www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Angajare Ca Muncitor Necalificat


alex77
 Share

Recommended Posts

Nu am stiut ce am vrut de la viata si sunt condamnat sa-mi traiesc momentele vietii la un liceu tehnic.Nu ma intrebati cum si de ce am ajuns acolo.In clasa a 11 a implinesc 18 ani.Ma angajeaza cineva la 18 ani?Ucenic de ceva?Nu cunosc foarte bine toate domeniile asa ca va intreb pe voi.Electronica nu ma pasionat si nu ma va pasiona niciodata.Ma pot muta in alta tara sau imi trebuie o relatie?As vrea sa muncesc si eu,sa imi castig existenta.Puteam ramane si cu terminarea liceului si gasirea unei slujbe dar nu cred ca ma angaja cineva.Despre facultati tehnice sau reale nu am cunostinte inzestrate si nu cred ca ma ajuta diploma de facultate daca eu nu stiam cu ce se mananca fiecare domeniu.E ca si cum sunt inginer si nu stiu cum,ce,din ce asamblez,repar s.a.m.d.

Am mai multi factori de abandonare a liceului.In primul rand in liceu sunt multe primate,brute,bestii care sunt involuate si nu au multa abilitate rationala.In al doilea rand nu exista practica in liceu si sectia noastra de electronica si automatizari e pur si simplu pierduta in padure.In al treilea rand profesorii nostri au un limbaj sarac dezvoltat.In al patrulea rand locatia lor nu este in scoala ci in padure(se bazeaza mereu pe sprijinul parental dar ceea ce nu stiu ei inca este ca parintii lor nu au un buget urias si ei nu isi pot permite anumite lucruri).Colegii isi doresc din suflet sa emigreze in alte tari dar ei stiu ca asta va fi irealizabil.Bacul la materiile stiintifice precum biologie,chimie si fizica sunt materii goale.Nimeni din clasa mea nu stie chimie si biologie si nu au altceva de ales decat fizica.Acum manualul de fizica de cls a 9 a a fost niste pagini cu experimente si rezolvari FARA DEMONSTRATIE!Foarte putini vor promova bacul stiind ca materie e inapoiata rau de tot.Cum poti promova bacul cu niste experimente la fizica cand ar trebuie sa ne fi explicat fenomenul.De ex la tensiune mecanica ei nu cunosc fenomenul si nu stiu ce se intampla cu un scripete daca acel scripete este atasat de un obiect pe plan orizontal.Sincer sa fiu m-am saturat sa ii scap nevatamati la  mate,fizica.Unii nu stiu cum este parcurs curentul electric de la o sursa de tensiune de 9v.Doamne ajuta!Sa dea Domnul o parte din mila sa celorlalti ca am ajuns mai grav ca <89.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca pe aceasta sectiune se poate scrie orice post.

 

Asta nu inseamna sa deschizi cate un topic pentru fiecare dilema existentiala de-a ta... Esti totusi pe un forum tematic, nu pe almanahul Urzica. Iar daca din topicul anterior (in care toata lumea iti spunea sa-ti vezi de scoala ca n-ai nicio sansa altfel) tu intelegi sa te angajezi muncitor necalificat la 18 ani, atunci ce faci e pierdere de timp atat pentru tine, ca si pentru cei care citesc si-ti raspund.

 

On topic: Daca la 18 ani te angajezi muncitor necalificat, ai toate sansele ca la 50 sa faci tot asta si sa ai o viata de c*cat, intr-un anturaj de c*cat, pe-un salariu de c*acat.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fa-te muncitor necalificat, dar din ala cu chef de treaba. Pe bune. Imi doresc foarte multi muncitori necalificati in Romania. Sa nu stii absolut nimic, sa fii prost ca gluga, dar sa vrei sa muncesti si sa te poti intretine cinstit din ce castigi.

Muncitorul necalificat se poate califica, poate invata o meserie dupa care este temelia economiei. Degeaba suntem zeci de mii de ingineri, economisti, manageri si contabili daca nu exista si cei care duc nisipul cu roaba, daca nu sunt aia care sa strunjeasca, aia care sa care si aia care sa vopseasca.

Daca consideri ca asta ti-e chemarea, nu te jena sa te exprimi si sa te inhibi. Sunt foarte multe meserii de baza in care te poti simti ca acasa. E nevoie si de cei ca tine.

Personal iti tin pumnii sa iti bagi ***** in ea de scoala, sa faci cateva perioade de ucenicie pe diverse santiere sau ateliere de productie, sa discerni si sa alegi ce iti place sa faci pe termen lung.

Dar dupa aia sa te tii de meserie. Ca altfel ajungi vai poolata prin santuri cu regrete de genul "ce mare ***** as fi putut fi daca nu as fi ales sa fiu un *****"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O sa dau si eu putin cu tastatura pe aici, ca tot e gratis.

In primul rand, categoria se numeste "Cafenea", asa ca DA, oricine poate sa scrie orice aici. Iar cine nu interesat poate sa ignore topicul, nu sa inceapa sa arunce cu pietre.

Aceste dileme pe care le are autorul topicului le are foarte multa lume pe aceste meleaguri. Iar eu pot sa va confirm, ca aceste dileme nu se manifesta doar la 18 ani, ci si la 28, 38, etc.

Intr-adevar, educatia are multe probleme, iar asta nu e o noutate pentru nimeni. De asemenea, nu este o noutate ca multi oameni lucreaza cu totul altceva decat ceea ce au studiat. Si inca o ne-noutate este ca nimani nu-i pasa de problemele altora. 

Asadar, care este solutia? Sa te adaptezi, asa cum zicea Darwin. Sa incerci sa iei deciziile cele mai bune in fiecare moment si sa repari din mers ce poti si cat poti. Ce a fost a fost, ceea e conteaza e ce faci mai departe. Nu este grija ta directa ce invata, ce stiu si ce fac altii. Important e ca tu sa faci ceva cu tine si cu viitorul tau.

Si, desi realitatea e cruda, compatimirea de sine nu aduce niciodata beneficii. Asa ca da-ti doua palme cu apa rece si gandeste-te ce faci azi pentru ca viata ta sa fie mai buna de acum incolo.

Edited by Dan Damian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai multi factori de abandonare a liceului.In primul rand in liceu sunt multe primate,brute,bestii care sunt involuate si nu au multa abilitate rationala.In al doilea rand nu exista practica in liceu si sectia noastra de electronica si automatizari e pur si simplu pierduta in padure.In al treilea rand profesorii nostri au un limbaj sarac dezvoltat.In al patrulea rand locatia lor nu este in scoala ci in padure(se bazeaza mereu pe sprijinul parental dar ceea ce nu stiu ei inca este ca parintii lor nu au un buget urias si ei nu isi pot permite anumite lucruri).Colegii isi doresc din suflet sa emigreze in alte tari dar ei stiu ca asta va fi irealizabil.Bacul la materiile stiintifice precum biologie,chimie si fizica sunt materii goale.Nimeni din clasa mea nu stie chimie si biologie si nu au altceva de ales decat fizica.Acum manualul de fizica de cls a 9 a a fost niste pagini cu experimente si rezolvari FARA DEMONSTRATIE!Foarte putini vor promova bacul stiind ca materie e inapoiata rau de tot.Cum poti promova bacul cu niste experimente la fizica cand ar trebuie sa ne fi explicat fenomenul.De ex la tensiune mecanica ei nu cunosc fenomenul si nu stiu ce se intampla cu un scripete daca acel scripete este atasat de un obiect pe plan orizontal.Sincer sa fiu m-am saturat sa ii scap nevatamati la  mate,fizica.Unii nu stiu cum este parcurs curentul electric de la o sursa de tensiune de 9v.Doamne ajuta!Sa dea Domnul o parte din mila sa celorlalti ca am ajuns mai grav ca <89.

",,,,Colegii isi doresc din suflet sa emigreze in alte tari dar ei stiu ca asta va fi irealizabil...."

 

Ca sa CE? Fara pregatire  esti in exact aceiasi problema .

 

 

 Vad ca acces la internet ai ...este PLIN netul de  "referate" , exemple cu experimente ,,chiar si video si animatie sau platforme online ce simuleaza diferite experimente ...etc etc

Doar ca trebuie sa te ocupi,

 

Muncitor necalificat ..cam greu gasesti in domenii in care ai putea studia sa te califici/recalifici ca sa promovezi  in posturi mai convenabile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De cativa ani cei care nu reusesc la bac primesc adeverinta de studii ..deci au terminat liceul dar nu au bac-ul .Adica nu esti chiar fara studii !

Licee tehnice se da atestat din specialitate ,separat de bac .., acesta cred ca este valabil ptr angajare ..in domeniu sau ceva "apropiat" .

 

Asa ca poate sa dea bacul la anul sau maitarziu ..DAR ! se pot schimba cerintele si poate va fi mai greu peste doi trei ani !

Scolile postliceale cred ca erau si cu plata si la unele ( nu stiu conditiile /cerintele ) te puteai inscrie si faa bac .

 

Te duci sa lucrezi ...precis i-ti va veni idea  dupa un timp  sa termini scoala sa faci si o specializare ( cand realizezi conditia si pozitia ta "pe piata muncii " si  perspectivele /salariul ) ca sa primesti incadrare mai buna .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.