www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Anii '90


Radu i
 Share

Recommended Posts

Sa incepem cu inceputul:

 

Se tragea pe strazi, de la mine din Victoriei efectiv se auzeau gloantele, iar acoperisul si fatada...gaurite

 

Unde erati atunci si ce faceati? Ati fost pe strazi? In p'ta Revolutiei? Povestiti si voi ce se intampla pe unde erati si starea de spirit

 

Daca nu merem mai departe...

 

Mergeam pe strada...erau mult mai multi copaci si verdeata, la colturi stateau valutistii...se gaseau o gramada de chinezarii si turcisme...inclusiv Turbo cu surprize :)

 

Copiii se jucau peste tot...v'ati ascunselea, ratele si vanatorii, tenis de picior, frunza...Apareau salile de repetitii si sculele no name, distoarse rusesti etc etc. Parca era o lume mai vesela, oamenii parca traiau si respirau..nu ca acum robotizati si stresati intr-o atmosfera gri. Ma insel eu? Parca anii 90 au avut viata in ei.

 

Va invit sa vorbiti despre ce vreti voi legat de anii 90 in Romania, despre lucruri placute si neplacute, pe care le regretati sau nu. Atentie, nu vreau sa se transforme intr-un thread politic, ci ma intereseaza partea sociala a lucrurilor. Efectiv cum ati trait fiecare anii nouazeci, povestiti cat mai mult cu putinta :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest cooasha

mmm '90..ani foarte confuzi....in fine, pt. mine. Anii aceea au fost anii copilariei si adolescentei....cum zici si tu, toate natiile de jocuri pe afara, primele iluzii, primele bucurii (4 colectii de Turbo.....am mancat o multime de guma in vremea aia)...primele fete..eheheii...da, parca aveau ceva mai multa viata in ei acei ani, era mai multa lume...chiar asa, unde a disparut lumea de atunci??.....in fine, misto perioada....

Link to comment
Share on other sites

The Naughties he he !

Pai in 90 am avut Nintendo si celebrul Super Mario dupa aia computer , un Commodore 64 ( care inca functioneaa perfect :) )

Tot felu de pusti , mitraliere , porcarii , jucarii interesante , jucat pac pac prin blocurile ramase neconstruite ( cred ca si acuma m-as baga daca as avea undesi cu cine ) .

Muzica incepea sa capete o definitie bine pusa la punct in mintea mea .

Apoi am mers in multe stagii de arte martiale cu tatal meu ca el era instructor. Majoritatea se faceau in Vama , care pe atunci era o treaba desteapta , nu ca acuma unde majoritatea is copchii dezlegati si neintelesi . Acolo am gustat cu adevarat atmosfera de grup iar in afara antrenamentelor eram toti o gasca de dilimani . Pacat ca nu s-a prins de mine , m-ar fi disiciplinat un pic .

Prin 92-93 a aparut un centru de inchiriat jocuri video ( Super Nintendo si SegaMega Drive ) si mergeam acolo si faceam campionate de Street Fighter . Stiu ca ii bateam pe toti , dar can se facea concurs oficial ma intimidam la finala si o luam tot timpu . Si na , cel mai tare LOOSER e ala de pe locu 2 . Mama ce ma mai ofticam . Pe urma mergeam cu baietii in oras , unii din ei deja cu berile , eu inca la stadiu de inghetata. Da mergeam cu ei ca era distractiv,chiar daca erau majoritatea cam cu 5-6 ani mai mari .

Pacat ca prin 95 a inceput sa se cam schimbe tot. Parca atunci au nceput sa apara jmekerii intorsi de prin tari straine . Parca sistemu de valori pica incetisor , forta banului iesind la iveala . Adica ce daca ai cap daca nu ai bani .Stiu ca deja cand eram printr-a 8-a si am inceput si eu sa umblu cu cei de varsta mea de pe la scoala , mi se parea ca am trait in alta lume . Foarte putini erau cei care impartaseau aceleasi idei ca mine , si mai toti cu parinti din aceeasi gasca cu ai mei . Restu ........

Asa a fost in orasul meu , unde lucrurile se intampla mai lent , nush in alte parti . Dar , intre 90-95 poti zice ca a fost si la noi bine . Adica nu stiu in rest , dar aia a fost ce mai faina perioada care am trait-o eu , chiar daca nu implica baute de 3 zile , nopti de Bridge si tot felu de nebunii . Eu cand am ajuns sa am grupu meu tanjeam dupa atmosfera cu care eram obisnuit si nu prea ma simteam in largu meu .

Link to comment
Share on other sites

Hai..nu va sfiitzi..mai detaliati un pic..mai bagati o amintire, doua sa radem si noi si sa ne amintim de vremurile frumoase :)

Acu' nu mai joaca nimeni pac-pac, nimeni nu mai colectioneaza nimic, nu mai vezi tipenie de copilandri pe strazi razand si jucandu'se. Daca tot a fost perioada aceea frumoasa pentru multi dintre noi, hai sa le povestim cate ceva si celorlalti care nu au apucat'o, care nu stiu decat calculator si mobil.

 

Mai tineti minte sifoanele? Cand mergeam la sifonarie ma uitam tot timpul la roata aia enorma..Cand mergeam la alimentara cu borcanele la schimb pt iaurturi...mamaa ce iaurturi bune erau pe vremea aia. Apoi, cumparam pe furis tigari la bucata (LM rosu) si ma ascundeam prin vecini. Apropo mai tineti minte cand s-a pus prima oara timbrul la tigari? Nu se mai gasea decat greu un pachet strain. Erau numai Coloana, Record, Marasesti si alte tuburi gretoase. Dup'aia a aparut Monte Carlo facut la noi :)

 

Apoi ce se mai intampla pe vremea aia? Mai ziceti si voi... Cand s-a deschis primu' fast food strain - Burger Ranch (ce bomba era :) ) :(

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Staii... chiar. Colectia de Turbo o avem de la un var, dar imediat dupa cand aveam vreo 4 ani a aparut guma cu fotbalisti... aveam o groaza, mestecam guma la recomandarea medicului.

 

Prima zi de scoala a fost in '97. Alta treaba, recunosc.

Link to comment
Share on other sites

In afara de Turbo, mai era trv sa ai colectia de abtibilduri Action Man. :)

Da ba .... si era surpriza 36 aia cu jeepul care nu o avea nimeni .... Si dupa aia albumul cu animaluri ( pe ala l-am facut tot ) si ala cu masini si piloti . Misto treaba . Aveam eu vreo 2 chioscuri de unde luam la bucata :) . Faina treaba :)!!

Link to comment
Share on other sites

Eu în '90 am început liceul. Dacã pânã atunci doar ascultam muzicã rock, dupã începerea liceului ºi dupã revoluție am intrat în fenomen cu totul: blugi rupți, soioºi, evazați, tricouri negre, bocanci (chiar ºi vara :) )... bere multã, concerte, altercații cu cocalari (echivalentul "maneliºtilor" de azi).

Poate cã unii nu cred, dar am avut chiar ºi plete mult peste umãr :) ºi eram un mare iubitor de mosh pit ºi head banging :)

 

Cu toate cã atunci nu aveam oportunitãțile pe care tinerii de azi le au, eu nu regret perioada. Erau niºte ani ai unei libertãți totale. Amenințarea comunismului era încã aprope ºi oricine încerca sã propunã constrângeri de orice fel era catalogat drept comunist. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Eu în '90 am început liceul. Dacã pânã atunci doar ascultam muzicã rock, dupã începerea liceului ºi dupã revoluție am intrat în fenomen cu totul: blugi rupți, soioºi, evazați, tricouri negre, bocanci (chiar ºi vara :) )... bere multã, concerte, altercații cu cocalari (echivalentul "maneliºtilor" de azi).

Poate cã unii nu cred, dar am avut chiar ºi plete mult peste umãr :) ºi eram un mare iubitor de mosh pit ºi head banging :)

 

Cu toate cã atunci nu aveam oportunitãțile pe care tinerii de azi le au, eu nu regret perioada. Erau niºte ani ai unei libertãți totale. Amenințarea comunismului era încã aprope ºi oricine încerca sã propunã constrângeri de orice fel era catalogat drept comunist. :(

 

Cocalari, cocalari!!!

Credeam ca e regionalism din Dobrogea numai. Deci cocalarii sunt peste tot si si-au gasit si orientarea muzicala.

Din ce zona esti de origine Cyfer?

Link to comment
Share on other sites

Eu în '90 am început liceul. Dacã pânã atunci doar ascultam muzicã rock, dupã începerea liceului ºi dupã revoluție am intrat în fenomen cu totul: blugi rupți, soioºi, evazați, tricouri negre, bocanci (chiar ºi vara :) )... bere multã, concerte, altercații cu cocalari (echivalentul "maneliºtilor" de azi).

Poate cã unii nu cred, dar am avut chiar ºi plete mult peste umãr :) ºi eram un mare iubitor de mosh pit ºi head banging :)

 

Cu toate cã atunci nu aveam oportunitãțile pe care tinerii de azi le au, eu nu regret perioada. Erau niºte ani ai unei libertãți totale. Amenințarea comunismului era încã aprope ºi oricine încerca sã propunã constrângeri de orice fel era catalogat drept comunist. :(

 

Nu stiu daca la voi in Brasov era dar in Cluj era super mare conflict intre rockeri si depesari (fanii trupei Depeche Mode)....cand ii vedeam pe aia rasi pe la ceafa.....

Link to comment
Share on other sites

Peste tot era acest "conflict" intre depeche'isti si rockeri. Apropo de cocalari, in Bucuresti cocalarii erau nenii aia tunsi scurt, cu coada la spate si cu ghiuluri pe ei. Eventual veniti din Germania de la furat. Cel putin asa era la mine in zona. Aaa, si moda fashului. Toata lumea era imbracata in training'uri de fash :) Sau yegerii la fete!

Link to comment
Share on other sites

Cocalari, cocalari!!!

Credeam ca e regionalism din Dobrogea numai. Deci cocalarii sunt peste tot si si-au gasit si orientarea muzicala.

Din ce zona esti de origine Cyfer?

Sunt braºovean de la 4 luni :), dar mama mea e din Constanța ºi am avut legãturi strânse cu oraºul. Am fost în medie câte trei luni pe an în CTA aºa cã mã consider ºi constãnțean.

La noi cocalarii în general erau un fel de bijnițari, cu pantaloni bufanți, lanțuri mari la gât, maieu sitã... ºi obligatoriu, schimbau bani trãgând țepe.

 

Nu stiu daca la voi in Brasov era dar in Cluj era super mare conflict intre rockeri si depesari (fanii trupei Depeche Mode)....cand ii vedeam pe aia rasi pe la ceafa.....

Da, ºi la noi era... numai cã eu personal nu am fost implicat în conflicte cu ei. Interacțiunea între noi se limita la a ne arunca priviri disprețuitoare pe stradã.

Link to comment
Share on other sites

in `90 m-am nascut, si am avut o copilarie... super :) baba oarba, noua pietre, ascunsa, sticluta cu otrava, tara tara vrem ostasi, omul negru, mima, sotron... ;) mi-ar place sa ies intr-o zi din bloc si sa vad o mana de copii cum joaca toate aceste jocuri... sigur as intra si eu in jocurile lor.

 

cand aveam 5-6 ani erau niste acadele-ruj :) era o cutiuta cilindrica, precum cutia unui ruj si din ea se ridica o bomboana, "batonul rujului" ;)

mai stiti, ca la sifoane, puteati cere sa vi se puna un sirop in bidon, si abia apoi sifonul. uau, ce suc! 99% e-uri :( ... gumele turbo n-am sa le uit in veci (100 de lei bucata).

 

puteai sa cumperi painea taiata in jumatate.

:) chestia asta n-am inteles-o niciodata...

 

a spus cineva aici de fast food. tot cand eram micuta, pe langa blocul meu se deschisese un fel de... cofetarie, sau naiba stie ce era (nu am intrat niciodata acolo), poate era fast-food. si toata lumea vorbea despre milk-shake. iar eu nu ma duceam sa imi cumpar pentru ca nu stiam cum sa cer, nici nu stiam ce e ala. stiam numai ca "milk" inseamna lapte, dar nu stiam care-i treaba cu milk-shake-ul. iar chestia asta mi-a ramas intiparita in minte. dupa un timp am aflat ce-i ala milk-shake, insa m-am ferit tot timpul de el, pentru ca mi-a ramas asa... ca o pata.

 

inca nu am baut milk-shake (serios!) :o acum, cand vad "milk-shake" pe panou la fast-food, incep sa vad lumea in mov si apoi in gri. B)

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Nu stiu daca la voi in Brasov era dar in Cluj era super mare conflict intre rockeri si depesari (fanii trupei Depeche Mode)....cand ii vedeam pe aia rasi pe la ceafa.....

 

La Constanta era o stare de tensiune mai mult.

Depesarii aveau "depeche-o-teca" in spatele rockotecii din Satul de Vacanta si ne vizitam reciproc. Odata a ramas fara curent rockoteca si ne-am mutat cu tot cu muzica la depesari. S-a lasat cu bere multa si auditii din ambele curente. De regula rockerii nu prea stateam la masa cu persoane cu blugi de aia evazati si tunsi scurt la spate... :)

 

Pe urma, istoria ne-a dat dreptate si depesarii au disparut.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Foarte tare asta....deci selectia naturala (dupa Darwin) chiar functioneaza :)

 

Pai cu 2-3 albume Depeche, cred ca fanii declarati au murit de foame(muzicala) si s-au mancat intre ei, iar ultimii doi care au scapat, erau de acelasi sex si nu au mai putut procrea.

In final chiar erau haiosi cu blugii aia...

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Dar pocnitori cu carbid sau injectoare de tractor cu chibrituri?....ehe...copilasii din ziua de azi au petarde :)

Asta s-a transformat in Sfatul Batranilor...sa ne mutam acolo zic...

Link to comment
Share on other sites

Ok anii '90...Tigari Cooper? Adidasii Puma aia albi. Lambada, Dr. Alban, MC Hammer, NKOTB, FSN, Mineriade, INFLATIE, Scorpions pe Dinamo, Romania la Cupa Mondiala in SUA- batem Columbia, Argentina, SUA...epoca Hagi, si mai ziceti si voi...aha..mai era ceva sucurile TEC de la dozator....

Link to comment
Share on other sites

Ok anii '90...Tigari Cooper? Adidasii Puma aia albi. Lambada, Dr. Alban, MC Hammer, NKOTB, FSN, Mineriade, INFLATIE, Scorpions pe Dinamo, Romania la Cupa Mondiala in SUA- batem Columbia, Argentina, SUA...epoca Hagi, si mai ziceti si voi...aha..mai era ceva sucurile TEC de la dozator....

 

Foarte bine punctat. Ma indragostisem de pustoaica din clipul Lambada (pusti fiind :) ]

 

Apropo de concertul Scorpions de pe Dinamo, mai tineti minte chestiile alea verzi fosforescente de plastic? Cineva imi spusese ca daca le tin in frigider dureaza mai mult.

 

In afara de TEC mai erau si Tropikana si Sport Activ la stickla mica. Dupa jocul cu Columbia aia parca au omorat pe cineva..nu mai stiu exact.

 

P.S. Cumparasem NKOTB pe caseta si chiar suna bine

 

Mai stiti reclama aia cu negrul ala gras?

 

PAS-PAS-CHIKI-CHIKI-nu stiu ce-nu stiu ce - aaaaaaah

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.