www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfatul Batranilor


cyfer
 Share

Recommended Posts

Io am ramas mut cand dupa o pauza de cativa ani am fost in Constinesti...nu-mi venea sa cred ce vad!!!! Dintr-o statiune de studenti a ajuns o statiune de familie....vedeam grupuri de familii de alea de cate 3 generatii la un loc cu obiceiuri de alea de peronu' garii cu painea si salamu pe ziar si cu puradeii in pielea goala murdari pana dupa urechi de ciocolata ieftina.....OMG, ce poate sa faca reclama cu "cea mai ieftina statiune de pe litoral".....nimic nu mai e cum era...nici o statiune.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest radioman

Am gasit!!!

"NU, ZAIETZ PAGADI!!!!!"

 

 

Lolek si Bolek

 

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
mai baieti, mai lasati nostalgiile! daca am sa va povestesc eu ce se intampla in Costinesti in 1971, n-o sa va vina sa credeti! si ce misto era... :) :)

Eu te cred, povesteste.

Link to comment
Share on other sites

Acu ca tot au venit Pastele, va mai aduceti aminte ce cozi bagam (separat) pentru: lapte si smantana/frisca, mezeluri, carne, bere/pepsi (cand se gasea)....frate cand ma gandesc imi vine sa mor ce rau era. Pana si la paine stateam de la ora 4 dimineata ca era inchis 2 zile. La lapte pensionarii aveau o tehnica speciala....se sculau de de la 3 noaptea si se duceau si-si lasau plasele cu sticle in rand in fata magazinului si apoi plecau in timp ce unu dintre ei, prin rotatie, avea grija ca nimeni sa nu schimbe ordinea plaselor. Apoi veneau linistiti la 7 cand deschidea magazinul...muream de ciuda cand vedeam ca erau vre-o 100 de plase in fata mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

hehe, plasele erau legate cu o funie inca de cu seara ai pensionarii faceau paza stricta la ele.....asa ca nu conta ca te trezeai de la 3 dimineata...tot cei care legasera plasele acolo erau in fata...ma gandesc: daca multi din cei care si-au pierdut timpul stand la coada l-ar cere inapoi, cine l-ar primi???

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Legat de muzica mi-aduc aminte ca aveam un casetofon dar nu se gaseau casete neinregistrate.

La un moment dat, nu stiu prin ce intamplare, au aparut casete Agfa (straine) de 90 de minute la un magazin de artizanat. Am fugit imediat sa cumpar, dar ca sa ti se dea o caseta trebuia sa cumperi obligatoriu si alt obiect in cazul asta - un mic tablou pirogravat , asa m-am facut cu 2 casete + 2 tablouri cu Veronica Micle.

Aceiasi faza era cu cartile: la punga, pentru o carte mai buna trebuia sa iei si una cu partidul sau ceva asemanator, noi le spuneam "muraturi".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ia uitati-va alte materiale de REMEMBER. Ce simtiti cand le vedeti?

 

post-3498-1172216120_thumb.jpgpost-3498-1172216126_thumb.jpgpost-3498-1172216132_thumb.jpg[attachm

nt=19277:untitled.JPG]

 

 

asta cu bob o am status la avatar deja..care ma au in lista pot confirma...versacele si armani mamii lor..vremuri frate..vremuri...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.