www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Artmania 2007


Marius T
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Trupe care se preconizeaza ca vor fi prezente: My Dying Bride, The Gathering, Haggard, Anathema, Tarot...

I'm sooo there!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Biletele pentru ARTMANIA Festival 2007 vor fi puse in vanzare incepand de luni, 23 aprilie in reteaua magazinelor Diverta din intreaga tara, pe www.bilet.ro si in magazinul Muzica din Bucuresti.

 

Astfel, biletele-abonament puse la dispozitia publicului, pentru intreg festivalul (15, 16 si 17 iunie) costa 120 lei.

 

Pentru ziua de sambata, 16 iunie, cand in Piata Mare din Sibiu vor concerta Within Temptation, My Dying Bride, The Gathering si Tarot, pretul unui bilet va fi de 75 lei.

 

Pretul biletelor pentru zilele de vineri si duminica vor fi anuntate saptamana viitoare, cand vor fi scoase la vanzare.

 

ARTMANIA Festival 2007

 

ARTMANIA Festival 2007 se va desfasura pe o perioada de trei zile, in Piata Mare din Sibiu, intre 15 si 17 iunie, iar publicul iubitor de muzica se va putea bucura de prezenta unor nume definitorii pentru muzica rock, care deja au scris istorie. Pe langa Within Temptation, ne vor onora cu prezenta trupe ca Anathema, My Dying Bride, Tarot, The Gathering si Haggard.

 

A doua editie a Festivalului ARTMANIA isi propune sa isi consolideze statutul de cel mai mare festival de muzica rock din Romania, dar si cel de eveniment cultural important, in cadrul programului Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007.

 

ARTMANIA Festival 2007 este un proiect cultural finantat prin Programul Sibiu Capitala Culturala 2007.

 

Editia precedenta a festivalului a fost un real succes, cu invitati ca HIM sau Amorphis. Editia 2006 s-a bucurat in totalitate de un numar de aproximativ 7000 de vizitatori (public platitor de bilet, invitati, vizitatori ai altor evenimente din cadrul festivalului), au fost prezenti peste 200 de reprezentanti acreditati din presa nationala si internationala si peste 60 de artisti din Finlanda si Romania.

 

Informatii de presa si acreditari:

 

Sonia Lodi, Press & PR Coordinator

Tel 0788.967.033

press@artmaniafestival.ro

 

Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007: www.sibiu2007.ro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Steven
Managementul trupei Haggard a informat, miercuri seara, organizatorii ARTMANIA Festival 2007 despre accidentul suferit, in aceeasi zi, de pianistul trupei, Hans Wolf, acesta devenind indisponibil pentru concertul de la Sibiu.

 

Considerand ca prestatia lui Hans Wolf este esentiala pentru muzica trupei Haggard, trupa a decis sa anuleze concertul de vineri, 15 iunie, de la Sibiu.

 

In ciuda faptului ca timp de 24 de ore, organizatorii ARTMANIA impreuna cu formatia Haggard au incercat sa gaseasca solutii pentru a reprograma concertul, in timpul festivalului, managementul Haggard a anuntat joi, la ora 15, ca trupa nu poate participa la festival sub nicio forma.

 

Organizatorii ARTMANIA isi exprima regretul pentru aceasta situatie.

 

Prin amabilitatea celor de la trupa Cargo, recitalul lor a fost reprogramat, vineri, 15 iunie, de la ora 21.00, in locul concertului Haggard.

 

:)

 

Programul festivalului(inainte de schimbarile datorate absentei celor de la Haggard):

 

VINERI 15.06.2007

 

BIBLIOTECA ASTRA - lansare de carte si intalnire cu autorii

18.00 – Radu Paraschivescu & Traian Ungureanu

 

Editura Humanitas organizeaza vineri, 15 iunie, de la ora 18.00, la Biblioteca Astra din Sibiu, lansarea volumelor Manifestul fotbalist de Traian Ungureanu si Bazar bizar de Radu Paraschiverscu, in cadrul ARTMANIA Festival 2007.

 

PIATA MARE

 

17.40 Acces public

18.40 - 19.20 Altar (40 min.)

19.35 - 20.30 Celelalte Cuvinte (55 min.)

21.00 - 22.00 Haggard (1 h)

22.30 - 00.00 Anathema (1 h 30 min.)

 

UP-TOWN

00.00 – 05.00 ARTMANIA Festival – chill-out party

SAMBATA 16.06.2007

 

PIATA MARE

 

16.00 Acces public

17.00 - 18.00 Cargo (1 h)

19.00 - 19.55 Tarot ( 55 min)

20.10 - 21.10 The Gathering (1 h)

21.25 - 22.25 My Dying Bride (1 h)

22.55 - 00.25 Within Temptation (1 h 30 min.)

 

UP-TOWN

 

00.00 – 05.00 - ARTMANIA Festival – after party electro concerts -

Special Guest: XERXES (Norvegia) – 01.00

 

 

DUMINICA 17.06.2007

 

ATRIUM Cafe

 

14.00 Lansare carte biografica Nightwish "Once Upon A Nightwish", cu participarea lui Marco Hietala

 

Cafeaneaua ERASMUS - Lansare de carte si intalnire cu autorii

 

17.00 - Cristian Geambasu & Alin Buzarin

 

Editura Polirom organizeaza duminica, 17 iunie, de la ora 17.00, la Libraria-Cafenea ERASMUS (Str. Mitropoliei, nr. 30), lansarea volumelor Dincolo de scor de Cristian Geambasu si Raport de cornere de Alin Buzarin, in cadrul ARTMANIA Festival 2007.

 

 

PIATA MARE

 

"Sticky Situation aka Happy Streets" – prezentat de Centrul Cultural German Sibiu si revista Sapte Seri, Sibiu.

 

18.00 Acces public

18.55 - 19.35 Luna Amara (40 min.)

19.50 - 20.40 Vita de vie (50 min)

21.00 - 22.00 After Forever (1 h)

22.30 - 00.00 Iris (1 h 30 min)

 

CISNADIOARA (CETATE)

 

20.00 - 20.30 Acces public

(NOTA: !!! Accesul se face pe baza unui bilet separat)

20.30 - 22.00 UNPLUGGED: Vincent & Danny Cavanagh, invitat special Duncan Patterson (1h 30 min)

 

UP-TOWN

 

00.00 - 05.00 ARTMANIA Festival – closing party

 

Site oficial!!

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Nu mai am cuvinte. Nici sa vorbesc nu mai pot. Am vazut totul. Dati-le incolo de "dezamagiri". Ati asistat la o premiera la noi in tara si prin noi cei care au fost acolo, s-a facut istorie si isterie.

La 5 dimineata , luni, dupa o noapte lunga de baut pina am izbucnit in lacrimi, am fost din nou in Piata Mare. Cele 3 zile incarcate , ce si-au avut centrul acolo vor lasa vesnic mirosul acela de ... rock ... in aer. Mai vreau niste lichior. Inca am gitul teapan.

Link to comment
Share on other sites

Guest wotanski

dupa parerea mea a fost cel mai bine organizat eveniment de metal din romania. locatie excelenta, sunetul perfect, lumini si pyro la inaltime. cat despre trupe, se vede clar diferenta intre astea de la noi si cele de-afara... suntem la ani lumina distanta. cred ca acest festival ar fi un bun prilej pentru anumiti "artisti" sa deschida ochii si sa ia notite. cargo de ex nu aveau ce cauta acolo, eventual la un festivalul berii la gaesti ar fi perfecti...

My Dying Bride si Anathema - fenomenali! inca nu-mi revin cat de bine a putut sa se prezinte MDB, cat feeling... Aaron mi-a depasit toate asteptarile. Sper sa revina cat mai curand.

 

rock the metal! /,,/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
Guest the unforgiven

cine vine anul asta la artmania :) Am auzit ceva de nightwish dar nu sunt sigur, oricum dupa him si within temptastion ar merge :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.