Slabe sanse sa o "patesti" la o chitara noua. Intr-adevar e posibil ca magnetii sa isi piarda din proprietati dar asta se intampla dupa zeci de ani.

 

 

scuze, voiam sa zic de la corzi

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Canti cumva cu Noise-Gate ?

asta vroiam sa zic si eu...cred ca tipul canta cu amplitube..sau guitar rig si are noise-gate-u dat .."prea tare" ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

scuzati intarzierile...mi sa bulit calcu si abea acum am pus mainile pe o tastatura, un mouse si ochii pe un monitor...sa le iau pe rand...

 

incearca sa schimb potentiometru sau cablurile din chitara....daca ai drum prin bucuresti ti le schimb eu regards

 

 

nu am drum prin ploiesti...si cabluri din chitara...potentiometru....prefer sa nu ma bag eu la astea :)

 

Canti cumva cu Noise-Gate ?

 

pai da...la procesoru pe care il am majoritatea efectelor includ noise-gate'u

 

cred ca tipul canta cu amplitube..sau guitar rig

 

nu folosesc chestii de genu... :)

 

are noise-gate-u dat .."prea tare" ....

 

posibil...dar si daca (virgula) conectez chitara direct la amp cam am problema aia...v'am spus ca de cand am schimbat corzile e ceva mai bine...dar oricum nu'jt...cand imi fac calcu mai pun o inregistrare :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.