www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Cumpar Un Flaut


incepatorul13
 Share

Recommended Posts

Salutari, vreau sa imi cumpar un flaut... buget mare nu am, pentru inceput am inteles ca e ok si ceva pana in 100 ron.

 

As vrea sa stiu, ce flaut este acesta :

 

 

 

(tenor, sopran?) ca sa stiu ce flaut cumpar... imi place cum suna acela de mai sus.

 

Daca aveti si vreo recomandare, as fi recunoscator

 

Multumesc

Edited by incepatorul13
Link to comment
Share on other sites

Acela este un fluier, block flote are sunet placut, sopran ar fi bun la inceput. Totusi, un flaut clasic este transvers adica se sufla prin lateralul sau, si depaseste bugetul tau cu mult mai ales prin concentratia de argint pe care o contine. Eu am gasit un flaut transvers din plastic la magazinul Hora din Buc. cu cca 30 lei.

http://www.soundstudio.ro/flaute-cu-gauri-deschise.html

Link to comment
Share on other sites

E un fluier irlandez. Cel mai bine e sa mergi si sa probezi instrumentul la fata locului. E posibil ca in timp sa ti se schimbe gusturile, si sa nu te opresti la primul model cumparat.

Flautul are alt sunet, nu ai de unde stii daca iti va placea. Exista flaut transversal de bambus. Are sunetul lui. Mai exista si flaut vertical. Il gasesti sub denumirea de quena sau shakuhachi. E mai dificil decat cel transversal. Indiferent ce flaut alegi ai nevoie de profesor si mult timp, sau fara profesor, de f. f. mult timp. In tot acel lung timp nu vei stii inca sa canti, si flautul tau va suna prost. Pararea mea e ca nu merita sa te complici cu un instrument dificil care poate nici nu iti va placea.

Magazinele de muzica in general au si fluier irlandez, poti proba la fata locului ce iti place mai mult.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nedumerirea mea e următoarea: de ce vrei să cumperi un instrument pe care nu eşti capabil nici măcar să-l identifici?

 

intrebarea mea adiacenta: tu poti sa iti dai seama in ce acordaj este o chitara doar uitandu-te la ea ? raspunsul: nu. atunci de ce vrei sa canti la chitara ? (intrebare suplimentara lipsita de sens)

 

omul vrea sa reproduca anumite sunete care ii plac si cauta un sfat, si de ce sa nu sarim la beregata lui ca nu stie ce vrea exact.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.