www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cate ore se repeta pe saptamana


karpi
 Share

Recommended Posts

2 ore pe zi mi se pare suficient daca aspiri sa faci cariera(asta bineinteles inainte sa ajungi la nivelu de trupa), iar daca nu, macar vreo juma de ora asa.

 

dar sa nu uitam de dimebag darell, care conform lu frati-su tobaru de la pantera, vinnie paul, repeta 10-15 ore pe zi la un moment dat, la fel ca si yngwie!

Link to comment
Share on other sites

nu, nu cred ca a exersat doar 2 ore pe zi, dar: exersa cel putin 10 ore pe zi, 7-8 ore dormea, o ora pe zi si-o petrecea mancand (extrem de expeditiv) 2-3 mese si spalandu-se la rotofei si clatind proteza, mergea la scoala/liceu/servici (adica MINIM 7 ore, prespunand ca avea 6 ore la scoala si locuia foarte aproape de scoala si nu facea teme (in liceu, hai sa spunem ca a chiulit 2 treimi din anul scolar - am tot avut cazuri in clasa); deci, un Yngwie incult si subdezvoltat se angajeaza lutier (scrie pe siteu' lui) si lucreaza (presupunand ca nu era platit degeaba); dupa o adunare rezulta ca ziua lui malmsteen varia cu una pana la 6 ore in plus fata de cea a unui pamantean banal; bineinteles, omul avea drumuri foarte scurte oriunde s-ar fi dus, nu avea prieteni, nu-l interesau fetele si era in priza toata ziua;

 

probabil ca a exersat 10 ore pe zi in toate vacantele pe care le avea si in concedii.

 

acum, legat de progresul sau: baiatu' a inceput sa invete sa cante la 7 ani; in mod sigur are un talent deosebit si si-a ocupat tot timpul liber cu chitara in brate; chiar si dupa minimele 2 ore pe zi, 7 zile pe saptamana timp de 10 ani de exersat in mod eficient, la 17 ani tot era as; pe langa asta (repet) probabil a exersat mai mult de 2 ore pe zi.

 

daca nu te-am convins ca e cam greu cu programu' sau asta e, fiecare cu parerea sa si asa mai departe; nu ma indoiesc de faptu' ca ai citit ca au exersat aia doi atata la viata lor, dar eu pun sub semnu' intrebarii cele 10 ore zilnice.

 

 

P.S.: in cele 10 ore intra si repetitiile cu trupa?

Link to comment
Share on other sites

La un moment dat poate ca se refera la perioade scurte. As in o data pe luna statea 15 ore cu chitara in brate. Nu mi se pare chiar asa exagerat.

ON-Topic: eu, ca incepator, exersez in jur de o ora jumate pe zi, si mai cant inca o ora. Mi se pare arhisuficient, tinand cont de faptul ca nu intentionez sa traiesc din asta.

Link to comment
Share on other sites

Karpi are mare dreptate.

De fapt cam toti aveti dreptate, depinde din ce unghi de vedere privesti problema.

 

Este o mare deosebire intre un hobby-ist si un profi, si poate fi o mare deosebire intre doi profi sau doi hobby-isti.

 

Stiti ca in Liceele de Arta (muzica) se recomanda incepand cu clasa 1 studiul de 1-2 ore pe zi? (vorbim de copii de 6-7 ani).

Stiti ca pentru un copil care doreste sa faca o cariera in muzica in clasa a VIII -a sunt recomandate 6-8 ore de studiu individual zilnic?

Sunt foarte multi copii de 15-16 ani care au facut de mici si fac acest program si nu toti ajung mari solisti (de vioara, pian, sau chitara clasica). Multi dintre ei ajung (dupa conservator si o viata de sacrificii a cate 8 ore studiu zilnic) in partida de vioara a 2-a (de exemplu) la o filarmonica de provincie (din romania sau strainatate). Dar chiar si atunci sunt profesionisti adevarati.

Un instrumentist de exceptie studiaza continuu (orele de studiu zilnic nu sunt reduse decat de cele de performanta in fata publicului) si nu crede niciodata ca a ajuns la perfectiune ca sa zica stop.

Pe de alta parte un instrumentist bun este ca un sportiv - are o curba a evolutiei care tine si de evolutia biologica si de varsta, dar si de antrenamentul zilnic. Nu te antrenezi - nu mai poti scoate 10 secunde pe 100 m, oricat de bun si de talentat ai fi. La fel si la instrument - nu te antrenezi, nu mai poti canta Paganini desi acum un an il executai perfect.

Sa nu mai vorbim de timpul alocat educatiei si informarii (cititului, vizionatului si audierii mai bine spus) - pentru ca un muzician (fie el solist, sau instrumentist intr-o formatie, orchestra simfonica, etc...) fara o cultura solida si far sa fie la curent cu ce este nou tinde sa se plafoneze si sa involueze pierzand tot ce a investit pana atunci.

Dar aici este vorba de profesionisti (sau idealul acestora).

 

Pentru hobby faci atat cat sa te simti bine, sa te relaxezi, si sa nu te obosesti prea tare ca doar asta inseamna hobby.

Link to comment
Share on other sites

Karpi are mare dreptate.

De fapt cam toti aveti dreptate, depinde din ce unghi de vedere privesti problema.

 

Este o mare deosebire intre un hobby-ist si un profi, si poate fi o mare deosebire intre doi profi sau doi hobby-isti.

 

Stiti ca in Liceele de Arta (muzica) se recomanda incepand cu clasa 1 studiul de 1-2 ore pe zi? (vorbim de copii de 6-7 ani).

Stiti ca pentru un copil care doreste sa faca o cariera in muzica in clasa a VIII -a sunt recomandate 6-8 ore de studiu individual zilnic?

Sunt foarte multi copii de 15-16 ani care au facut de mici si fac acest program si nu toti ajung mari solisti (de vioara, pian, sau chitara clasica). Multi dintre ei ajung (dupa conservator si o viata de sacrificii a cate 8 ore studiu zilnic) in partida de vioara a 2-a (de exemplu) la o filarmonica de provincie (din romania sau strainatate). Dar chiar si atunci sunt profesionisti adevarati.

Un instrumentist de exceptie studiaza continuu (orele de studiu zilnic nu sunt reduse decat de cele de performanta in fata publicului) si nu crede niciodata ca a ajuns la perfectiune ca sa zica stop.

Pe de alta parte un instrumentist bun este ca un sportiv - are o curba a evolutiei care tine si de evolutia biologica si de varsta, dar si de antrenamentul zilnic. Nu te antrenezi - nu mai poti scoate 10 secunde pe 100 m, oricat de bun si de talentat ai fi. La fel si la instrument - nu te antrenezi, nu mai poti canta Paganini desi acum un an il executai perfect.

Sa nu mai vorbim de timpul alocat educatiei si informarii (cititului, vizionatului si audierii mai bine spus) - pentru ca un muzician (fie el solist, sau instrumentist intr-o formatie, orchestra simfonica, etc...) fara o cultura solida si far sa fie la curent cu ce este nou tinde sa se plafoneze si sa involueze pierzand tot ce a investit pana atunci.

Dar aici este vorba de profesionisti (sau idealul acestora).

 

Pentru hobby faci atat cat sa te simti bine, sa te relaxezi, si sa nu te obosesti prea tare ca doar asta inseamna hobby.

10+ :)

Link to comment
Share on other sites

am cxitit acu vre-o 20 de ani intr -o "metoda" de studii ptr viitori instrumentisti , de la inceputuri pana la ce sa aiba grije ;as un contract.

 

tin minte cum instrumenntisti erau sfatuiti sa pregteasca un repertoriu si apoi sa merga la|colt de strada" ...parcuri frecventate de public..etc si sa cante live !!! ca sa se rodeze ...sa se sudeze si sa prinda experienta si curaj.

 

dupa acea am inteles multe imagini din filme unde vedeam baieti si fete tinere studenti care cantau cu cvartetul de coarde in cate o locatie adecvata intr-un parc sau scari de metro...colt de strada mai linistit dar frecventat .etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Eu zic ca 2 ore pe zi sunt de-ajuns pentru a aprofunda ceva in 2-3ani, adica sa se cunoasca!Asta ar cam ajunge la 14-15 ore pe saptamana...suficient daca nu ai trupa!

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Cu trupa fac repetitii de 3 maxim 4 ori pe saptamana si atunci facem cate 3-4 ore.Nici nu cred ca este nevoie de mai mult.Se mai intampla sa stam mai mult de atat atunci cand mai facem niste piese.

Link to comment
Share on other sites

marius draga, acum, singur recunosti ca ai un anumit nivel si nu-i nici o suparare in asta. totusi, asta este un forum si pt. chitaristi si la capitolul asta, ca ne convine sau nu, karpi cam "le stie pe toate". culmea este ca, cunoscandu-l, imi dau seama ca nu vrea decat sa impartaseasca din experienta lui, nicidecum sa se laude! pacat ca privesti lucrurile astfel. no offence!

p.s.

sa fiu sincer, nu prea pot sa fac diferentierea intre chitarist ritmic si chitarist solo! eu stiu ca trebuie sa fii doar CHITARIST!

 

Adevar graiesti StratMan! Si ar mai trebui adaugat ca hobbystii (cum ziceti unii) se impart in 2 categorii: Hobbystii si cei care au devenit Hobbysti (cei care au avut trupe, cantari, studiouri, piese scoase etc., emisiuni TV si care din diverse motive s-au lasat de activitatea in muzica). Io nu as pune egal intre aceste 2 categorii...viata pe scene un numar de ani e o experienta care nu se uita si nu se compara cu nimic. Cat despre chitarist ritmic si chitarist solo tine doar de rolul distribuit in trupa si de aplecarea personala a fiecaruia. Unu poa'sa sa scoata niste riff-uri incredibile, altu super creativ la solo-uri....dar poate sa le aiba la fel de bine pe amandoua. in rest :)

 

Unu' devenit hobbyst :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Morgan

voi ati uitat ca daca in trupa nu exista macar un individ creativ, asta este o problema mai mare decat orice altceva. Eu nu sunt un chitarist experimentat, dar pot sa compun niste chestii, cum spune si Marius, simple dar care suna bine. Si de aici mai trebuie doar adaugate tobele, care nu sunt asa complicate, versurile (pentru care nu ai nevoie de 10 ore pe saptamana) si basul, care merge mana in mana cu chitara.

Link to comment
Share on other sites

voi ati uitat ca daca in trupa nu exista macar un individ creativ, asta este o problema mai mare decat orice altceva. Eu nu sunt un chitarist experimentat, dar pot sa compun niste chestii, cum spune si Marius, simple dar care suna bine. Si de aici mai trebuie doar adaugate tobele, care nu sunt asa complicate, versurile (pentru care nu ai nevoie de 10 ore pe saptamana) si basul, care merge mana in mana cu chitara.

da, foarte bine ca ne-ai amintit tu! noi nici nu mai tineam minte chestiile astea! ce noroc incredibil! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest norby77

dupa parerea mare ajunge 3 ore pe zi iar pe saptamana 9-12, daca sti cum sa folosesti timpul ajunge si mai putin.

Edited by norby77
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
da, foarte bine ca ne-ai amintit tu! noi nici nu mai tineam minte chestiile astea! ce noroc incredibil! :)

 

ati uitat sa precizati, fiind prea ocupati cu razboiu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67

poi eu nu am prea multa experienta ca am chitarile numai de 2ani(una. cealalta de 2 luni) si nu cant numai 4ore pe zi.. cu tot cu pauzele in care ma uit pe pereti si ma mir ce trebuie sa invat :) ...trecem peste fazele astea... lucru cu adevarat imi ia cam 2ore jumate pe zi :) e putin.. mult(pentru mine... k nam chitara numai de 2ani?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.