www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Anii '90


Radu i
 Share

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ah, OK...Ma gandeam ca bombardierul e vreo licoare bahica pe care am ratat-o si nu stiam cum sa indrept scaparea... B)

 

 

He he, exista, ca acolo am invatat io sa inot. :) In plus, barmanul era ascultator de rock si ne servea cu bitter Mamaia la pret redus. :)

 

:(

 

:)

 

Bitter Mamaia? uite d'asta chiar nu stiam..

 

Tot pe vremea aia...la TVR 1 -> thriller'ul Expresul Groazei (n'am dormit cateva nopti), Viata Satului, Tezaur Folcloric

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Breezer

Hmm..nust dac' mai tine minte careva napolitanele alea cu stickere, KUKU RUKU parc le zicea. Stiu ca mi-a placut mult prima colectie, mi se pare ca era un album roz cu actibilduri cu diverse animale. Am castigat si o pereche de ochelari de soare la un moment dat...

Link to comment
Share on other sites

tigarile Golden Monkey, sucurile Rio, ciocolata Africana... si tarziu, cicolatelele alea Ciuc, Carpati si Bucegi...

 

am facut poza special pt asta (dar am uitat de ea)

post-2509-1176300414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

momente fericite din anii 90... campionatul din 94' cu albumul aferent, guma turbo, la 50 de lei o tin eu minte, guma transformers (inca am abtipilduri pe birou), alte gume de mestecat, taberele cercetasilor de la breaza in care mergeam cu sor'mea (mai mare cu 6 ani), cico (care inca se gasea anul trecut daca stiai unde sa cauti) etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

...anii '90... Ce nostalgie te apuca numai cand te gandesti... Ma duceam in livada in spate la selgrosul din berceni (pe vremea aia nu erau hypermarketuri peste tot) cu "tovarasii" la cirese. Ce-mi mai rupeau splina in doua cainii paznicului cand ne alergau... Ma duceam la film la cinematograful Cultural la ora 10 dimineata la primul spectacol, era biletul 10.000 de lei. Alea erau vremurile... copiii din ziua de azi se joaca CS de la 3 ani (trist). Anii '90 au fost mult mai interesanti decat ce traim acum... Filmele si muzica se faceau pe bune, nu asa superficial si cu foame de bani ca acum. La noi in tara veneau nume mari sa concerteze... Ma bucur ca l-am prins pe Hagi jucand :) . Multe lucuri bune in anii '90 : Seinfeld, moto-martienii :), ren and stimpy, mario, mortal kombat, quake 2, pamela anderson :) , testoasele ninja, reclamele proaste, nationala de fotbal care chiar ajungea pe la turnee finale, albume superbe Metallica si RHCP, imi placeau programele de Revelion cu Nae Lazarescu si Vasile Muraru, cu Doru Octavian Dumitru, la care radeam cu lacrimi, Vacanta Mare in formula veche, iernile in care chiar ningea, drumurile in daciile alea ordinare, sau plimbarile cu bunicul meu cu trabantul B) , prima oara cand am condus si eu o masina (si am intrat cu ea in porumb, la propriu), pubertatea, prima bataie, prima dragoste... deja devin melancolic... In general, anii '90 i-am trait cu o puternica senzatie de libertate, fara griji... A da si parca nu erau atiti tarani pe strada si atati ciudati la metrou pe vremea aia :(

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine anii 90 au inceput cu o caseta RAKS pe care aveam tot felul de piese Metallica, ACDC, Twisted sister, Saxon si altii. Am frecat caseta aia pina i se tocise banda. A urmat o geaca de motor (ce moda era odata cu ele...) si o doaga de reghin. In 95 am luat de la promuzica un Reghin electric cu forma de gibson pe care am dat fix 190.000 de lei, si un distors SoundJS de 90.000. Au avut si anii aia parfumul lor aparte...motorole, bere la preoteasa la terasa, zgomot de tobe Doina cu fete lipite cu scotch si statii improvizate pe genunchi, distoarse rusesti cu sunet de traforaj...imi amintesc ca pe vremea aia aveam un prieten care avea tot timpul la el cind venea la repetitie un pistol de lipit, ca de, nu stiai niciodata cind trebuie sa desfaci o mufa si sa lipesti un fir de la vreo mufa desfacuta, ca toate cablurile erau "home-made".

Alte chestii care imi vin in minte asa, alandala sunt dozatoarele TEC, Windows 3.11, jocul supaplex, telefoane publice care mergeau cu fise de 20 de lei, metroul care mergea cu fise, concerte in Hard'n'heavy (care era chiar misto pe vremea aia) - tin minte ca am cintat acolo prima oara in 1996...si tot felul de alte chestii care ma fac nostalgic.

Ultima chestie misto din anii 90 a fost concertul Metallica. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am adus aminte de Radiohead, Pulp, Suede, Blur si Oasis. Oh, all that Britpop! Chefuri. Multe chefuri. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

lol ca am citit acum de EXPRESUL GROAZEI .....cred ca ala a fost filmul la care m-am speriat cel mai mult, ca l-au dat aia undeva aproape de Pasti si maica-mea era plecata la facut cozonaci cu niste vecine...frica vere, nu gluma....acum ma apuc sa-l caut sa vad daca mai retraiesc senzatiile alea....

Link to comment
Share on other sites

lol ca am citit acum de EXPRESUL GROAZEI .....cred ca ala a fost filmul la care m-am speriat cel mai mult, ca l-au dat aia undeva aproape de Pasti si maica-mea era plecata la facut cozonaci cu niste vecine...frica vere, nu gluma....acum ma apuc sa-l caut sa vad daca mai retraiesc senzatiile alea....

 

Eu l'am gasit acum ceva timp insa destul de greu. Cand treci prin Bucuresti da un semn si poate il gasesc in haosul din casa. Oricum cand m'am uitat la el m'a dezamagit foarte mult si mi-am dat seama cat de putin expusi eram pe vremea aia la porcariile facute pe banda rulanta. E ca si cum te'ai uita la Trazniti in NATO si ti s'ar parea un serial pfoaaai, tzutz, nu alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Dar de Casa Groazei, ala cu mana care umbla independenta de corp, taiata fiind si copacul care o viola pe una, ati auzit?

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Pfua! Nu! Povesteste-ne! :)B) Am vazut dupa Revolutie sute de filme cu ninja :) si arte martiale. Stupid me! :(

Filmul era mai vechi, cred ca prin 85 facut. Avea 2 parti. Nu sunt sigur asupra titlului, Casa Groazei cred ca ii spunea Irina Nistor (cea cu Fuk you = Du-te dracului) :)

Nu dau de numele original al filmului...mai caut, poate mai stie careva...

Memorabile sunt fazele descrise deja de mine. Ah, mana fusese taiata de o drujba, iar actiunea se desfasura intr-o casa (deh), care fusese izolata de probusirea unui pod.

 

REVIN> The Evil Dead

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Evil_Dead

http://www.imdb.com/title/tt0083907/

 

Asta e!

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Filmul era mai vechi, cred ca prin 85 facut. Avea 2 parti. Nu sunt sigur asupra titlului, Casa Groazei cred ca ii spunea Irina Nistor (cea cu Fuk you = Du-te dracului) :)

Nu dau de numele original al filmului...mai caut, poate mai stie careva...

Memorabile sunt fazele descrise deja de mine. Ah, mana fusese taiata de o drujba, iar actiunea se desfasura intr-o casa (deh), care fusese izolata de probusirea unui pod.

 

REVIN> The Evil Dead

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Evil_Dead

http://www.imdb.com/title/tt0083907/

 

Asta e!

 

Are rating ok. Filmul e tot din categoria Expresul Groazei sau e mai rasarit? Apropo ca mi-adusei aminte: pe langa Soldat Universal care il aveam la sor'mea la Brasov pe caseta si la care de cate ori ma duceam il revedeam :), tot pe caseta aia mai era un film cu vampiri. Nemtesc parca. O tampenie...Si acum mi-aduc aminte cum se transforma tipu' bun in vampir, fuma o tigara si se batea cu bampirii rai. AAAAA si Kojak si furtul diamantelor:

 

faza: bad guys in baie planuiesc furtul unor diamante.. intra Kojak...hey guys....aaa...don't worry, I know nothing about no diamonds you wanna steal

 

sau: kojak fugarit de politisti..trece un camion pe langa el si se agata de o parghie de lemn..camionu' pleaca, kojak cu lemnu in mana le flutura cealalta mana - bye-bye politistilor (tot irina nistor) :)

 

radeam cu lacrimi la filmul asta...deh.. vremuri in care se inchiriau casete pirat traduse de nistor :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Incep sa sun ca un mos dar pe la sfarsitul anilor 80, de cand amintirile mele sunt mai clare, mi-aduc aminte ca erau 4 anotimpuri bine incadrate. Iarna erau zapezi mari, ca faceam cazemate tot timpul, toamna chiar era toamna cu ploi reci si cateodata un pic de soare calai, de mai stateam pe terasa si ma gandeam nostalgic ca a trecut vara, si primavara si vara care inca nu s-au schimbat. Poate doar primavara care tine mult mai putin. Sanu mai zic de aparitia de cativa ani pe teritoriul Romaniei a minitornadelor - vartejurilor.

 

Acum iarna nu prea mai e, ci eventual o toamna rece prelungita, urmata de niste ninsori scurte si grele, o luna de primavara ca la carte si restul anului temperaturi intre 25 - 35 grade Celsius. Ce tip de clima vom avea peste 25 de ani I wonder? Not good man, not good. Numai tre' sa emigram in Congo, vine Congo la noi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

tocmai mi-am amintit ca cerul avea alta culoare cand eram mic, era mai albastru, noaptea se mai vedeau stelele... Si ziua gaseai loc de parcare

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
mai tineti minte cumva al cui era magazinul de instrumente de langa piata Gemeni? Corina parca se numea...il mai stie cineva?

bineinteles! se numea Corina Melody si era al unuia care se dadea fost director la fabrica Doina (era cam "pamant de flori"). gaseai acolo tot ce voiai si nu voiai...mai mult ce nu voiai... :)

Link to comment
Share on other sites

heh anii 90

 

pai la revolutie aveam si io 5 anisori, stateam pe geam si ma uitam cum un militian tragea cu Carpatiu dupa 3 studenti...asta a fost toata "actiunea" din Piatra Neamt unde ma lafaiam eu pe vremea aia.Tin minte ca militianu cit era el de comunist a venit la geam si mi-a zis sa ma ascund sa nu ma loveasca ceva :)

 

dupa aia prima zi de scoala..in 91...frate cit timp a trecut. mania scolilor comuniste vopsite in portocaliu sa para noi

gume turbo pe drumu spre scoala si inapoi. jocu ala cu aruncatu pietricelelor la tinta se juca pe surprize.

 

ahhh. si ce ierni erau..facem cazemate de zapada de 2 metri inaltime...unde naiba sunt zapezile alea? (blame Bush!!)

 

amicu cu paru lung care mi-a dat o caseta cu Cargo...and then there was rock :)

 

 

 

ehhh copilaria asta

Link to comment
Share on other sites

heh anii 90

 

pai la revolutie aveam si io 5 anisori, stateam pe geam si ma uitam cum un militian tragea cu Carpatiu dupa 3 studenti...asta a fost toata "actiunea" din Piatra Neamt unde ma lafaiam eu pe vremea aia.Tin minte ca militianu cit era el de comunist a venit la geam si mi-a zis sa ma ascund sa nu ma loveasca ceva :)

 

dupa aia prima zi de scoala..in 91...frate cit timp a trecut. mania scolilor comuniste vopsite in portocaliu sa para noi

gume turbo pe drumu spre scoala si inapoi. jocu ala cu aruncatu pietricelelor la tinta se juca pe surprize.

 

ahhh. si ce ierni erau..facem cazemate de zapada de 2 metri inaltime...unde naiba sunt zapezile alea? (blame Bush!!)

 

amicu cu paru lung care mi-a dat o caseta cu Cargo...and then there was rock :)

 

 

 

ehhh copilaria asta

 

 

 

Tocmai mi-ai adus aminte ca aveam coperti pentru caiete si carti. Mai exista asa ceva acum?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.