www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Sala De Repetitie


DeidaraXR1
 Share

Recommended Posts

Salutare! Vreau sa fac o sala de repetitii pentru formatia mea si am nevoie de niste sfaturi de la cei ce cunosc.

 

In ce consta sala: o camera de 13 mp cu mocheta pe jos, polistiren si cofraje de oua pe pereti.

 

Ca amplificare dispun de niste boxe Panasound de 400w pe 8ohmi si o statie mingsound de 400w. Stiu ca sunt chinezarii, dar nu am bani de altceva. Credeti ca este indeajuns? Nu vreau un sunet de top, dar voi putea repeta cu ele impreuna cu bass, chitara saxofon si voce?

 

Multumesc pentru orice ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau un sunet de top, dar voi putea repeta cu ele impreuna cu bass, chitara saxofon si voce?

 

Multumesc pentru orice ajutor :)

 

Nu, la volum mai mare (de care ai nevoie sa acoperi tobele) chitara bass "ineaca" celelalte instrumente. Poti eventual sa le separi, daca ceea vrei sa spui prin "niste boxe" inseamna 2 sau mai multe, daca statia e stereo

Link to comment
Share on other sites

Nu, la volum mai mare (de care ai nevoie sa acoperi tobele) chitara bass "ineaca" celelalte instrumente. Poti eventual sa le separi, daca ceea vrei sa spui prin "niste boxe" inseamna 2 sau mai multe, daca statia e stereo

Multumesc pentru reply :)

M-am exprimat gresit. Bassul are amplificatorul lui. Prin statie vor fi bagate clapa, 2 voci si un microfon pentru sax. Crezi ca imi va fi indeajuns un behringer xenyx 1202?

Mersi de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Nu polistiren! ci Burete .Cofraje de oua este OK ..Mocheta pe jos OK ..

Daca pui burete aprox pe 1/3  sau mai bine 1/2 din suprafata peretilor  impartit pe portiuni egale iar intre cofraje   iese OK.

 

dIn colturi trebuie inceputa montrarea panourilor cu burete  .

Un prieten a acoperit cam 1/5  din suprafata , tobele se aud "incet"  , amplifurile numai directional pe axul difului ..

Vocea pe doua boxe active de ceva sute de W ,,la fel in axa difului ..

Si eu m-am mirat cat de tare este amortizata incaperea de  aprox 4 x 4 m   cu doar o asa de "mica" amortizare , la alte studiouri in care am inregistrat era mai multa  suprafata tratata  si ca si repetitie nu suna mai "bine " nici pe inregistrare nu era mai superioara treaba .

Oricum ptr repetitii era super , nu era atat de obositor ca i in sala  la fel de mica sau chiar mai mare  dar fara antifonare unde bubuie toba de nu se poate ..

Ptr inregistrat sax ,voce , sau alt instrument acustic ( pe BT cu casti ! ) poate sa se faca un colt mai amortizat si se mai poate utiliza un panou mobil cu burete ca sa scapi de reflexiile camereii nu merita sa antifonezi toata suprafata ,,,

Oricum o sala foarte amortizata suna enervant de sec ..si asta este obositor plus nu ai cheful daca nu suna "bogat"

Deci zic ca 1/3 pe pereti si eventual un panou "izolant" mobil ,,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.