www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile...grosime...dubii...


Guest Wanderer
 Share

Recommended Posts

Guest Wanderer

hm...eu cand am inceput studiul asa mai meticulos la chitara am fost sfatuit sa merg pe corzi de 0.8...am trecut de faza aia...intr-adevar iti dau o anumita finete in executie...mai ales in viteza...dar acum vreo 2 luni am auzit o vorba tare inteleapta: e usor sa faci o chitara pe care sa canti lejer, mai greu sa faci una care sa sune...si sunt tare curios acum...cat de mare influenta au corzile asupra stabilitatii chitarii? acum inteleg si eu ca la bend-uri e altceva...dar altceva nu imi vine in cap...si un sfat daca s-ar putea va rog...0.8, 0.9,etc.?

Link to comment
Share on other sites

Asa o parere neavizata : asa cum ai spus tu, corzile de 0.8 iti ofera lejeritate mult mai mare, am cantat o perioada pe asa ceva si partile de viteza ies mult mai usor. Pe de alta parte, la ritm nu prea se preteaza, mie mi se parea ca suna sec, fad, cum vrei sa spui.

O regula generala ar fi ca tonul e cu atat mai sanatos cu cat corzile sunt mai groase (un exemplu trambitat mult pe aici e nenea Wylde), desigur, se canta si mai greu, riscul meseriei.

Eu prefer corzi "standard" - adica de 0.9 si eventual, ca sa fie chestiile de viteza mai usor de facut, cant cu un semiton sau chiar cu un ton mai jos.

L.E. : despre stabilitate, pe o chitara mai low-end nu e recomandat sa-ti pui corzi foarte groase(am un amic care a exagerat cu .10 - .60, cred), sunt sanse sa-ti strici cheitele. Oricum ar fi, daca schimbi dimensiunea cam trebuie sa ajustezi actiunea si curbura grifului, cum se face asta s-a tot scris pe forum.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hai, sa lasam prostiile la o parte. Nu strici nici o cheita din cauza corzilor, cel mult ti se va dezacorda mai des.

 

In alta ordine de idei, cu cat sunt corzile mai groase, cu atat au un ton mai penetrant, mai sanatos, mai bine definit, mai prezent etc., insa sunt mai greoaie pentru degete. Mi-e greu sa imi imaginez niste corzi de .8 sunand bine live, intr-o trupa. Eu unul iti recomand un set .10-.46/.52, ai sa simti o diferenta uriasa de ton si, cu timpul, iti vei obisnui si degetele cu noile corzi. Tine minte insa, grosime mai mare=tensiune mai mare, deci va trebui, pentru rezultate optime, sa iti resetezi chitara (intonatie, grif).

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea : cu cat sunt mai groase cu atat suna mai bine. totusi trebuie sa ai putina grija cand alegi un set nou, sa fie echilibrat.

9-42, 9-46, 10-46, 10-48, 11-48 pentru inceput sunt ok.

Eu deocamdata folosesc 12-52, si ma gandeam sa incerc un 13-56 :)

 

*Corzi echilibrate : sa poti mentine acordajul "standard", chiar daca cu x jumatati de ton mai jos. De exemplu, modelul ZW 10-70 nu prea e un set echilibrat (vezi "drop tuning")

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Cum a zis toata lumea: mergi pe corzi mai groase, ca suna mai bine!Personal, folosesc 0.08, dar mi se pare ca suna cam artificial, cam a sarma! Sa nu mai pun la socoteala faptul ca la mine se strica si mult mai repede decat unele sa zicem, de 0.09!

 

Totul e in functie de gustul fiecaruia!

Link to comment
Share on other sites

Daca te ajuta si mai mult, sa stii ca Stevie Ray Vaughan canta cu 0.13,dar avea chitara acordata cu un semiton mai jos.

Lol. Tocmai ai spus o prostie :)

Cel mai subtire set "de 13" e 13-56. Cel mai inalt acordaj pentru astea (cantabil) e DO#. Adica 3 semitonuri.

Nu mai credeti tot ce scrie pe net :)

Link to comment
Share on other sites

Blackmore de ex foloseste mi de 0.8 , si 0.10 si sol 0.11 .De asta revine asa usor dintr-un vibrato de ala dement . Si nici nu cred ca e cazu sa spui ca nu are coaie .

Sunt altii , countristi de ex , care spun ca ,marea majoritate a timpului nu faci benduri mai mar de un ton , decat foarte rar . Atunci isi pun coarda cea mai groasa care sa le permita fara efort bendul de un ton . Lee Hodgson foloseste 0.12 , 0.15 , 0.18 ( Picato Strings , la fel ca Blackmore :) . PS : cred ca cele mai faine corzi care le-am avut vreodata , pacat ca is scumpe si foarte greu de gasit ) !

 

 

Grija mare astia cu 0.10 incolo , daca nu aveti ani buni de cantat in spate si studiati ca dilimanii peste 5 ore pe zi va paste RSI . Si nu e ndicat :)

 

Dimensiunea standard e 0.9 cu 0.42 pe Strat si 0.10 cu 0.46 pe Les Paul .

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

hm...eu cand am inceput studiul asa mai meticulos la chitara am fost sfatuit sa merg pe corzi de 0.8...am trecut de faza aia...intr-adevar iti dau o anumita finete in executie...mai ales in viteza...dar acum vreo 2 luni am auzit o vorba tare inteleapta: e usor sa faci o chitara pe care sa canti lejer, mai greu sa faci una care sa sune...si sunt tare curios acum...cat de mare influenta au corzile asupra stabilitatii chitarii? acum inteleg si eu ca la bend-uri e altceva...dar altceva nu imi vine in cap...si un sfat daca s-ar putea va rog...0.8, 0.9,etc.?

Dacã vei cânta pe 0.008, nu vei mai reuºi sã cânți pe altceva. Cu 0.008 esti foarte dependent de lanțul audio. Dacã nu ai un amplificator ºi niºte efecte bune, va suna rãu, ºi asta pentru cã o chitarã cu astfel de corzi sunã subțire acustic. Are un sound de jucãrie. Chiar asta e senzația mea când cânt la o chitarã cu corzi de 8: JUCÃRIE.

 

Lol. Tocmai ai spus o prostie :)

Cel mai subtire set "de 13" e 13-56. Cel mai inalt acordaj pentru astea (cantabil) e DO#. Adica 3 semitonuri.

Nu mai credeti tot ce scrie pe net :)

Vaughan avea:

13,15,19,28,38,58

acordat cu un semiton mai jos.

 

Spre sfârºitul carierei a fãcut un compromis ºi a coborât la 0.012. Pentru chitariºtii rockeri, corzile groase merg pânã la maximum 11... Dacã aud de 13 spun cã nu existã aºa ceva (aia mai puțin documentați). Altã întrebare comunã este dacã nu se "încovoaie" griful de la astfel de corzi. Întotdeauna mã distrez când aud.

 

Dimensiuni de corzi de genul 13-54 sunt foarte COMUNE în jazz în acordaj NORMAL, nu cu unul, douã sau cinci tonuri mai jos... John Scofield are 13-52 (acordaj normal).

 

Eu folosesc:

12,16,20,32,42,54

cu acordaj normal.

Avantajul este cã indiferent în ce amp îmi bag chitara, sunã bine ºi fãrã sã folosesc efecte, eq ºi alte zorzoane.

Link to comment
Share on other sites

Dacã nu ai un amplificator ºi niºte efecte bune, va suna rãu, ºi asta pentru cã o chitarã cu astfel de corzi sunã subțire acustic. Are un sound de jucãrie. Chiar asta e senzația mea când cânt la o chitarã cu corzi de 8: JUCÃRIE.

si o sa iti plezneasca cand ti-e tie lumea mai draga(mie mi-a pleznit mi-ul subtire de vreo 4-5 ori pana acuma, si nu stiu ce era da cred ca 0.08 e cea mai mica grosime, si e posibil sa fi fost mai groase)

 

daca imi pun corzi de 0.13 si cant in acordaj normal, e vreo sansa sa se rupa usor corzile sau doar faptu ca sunt asa de groase o sa le impiedice sa se rupa?

Link to comment
Share on other sites

daca imi pun corzi de 0.13 si cant in acordaj normal, e vreo sansa sa se rupa usor corzile sau doar faptu ca sunt asa de groase o sa le impiedice sa se rupa?

În mod normal, la aceeaºi calitate, corzile mai subțiri au ºanse mai mari sã se rupã decât cele groase.

Eu schimb corzile la fiecare concert aºa cã mi se întâmplã rar sã se rupã în timpul concertului.

Ultima datã a fost în 2001 :)

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc:

12,16,20,32,42,54

cu acordaj normal.

Avantajul este cã indiferent în ce amp îmi bag chitara, sunã bine ºi fãrã sã folosesc efecte, eq ºi alte zorzoane.

 

Si eu, si eu ! Sunt bestiale corzile alea, Cyfer ! Thanks ! (eu o tin in Re. )

 

daca imi pun corzi de 0.13 si cant in acordaj normal, e vreo sansa sa se rupa usor corzile sau doar faptu ca sunt asa de groase o sa le impiedice sa se rupa?

 

Depinde mult si de chitara, si de corzi.

 

------

------

 

Pe mine nu ma tin degetele sa tin corzile alea mai sus de Re (D), cel putin deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

sunt prost dar ma tratez.daca acordezi chitara cu un semiton mai jos,ce fac colegii din trupa,daca ai si suflatori, orga ,ce faci?nu inteleg treaba asta ,va rog sa ma lamureasca cineva.folosesc corzi de 09,odata am pus mai groase si credeam ca tin in mana scula lui Robin Hood,(la arc ma refer)era o distanta de 2-3 cm la prima doza,imposibil de folosit chitara,asa ca ramin la 09

Link to comment
Share on other sites

sunt prost dar ma tratez.daca acordezi chitara cu un semiton mai jos,ce fac colegii din trupa,daca ai si suflatori, orga ,ce faci?nu inteleg treaba asta ,va rog sa ma lamureasca cineva.folosesc corzi de 09,odata am pus mai groase si credeam ca tin in mana scula lui Robin Hood,(la arc ma refer)era o distanta de 2-3 cm la prima doza,imposibil de folosit chitara,asa ca ramin la 09

Dacã chitara se acordeazã mai jos cu un semiton, atunci ºi basul se acordeazã la fel ºi celelalte chitãri. Clãparii schimbã acordajul printr-o singurã apãsare de buton. Suflãtorii se descurcã în noua gamã. Ceea ce cânți tu pe chitarã ca fiind E, la ei e Eb (nu e mare filozofie pentru ei).

Link to comment
Share on other sites

Eu am corzi de 0.10 pe copia de Randy Rhoads si de 0.11 pe Stagg les paul pentru ca are scale-ul de 24.75" si mi se par foarte comode...urasc sarmele de 0.08 stiu ca am avut intr-o viata anterioara asa ceva pe un Reghin Iris si mi se parea oribil si imi scapau din mana. Si nu am action mare deloc pe nici una din chitari si sunt destul de rapide si asa.

Poate o sa incerc de 0.10 pe Stagg dar nu cred.

Si nu, nu imi pocneste gatul :).

Ambele sunt acordate in E, foarte rar in Drop D.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Eu unu folosesc corzi de 009-011-016-026-036-046 Dean Markley sunt multumit de el... bine eu cant in D, cu un ton mai jos. si folosesc floydu cat poate el sa mearga. As incerca si un set de 010 dar parca nu vreau sa imi tot plezneasca corzile cand trag de floyd la maxim :). Voi ce ziceti ar pleznii ?

Ca un detaliu in plus. Re-ul al gros urca 7 tonuri iar al subtire doar 3.. si alta intrebare .. care e problema cu floydu-l de urca doar 3 tonuri la coarda cea subtire?

ms

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.