www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Truss Rod Epiphone

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 CosminStefan

CosminStefan
  • Interests:Guitar
    Bass
    Nu metal
    Groove metal
    KoRn
  • Nume:Cosmin Stefan

Posted 28 December 2016 - 04:12 AM

Am cumparat recent un epiphone thunderbird pro iv. Am vrut sa indrept putin neck-ul si nu merge. Am folosit o cheie imbus dar dă impresia ca se invarte in gol si ca nici nu intra. E posibil sa fie alt tip de cheie sau e complet facut praf?20161228_024105.jpg 20161228_024031.jpg

Tin sa mentionez ca am folosit asta : 54ca867708e47_-_allen-wrenches-de.jpg

Este posibil sa am nevoie de asa ceva?$_1.JPG

Edited by CosminStefan, 28 December 2016 - 05:08 AM.

#2 manbearpig

manbearpig
  • Nume:Ervin
  • Trupa:Wooldozer, Strip Joint, Goddess

Posted 28 December 2016 - 08:29 AM

Pare tocit, ar trebui dusa inapoi de unde ai luat-o, chestia asta nu e simplu de reparat/inlocuit. Am patit si eu la un Strat Classic Vibe, n-am fost atent cand am cumparat-o si cand a venit momentul sa schimb setup-ul, surpriza! Am dus-o inapoi la magazin.

My musical endeavours:

http://goddessrocks.bandcamp.com/

#3 Airhead

Airhead
  • Nume:Dan

Posted 28 December 2016 - 11:13 AM

dupa cum arata gaura ai folosit unealta corecta, insa este posibil ca primul proprietar sa nu fi folosit marimea corecta si a stricat gaura.

una dintre solutii ar fi sa pui o bucata de panza in cheie sa se potriveasca in gaura si asa sa poti invartii, asta in conditiile in care truss rod nu este blocat sau intepenit.

#4 CosminStefan

CosminStefan
    Bass
    Nu metal
    Groove metal
    KoRn

Posted 28 December 2016 - 11:19 AM

dupa cum arata gaura ai folosit unealta corecta, insa este posibil ca primul proprietar sa nu fi folosit marimea corecta si a stricat gaura.
una dintre solutii ar fi sa pui o bucata de panza in cheie sa se potriveasca in gaura si asa sa poti invartii, asta in conditiile in care truss rod nu este blocat sau intepenit.

Multumesc! O sa incerc.

#5 livakero

livakero
  • Nume:liviu nicolae

Posted 28 December 2016 - 04:25 PM

salut, la mine a mers asa: stropit generos cu wd40, rabdare 1h, apoi incercat chei torx. hexa n-au intrat, torxul da. dupa ce simti c-a intrat, rotatii mici, cateva grade, antiorar si orar, chiar cu o usoara percutie. daca nu merge, solutia ultima e dezlipirea grifului, scos trussrodul, schimbat piulita,... sper sa rezolvi cu torxul. bafta!

#6 dani_rosu5

dani_rosu5
  • Nume:-
  • Trupa:-

Posted 28 December 2016 - 04:56 PM

daca nu vrea nicicum,decat sa dezlipesti griful,mai bine cauti un extractor de suruburi - cel mai sanatos ar fii o vizita la un lutier

#7 CosminStefan

CosminStefan
    Bass
    Nu metal
    Groove metal
    KoRn

Posted 02 January 2017 - 09:16 PM

Bassul a fost cumparat de la Andertons de la sectiunea SH. Acum doua zile am fost sa il returnez. S-au uitat si baietii de acolo si au vazut ca nu poti face mare lucru. Eu am zis ca acum nu e o problema, bassul era setat ok. Dar pe viitor ce as fi facut? Am primit banii inapoi si a fost ok. :D

Edited by CosminStefan, 02 January 2017 - 09:19 PM.

#8 manbearpig

manbearpig
  • Nume:Ervin
  • Trupa:Wooldozer, Strip Joint, Goddess

Posted 03 January 2017 - 02:15 PM

Eu zic ca ai luat cea mai buna decizie. Nu ar fi avut niciun sens sa incerci sa-l repari, nu este vreun instrument de colectie sau cu cine stie ce valoare sentimentala, ai fi dat mai mult pe reparatie decat pe instrumentul in sine.

My musical endeavours:

http://goddessrocks.bandcamp.com/

#9 CosminStefan

CosminStefan
    Bass
    Nu metal
    Groove metal
    KoRn

Posted 17 January 2017 - 03:46 PM

Eu zic ca ai luat cea mai buna decizie. Nu ar fi avut niciun sens sa incerci sa-l repari, nu este vreun instrument de colectie sau cu cine stie ce valoare sentimentala, ai fi dat mai mult pe reparatie decat pe instrumentul in sine.

Bassul a fost reparat. Reparatia a fost gratuita. Dar tot am vrut sa imi iau banii inapoi pentru ca desi stiu ca e reparat, nu imi place sa stiu ca acolo a fost ceva. Am cumparat o chitara in schimb si am zis ca mai bine imi iau un bass cu 5. Cand m-am apucat am inceput pe 5 si am ajuns la concluzia ca 4 nu ma ajuta .Asa ca o sa mai astept putin si imi iau ceva mai bun si in 5. 

:D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users