www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Face Cineva Backing Trackuri?


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Salut. As avea nevoie de niste backing trackuri pentru cantari live, fara tobe, chitara solo, bass si voce , doar backing vocal, chitara ritm , orga pian etc..

Cam asa ceva m-ar interesa. http://www.karaoke-version.com/custombackingtrack/michael-jackson/give-in-to-me.html 

E cineva care face asa ceva? L-as putea cumpara de pe acel site dar mai bine las banii la cineva din Ro decat sa-l dau la cineva pe care nici nu-l cunosc

Link to comment
Share on other sites

Adiacent: stie cineva cum se fac backtrack-urile in care este substrasa doar chitara?

Nu ma refer la cele barbare la care este scoasa o gramada de frecvente! Imi e greu sa pricep cum de pot sa selectez oricare instrument vreau din ceea ce e foarte clar mixajul de pe disc! Sau nu e cel de pe disc ci e o remasterizare digitala? Daca e asa atunci cum naiba a separat cineva instrumentele de pe un Pink Floyd vechi, Dark Side sa spunem, de pe o banda de studio de, probabil, 8 canale? Sau la Queen, vesnic in lipsa de canale de mixer, unde pe un canal pot aparea tobe+voci+o chitara iar pe un altul voci+pian+bas+naibamaisitece.

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

Am facut acum multi ani, pentru o firma din afara. Primeam intre 100 si 200 de piesa (alta moneda...) munceam si trei zile la o piesa daca era mai complicata. Si le faceam fara backing vocals, eventual inlocuiam vocals cu un instrument. Lucram doar in MIDI (GM) si fara efecte. Firma respectiva le vindea la pret de 10-15 ori mai mic, dar avea volum mare de vanzari.

Practic se asculta fisierul si se reinregistreaza fiecare canal in MIDI. Trebuie ureche si inregistrarea originala cat mai fidela (CD quality).

Vrei si voci, se adauga la pret. Vrei sunete de instrumente samplate? Creste pretul... si tot asa... Da, este si asta o meserie...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oricum am sa le cumpar de pe acel site insa nu is toate melodiile de care as avea eu nevoie. Noi cantam si cateva piese unguresti pe care nu le gasesc pe site. 

Acele melodii se gasesc in format Midi insa suna cam prost, nu sunt deloc realistice. Nu mi-ar trebui backing vocal , drum, bass , lead guitar ci doar keyboard , chitara ritm si metronomul.

Link to comment
Share on other sites

Nici un mid nu o sa sune bine nearanjat si fara o banca de sunete buna(exclus GM/XG)

Eu de cateva luni fac negative instrumentale pt un proiect personal.Variantele sunt 2.prima si cea mai usoara e sa gasesti negativul midi pe net.Eu il pun in Daw si ca banca de sunete folosesc yamaha motif xs.Prelucrarea negativului poate fi dificila daca negativul nu are dinamica(velocitatea notelor)daca are informatii sysex care nu se potrivesc cu piesa.(asta insemnand de la volume,efecte,automatizari etc.A doaua varianta e sa l faci de la zero si de multe ori e cea mai buna optiune dar si cea mai grea.

In cazul tau daca ai nevoie doar de clapa treaba sta mult mai simplu.daca gasesti negativul pe net lasi solo doar clapa.daca nu, tragi clapa la o repetitie si o quantizezi.

Eu la negativele pe care vreau sa le folosesc imi trag niste repere,la inceput betele sau fus si pe unde cred eu mai pun niste reverse cymbal.

Ceea ce vrei tu si anume sa ai iesiri separate pt clapa si metronom se poate doar cu un daw si sa folosesti o placa de sunet cu mai multe iesiri.poti seta canalul de clapa sa iasa pe o iesire si metronomul pe alta.nu poti sa mergi la cantare cu negativul tras sa zicem wav sau mp3.

In cazul in care alegi varianta asta si vrei sa te ``complici`` poti folosi orice scula cu midi in -out  sa comanzi dawul si.sau invers.ca ex poti pune program change in daw ca la un anumit moment din piesa sa iti schimbe presetul din procesorul de chitara sau volum etc.Dar nu iti recomand ;)

PS:am uitat sa ti zic ca,chitara nu o sa sune niciodata realistic trasa midi(cu clapa)chitara in cazul asta trebuie trasa audio in daw.la fel si clapa dupa ce o tragi midi poti sa o tragi audio dupa ce o quantizezi daca e cazul.

Edited by Vince Windrider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei. eu m-am gandit la un lucru mult mai simplu. Nu stiu daca va merge dar o incercare merita.

Am sa scot un BT de pe acel site, panoramat, bt ul in dreapta si metronomul in stanga adica inpart semnalul stereo in 2.

Cumpar un Ipod touch (ieftin ca foamea) si cu un jack 3.5 stereo intru in ipod si scot 2xjack 6.3 mono. Cu partea de BT intru in dibox si mixer iar cealalta parte intr-un mini mixer sau un amplificator de casti si in castile tobosarului. 

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Eu anul trecut am produs un spectacol numai cu muzica Depeche Mode, rearanjata, cantata live cu backing tracks (pe scena sunt doar toba, bass, chitara si voce). Cand lucram la backing tracks ca sa plec de la ceva am incercat sa cumpar trackurile de pe karaoke versions. Am intmpinat niste probleme: in primul rand la majoritatea erau ceva pb de calitate de sunet, greseli de armonie, etc. Asa ca am ajuns sa rescriu aproape tot ce am cumparat.

A doua problema a fost, intr-un cadru live, sunetele de pe scena au dinamism pe cand trackurile respective erau compresate si masterizate; suna foarte diferit si tot ce venea din backing tracks se decupa mult fata de restul. Cei care ati vazut Delia in deschidere la Robbie Wiliams ati auzit exact problema asta (ea acolo a ales sa mearga cu alt sunetist p fata decat al ei). Asa ca noi am facut un pre-mix la backing tracks si am lasat necompresat majoritatea...acum tu ca ai nevoie doar de clape nu cred ca vei avea pb asta mare, insa la chitari s-ar putea sa apara.

Si in al treilea rand, noi am ajuns sa folosim o placa de sunet cu 8 iesiri ca sa poata mixa live inginerul de sunet, trackurile cu celelalte instrumente. Daca dai toate trackurile pe un singur canal, risti sa cazi in pb de la pct 2.

 

Pentru play pe scena noi folosim ableton live, dar stiu ca se foloseste des si cubase (vunk de ex fol cubase), sau pentru trupele cu clapar trackurile pleaca din clapa (de ex stefan banica). Insa toti dau mai multe canale, nu doar unul.

 

Sper ca te ajuta si succes!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc foarte mult si ma ajuta orice fel de comentariu de la cineva care a folosit asa ceva.

Poate as lasa si o chitara de ritm in BT. La chitari cred ca ar merge un reamp sa aiba dinamica.

din pacate nu am posibilitatea de a cumpara laptop si placi de sunet cu mai multe canale sa le pot trimite la mixer fiecare in parte.

Vreau putin sa sune concertele mai "pline" de asta incerc ceva smecherii. Oricum o sa treaca prin multe teste inainte sa le punem pe scena.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Eu anul trecut am produs un spectacol numai cu muzica Depeche Mode, rearanjata, cantata live cu backing tracks (pe scena sunt doar toba, bass, chitara si voce). Cand lucram la backing tracks ca sa plec de la ceva am incercat sa cumpar trackurile de pe karaoke versions. Am intmpinat niste probleme: in primul rand la majoritatea erau ceva pb de calitate de sunet, greseli de armonie, etc. Asa ca am ajuns sa rescriu aproape tot ce am cumparat.

A doua problema a fost, intr-un cadru live, sunetele de pe scena au dinamism pe cand trackurile respective erau compresate si masterizate; suna foarte diferit si tot ce venea din backing tracks se decupa mult fata de restul. Cei care ati vazut Delia in deschidere la Robbie Wiliams ati auzit exact problema asta (ea acolo a ales sa mearga cu alt sunetist p fata decat al ei). Asa ca noi am facut un pre-mix la backing tracks si am lasat necompresat majoritatea...acum tu ca ai nevoie doar de clape nu cred ca vei avea pb asta mare, insa la chitari s-ar putea sa apara.

Si in al treilea rand, noi am ajuns sa folosim o placa de sunet cu 8 iesiri ca sa poata mixa live inginerul de sunet, trackurile cu celelalte instrumente. Daca dai toate trackurile pe un singur canal, risti sa cazi in pb de la pct 2.

 

Pentru play pe scena noi folosim ableton live, dar stiu ca se foloseste des si cubase (vunk de ex fol cubase), sau pentru trupele cu clapar trackurile pleaca din clapa (de ex stefan banica). Insa toti dau mai multe canale, nu doar unul.

 

Sper ca te ajuta si succes!

dHeinrich

E foarte util ce ne-ai spus. In plus, daca se poate, ne poti posta aici 30 de secunde dintr-un asemenea backing experimentat de voi si care ajunge sa se comporte live evitind respectivele probleme cu lipsa de dinamica?

Mersi.

Edited by whisky
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.