www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfatul Batranilor


cyfer
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov
nu a fost intentia mea sa spun ca e o chitara nu stiu cum. M-am gandit ca pozele cu respectiva i-ar provoca amintiri.

 

Merci Cosu, da, asta e. Si se numeste Diamant - nu Diamond, am facut-o englezeasca :) . Insa a mea avea un switch rotativ, din ala ca la masinile de spalat. Dar suna relativ bine, pe doza de bridge mergeau riffurile de Ac/cd original. Falsa putin pe prima coarda, dar nici eu nu stiam sa o reglez pe vremea aia.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest radioman

Alo, batranii, alo, se aude acolo in fund, la domnu'?

Gata, numai atat avem de zis?

Ne iau pustii de la junimea, stimabililor.

Sunt constient ca noi suntem acum talpa tarii, ca platim impozite ca sa fie scoliti prin bunavointa netarmurita a statului si junimistii, dar sa ne facem timp si pentru niste sfaturi de viata, fara de care nu se poate... Zic.

Link to comment
Share on other sites

Mai nu stiu cum se face ca din generatia mea de rockeri imediat dupa '90 majoritatea au ajuns baieti cu multa scoala si stare materiala buna (including myself), ca sa nu zic cati sunt pe afara la multinationale, turism etc. Din punctul asta de vedere apreciez ca muzica rock si anturajul anilor 90 -95 le-a deschis mintile oamenilor in acea perioada confuza a FSN-ului, PDSR-ului, mineriadelor...saraciei, etc. Acuma ca s-au linistit apele nu stiu cat mai ajuta.

Atunci era o nisa, o portita de scapare, azi e o simpla optiune si multi te considera depasit. Mi-amintesc ca ne intalneam seara la o tigara sau o bere si discutam filozofie, literatura, incepusera sa apara si la noi carti si documentare. Era un soi de emulatie culturala. Poate ne spune junimea ei ce fac/ce povestesc cand se intalnesc???

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Mi-amintesc ca ne intalneam seara la o tigara sau o bere si discutam filozofie, literatura, incepusera sa apara si la noi carti si documentare. Era un soi de emulatie culturala. Poate ne spune junimea ei ce fac/ce povestesc cand se intalnesc???

 

Good point Igorr.

+1

Link to comment
Share on other sites

Prima mea experiențã într-un "studio de înregistrari" a fost hilarã.

Mã hotãrâsem sã cânt la chitara ºi aveam douã chitãri, amblele acustice ºi împrumutate de la prieteni. De pe una dintre ele am scos corzile ºi am pus douã corzi de contrabas. Aveam un rif, doar atâta ºtiam ºi m-am hotãrât sã înregistrez pe magnetofonul kashtan aflat în dotare.

Un prieten urma sã fie tobar. Am folosit pentru el un scaun care suna a premier ºi am înregistrat douã trackuri :) Pe unul chitara ºi tobele, pe altul "basul" ºi vocea. Stilul era un fel de grindcore.

Dupã ce am terminat, am "mixat" piesa pe o casetã ºi am dat-o la prieteni. La un chef am ascultat respectiva piesã accidental :) Tipul îºi fãcuse o compilatie cu înregistrãri de la emisiunea lui Lenți Chiriac ºi eram ºi noi pe acolo :)

 

În 92 am avut primul concert, în sala filarmonicii din Braºov. Aparatura.... de ultimã orã: douã boxe de 40W ºi o putere în care intrau direct vocea, chitara ºi basul. Eu eram la bas ºi voce. Boxele erau în fațã, spre public, nu auzeam nimic. Din cauza asta ºi a adrenalinei, loveam foarte puternic în corzi, pana mea s-a tocit ºi apoi loveam cu degetele. Aºa cã la sfãrºitul celor 3 piese am vãzut cã basul meu e plin de sânge :(

Link to comment
Share on other sites

Fir-ar al naibii de scule. Ne poate spune cineva, se mai gasesc pe casele de cultura ale studentilor celebrele powermixers VERMONA? si boxe la Fel? Fratele meu bagam absolut toate instrumentele + microfoane in mixerele alea. Nu stiu cum draci mai rezistau cat erau de uzate. unele ccs-uri aveau in dotare si clape vechi Farfisa daca-mi aduc bine aminte...frate erau numai vechituri peste tot.

Link to comment
Share on other sites

emisiunea lui Lenți Chiriac - na, ca uitasem cum stateam noaptea si imi faceam si eu casete...ma distra cum le zicea tipu la piese - "secvente".

Prima oara cintam pe o statie home-made cu doua boxe de pick-up. Dupa aia am ajuns sa facem repetitii pe la Palatul Copiilor - cind am vazut mixerul ala Vermona (parca 6 canale avea) am zis ca ala este maximul de calitate al sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Generatziade rock-eri a anilor '90 era destul de ok.Generatzia de acum de rock-eri :)

 

WOW, afirmatie cu iz de scandal si potential de injuraturi.

Hai junimea,bagati, bagati...

Link to comment
Share on other sites

Generatziade rock-eri a anilor '90 era destul de ok.Generatzia de acum de rock-eri :)

 

Pe de alta parte, una e sa incepi de pe chitari de reghin si altele din fostul bloc sovietic si alta e sa incepi (din banii lu'taticu eventual) direct cu un Fender, Ibanez, Jackson. Numai chinuindu-te si transpirand ajungi sa apreciezi...Generatia de acum are cel putin 3 atuu-ri:

 

1. Scule mai bune si la bani mai putini

2. Acces la informatie si dreptul de asociere sub diverse forme si combinatii fara a parea suspect

3. Beneficiul din experienta generatiei anilor 90.

 

Oricum lista poate continua. Tine de ei cum stiu sa valorifice aceste lucruri....tine de seriozitate in primul rand, ca si atunci si acum daca esti serios reusesti. Singurul lucru care trebuie invatat este ca pentru a fi in ziua de azi muzician/muzicant/lautar trebuie sa fii 100% profesionist. E o vorba faina..Iei meseria la misto? Nu-ti fie teama, te va lua si ea pe tine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
1. Scule mai bune si la bani mai putini

2. Acces la informatie si dreptul de asociere sub diverse forme si combinatii fara a parea suspect

3. Beneficiul din experienta generatiei anilor 90.

 

Sunt de acord cu 2.si 3., dar 1?Un fender...un gibson...Costa mult. Am bagat ochiula la proguitar pe site. Un stratocaster facut de fender e 5o de milioane... poate chiar mai mult. Mie sincer nu mi se pare ieftin.Corectati`ma daca gresesc.Nu am trait pe vremuri si nu am habar cat de scumpe erau atunci..dar mie unuia nu mi se par ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Vezi, deja ai zis exprimat o diferenta: ai intrat si te-ai uitat pe site. Pai pe vremea aia nici nu visam sa stam sa vedem chitare pe site. Oricum Igor nu cred ca se referea la fender si la gibson, dar gindeste-te la diferenta dintre o copie decenta de strat, fie ea facuta si la chineji, care o iei pe la 100 - 150 de euro si o magaoaie ruseasca cu griff-ul gros ca naiba, cu doze de toata jena, cu tastele vai de capu lor si asa mai departe. Am vazut destule scripci din alea si erau unele de-a dreptul deplorabile. Uite ma duc acum in pod si fac o poza la fostul meu disotrs cu pedala de wah ca sa iti dai seama mai bine de ce zic.

Link to comment
Share on other sites

Asa, a trebuit sa-l curat putin de praf...

asta a fost primul meu efect :)

post-338-1171793362_thumb.jpg

Am avut si eu de asta si l-am facut cadou . Am mai avut un flanger tot rusesc , maro si mare cam cat o carte . L-a dat si pe ala , dar dupa ala chiar imi pare rau .

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Asa, a trebuit sa-l curat putin de praf...

asta a fost primul meu efect :)

post-338-1171793362_thumb.jpg

 

Cool de tot. Io am avut un distors rusesc de culoare verde exact verdele armatei ruse. Oricum cred ca numai vopsea de aia de gasea in URSS. Avea un super zgomot de fond...bleah nici sa nu-mi amintesc cat ne-am chinuit. Durerea era ca nici nu se gaseau ca poata strangeam io bani atunci...Nu spun ce valuri a facut Camarasan cand a aparut cu un procesor Rockman...toata suflarea clujeana si nu numai vorbea de scula asta, am crezut ca era cea mai frumosa scula de pe pamant, si cum suna la riff-uri.. Aveam un prieten electronist care zicea sa facem rost de unul sa-l pozam si sa se apuce el sa faca home made rockman :)

Link to comment
Share on other sites

Dar delayurile alea ruseti mai noi albastre le mai tineti mine....mama ce as vrea sa mai pun mina pe un din-ala

erau mai mici, deja nu le mai faceau chiar cit un tanc.

mai am un mixer rusesc "COHOP" scrie pe el, la al nu mai fac poza ca l-am impachetat bine sa nu ia praf, parca 8 canale si 2 volmetre avea. (din genul cum erau la magnetofon).

pai hai....puneti si voi poze cu vechituri, sa mai vada si ochiu meu

Link to comment
Share on other sites

Vezi, deja ai zis exprimat o diferenta: ai intrat si te-ai uitat pe site. Pai pe vremea aia nici nu visam sa stam sa vedem chitare pe site. Oricum Igor nu cred ca se referea la fender si la gibson, dar gindeste-te la diferenta dintre o copie decenta de strat, fie ea facuta si la chineji, care o iei pe la 100 - 150 de euro si o magaoaie ruseasca cu griff-ul gros ca naiba, cu doze de toata jena, cu tastele vai de capu lor si asa mai departe. Am vazut destule scripci din alea si erau unele de-a dreptul deplorabile. Uite ma duc acum in pod si fac o poza la fostul meu disotrs cu pedala de wah ca sa iti dai seama mai bine de ce zic.

 

Aoleuuu, imi vine sa plang. Pe asta l-am avut si eu. L-am lua in '90 de la celebrele galerii Edmond (cine e din Bucuresti stie despre ce e vorba) Cel mai tare mi s-a parut chestia cu firul de guta care era invartea potentiometrul. Oricum, n-a functionat niciodata. M-am chinuit mult sa-i pun Jack-uri in loc de mufele alea DIN, dar n-am reusit. Mamaaaaa ce vremuri.

Link to comment
Share on other sites

Cool de tot. Io am avut un distors rusesc de culoare verde exact verdele armatei ruse. Oricum cred ca numai vopsea de aia de gasea in URSS. Avea un super zgomot de fond...bleah nici sa nu-mi amintesc cat ne-am chinuit. Durerea era ca nici nu se gaseau ca poata strangeam io bani atunci...Nu spun ce valuri a facut Camarasan cand a aparut cu un procesor Rockman...toata suflarea clujeana si nu numai vorbea de scula asta, am crezut ca era cea mai frumosa scula de pe pamant, si cum suna la riff-uri.. Aveam un prieten electronist care zicea sa facem rost de unul sa-l pozam si sa se apuce el sa faca home made rockman :)

Aloooo,procesorul rockman al lui Camarasan era facut CHIAR DE EL,Paul Ciuci a avut Rockman original,si Camarasan l-a desfacut,l-a copiat si i-a adus imbunatatiri,bagandu-l intr-o carcasa de rack,si facandu-i un pedalier pentru a schimba efectele,ceea ce la Rockmanul original era foarte incomod,Rockmanul fiind un amplificator de casti cu efecte incorporate,gen walkman.Ce nu avea Rockmanul lui Camarasan era delayul,ca pe vremea aia doar cativa privilegiati aveau asa ceva,pe cale artizanala nu se putea face,iar in tot Clujul era un singur delay original,care se plimba de la trupa la trupa,era prezent la toate concertele,pana cand careva l-a pierdut,nu mai tin bine minte cine.Dupa parerea mea,tonurile cele mai bune de la Compact au fost in perioada anterioara rockmanelor,cand amandoi,si Ciuci si Camarasan cantau pe statii cu lampi facute de Camarasan,in regim de fortaj,adica statii cu putere mai mica date in maxim.

Link to comment
Share on other sites

. Oricum tu ai fost in interior e normal sa stii amanunte.

Pentru cine n-a inteles ce faceau 3 chitaristi in grupul Compact (ca doar nu era Lynyrd Skynyrd) ,tin sa precizez ca eu cantam la clape :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Mie imi plac unele din lista de acolo. Si nu cred ca am probleme.

cauta si originalu..sa vazikm arata...asa smooth..nice.... cand vezi prostiile alea rusesti iti vine sa vomiti...adik....avea dreptata cine a zis...avem multe oportunitati si nu stim sa profitam de ele

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare cã aratã aºa urât ...

Unii s-ar putea inspira din design-urile astea.

 

M-am uitat prin ele ºi mi-am amintit de vremurile de la începuturile mele pe chitara :)

Eu am avut Jolana Galaxis ºi Defil Echo, iar celalat chitarist din trupã a avut Jolana Star IV set neck.

 

Jolana Galaxis țin minte cã era o chitarã chiar ok. Mult mai buna decât Reghin-ul cu design similar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.