www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Revista Dedicata Chitaristilor


Guest radioman
 Share

Revista despre chitara  

63 members have voted

  1. 1. Ati cumpara o revista dedicata exclusiv chitaristilor din Romania?

    • DA
      51
    • NU
      5
    • Internetul acopera indeajuns subiectul
      10


Recommended Posts

Aici vad ca apare un fel de contradictie intre cei tineri care stiu doar de internet si rar mai pun mana pe o carte sau revista si cei mai in varsta pentru care o revista sau o carte reprezinta altceva, un lucru pe care il posezi e al tau, nu niste biti stocati pe un server prin California sau mai stiu eu unde.

 

eu VREAU o revista

mai sunt foarte multi tineri care vor

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Nu latura jurnalistica a revistei ma ingrijoreaza. Sunt oameni care au ceva de zis in domeniul acesta.

Din pacate sunt convins ca un concern gen Burda sau de-astea neaose, prin care bate ...Vintu, vor regla piata si pe nisele astea, atunci cind le vor sesiza. Pina atunci brand-ul ar trebui facut pe Ro :).

Si, cite ziare sau reviste ati auzit voi ca au disparut din cauza internetului... chiar sunt curios daca puteti sa imi dati vreun exemplu.

 

Ah...stiti care este revista cu cel mai mare tiraj din tara?

300.000 de bucati lunar...si e pe domeniul culinar. :) nu dau nume...persoana importanta deh...

 

Va multumesc pentru sugestii!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aici vad ca apare un fel de contradictie intre cei tineri care stiu doar de internet si rar mai pun mana pe o carte sau revista si cei mai in varsta pentru care o revista sau o carte reprezinta altceva, un lucru pe care il posezi e al tau, nu niste biti stocati pe un server prin California sau mai stiu eu unde. Eu cumpar lunar si sunt si abonat la reviste de chitara si imi place sa le am, sa le colectionez, sa le rasfoiesc, sa revad o informatie, un interviu sau un tab cand vreu eu, nu sa caut nu stiu cat pe internet si eventual aflu ca site-ul nici nu mai exista, ca sa nu mai zic ca pot sa o iau cu mine (am tot timpul in masina una) si sa citesc oriunde in parc sau intr-o sala de asteptare.

Nu cred ca revistele si cartile pe hartie vor fi inlocuite total de cele electronice..

Eu as cumpara si, da, cred se poate face o revista de chitara in Romania. Oameni profesionisti sunt, utati-va doar pe site-ul nostru. Nu ma refer la majoritatea care suntem amatori ci la cei care au intradevar experienta, canta de ani de zile in trupe, participa la festivaluri si targuri internationale, dau concerte.

Toate rubricile care exista intr-o revista de specialitate pot fi acoperite. Chiar cele de gear review, macar pentru produsele firmelor care au reprezentanta in Ro.

Se pot face si interviuri cu chitaristi straini nu numai romani, cum deja s-au facut pentru RGC vreo doua.

De cumparat - sunt sigur ca si cei care nu cred acum in existenta ei vor cumpara aceasta revista.

Adica eu la 22 ani is maiin varsta :) !!! Nu-i adevarat , doar sunt nascut mai devreme !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Ce sã mai zic de d'ãºtia mici, aºa ca mine. :)

 

Ca sã fiu mai clar, personal nu mã intereseazã formatul în care gãseºti revista respectivã, importantã e calitatea conținutului ei, felul în care se adreseazã ea chitariºtilor ºi metoda propriu-zisã de organizare. Totuºi, sã ținem cont cã sunt o groazã de oameni oameni în România care au înclinație spre domeniul ãsta dar acces la Internet ioc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
este exact diferenta dintre un album in format digital si un vinil. prima este o utilitate, "la'ndemana" pentru cei care stam la calculator zilnic (din ce in ce mai multi btw), cealalta fie un snobism fie un atavism.

all in all e vorba de evolutie si de nevoie.

 

Comparatia este putin exagerata, adica revistele pe hartie se vand foarte bine si sunt mii de titluri care acopera toate domeniile posibile, nu sunt cumparate doar de snobi. Chiar si de cei care lucreaza la calc. toata ziua (inclusiv eu). Dupa 8 ore de stat cu ochii in radiatii este chiar odihnitor sa citesc ceva pe hartie.

 

 

Adica eu la 22 ani is maiin varsta :) !!! Nu-i adevarat , doar sunt nascut mai devreme !!! :)

 

 

Ce sã mai zic de d'ãºtia mici, aºa ca mine. :)

 

Voi sunteti exceptiile de la regula.

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca ar fi un experiment editorial.

Sa zicem ca sunt oameni care au resursele logistice pentru o asemenea publicatie.

Ce ziceti si voi?

 

ce sa contina o asemenea revista ?

 

despre ce sa scrie , scule ? , banuiesc ca sponsori pot fi .....? singura firma de la noi este Reghin Hora , trebuia de mult sa sponsorizeze si sa aiba si un forum dar vad ca nu au absolut nici un interes ..oameni nu doresc sa vanda in romania ..ciudat nu ?, da la noi nu exista comert asa ca ?...

 

??????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
Nu, nici macar. Deci hartia este cam perimata. In afara de un ziar pe care il iei dimineata si il citesti pe metrou (fiindca nu poti sa cari internetul cu tine asa usor), nu prea vad rostu. Pune revista pe net si nu mai taiati copaci degeaba! :)

 

Man ºi dacã vreau sã citesc o carte, ce fac? Mã car cu laptopul în pat?

 

Hârtia tipãritã îºi are ºi ea farmecul ei. Eu nici cãrți tehnice nu citesc pe ecran (sunt programator) dar'mite reviste sau literaturã sau ceva care sã mã atingã la hobby.

 

@Radioman:

 

Nu cred cã te vei dumiri de aici despre oportunitatea unei reviste pentru chitariºti. Ca sã faci o treabã profi ar trebui sã comanzi un studiu de piațã ºi în felul ãsta îți dai seama nu numai dacã revista este oportunã ci ºi ce ar trebui sã conținã ºi care ar fi dimensiunile ºi palierul de preț. Have baftã!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca forumul este un loc de discutii foarte indicat premergator unui studiu amplu de piata . Acum aproape un an, cand mi-am luat chitara electrica, am stat vreo luna pe net (gas :) ) ca sa ma informez si mi-am dorit foarte mult o revista pentru chitaristi (cand mi-a dat tipul de la proguitar o revista de la fender am fost in culmea fericirii). Eram sigur ca trebuie sa fie ceva, dar am avut neplacuta surpriza sa nu gasesc nimic. Asta m-a facut sa ma gandesc inca de atunci la asa ceva si chiar ma gandisem cum ar putea fi structurata... (dupa razboi, multi viteji...). Eu prefer oricand o carte, o revista sau un ziar de HARTIE! Inca o chestie interesanta ar fi totusi o emisiune despre chitare, pe cultural, de exemplu...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Man ºi dacã vreau sã citesc o carte, ce fac? Mã car cu laptopul în pat?

 

Hârtia tipãritã îºi are ºi ea farmecul ei.

Bine spus.

 

Din punctul meu de vedere, un PDF e lipsit de personalitate... cartea/revista are sufletul ei, e o sursa de amintiri. Aruncam un ochi zilele trecute pe catalogu Fener din 2004 si mi-am adus aminte cu drag de vremurile alea. Degeaba imi arati vechiu site Fender ca ma lasa rece.

Link to comment
Share on other sites

Am citit cu stoicism toate posturile din topicul asta. Mi se pare evident ca in primul rand ideea de revista in general (nu neaprat pentru chitaristi) e o chestie de gust. Unii pur si simplu prefera internetul.Dupa parerea mea cine a pus mana vreodata sau are pe acasa vreo revista occidentala pentru chitaristi le pastreaza la mare pret in biblioteca personala, si apreciaza felul in care e editata.

Insa s-a pus la un moment dat problema proportiei utilizatorilor de internet si a inutilitatii suportului pe hartie.

Libertatea, care e cel mai citit ziar din Romania la momentul asta are mai multi cumparatori de ziare decat cititori on-line.

Eu categoric as cumpara o astfel de revista. Insa cine are initiativa asta cred ca ar fi mult mai bine sa incerce mai intai sa convinga editura unei reviste de afara sa scoata editie in Romania, astfel beneficiind si de experienta si informatiile mereu proaspete pe care o revista cu experienta pe o piata occidentala le poate oferi. In ceea ce priveste un studiu prealabil de piata si o evaluare a numarului de potentiali cumparatori, sunt convins ca acesta depaseste cu mult utilizatorii de pe forumul asta, pentru ca in primul rand sunt o gramada de instrumentisti care habar nu au de existenta acestui forum si in al doilea rand in fiecare zi exista un numar de pusti care pun mana pentru prima oara pe chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

am votat cu netu pt ca eu in general sunt toma necredinciosu :) ... totusi daca vb de chitaristi romani... nici internetu nu acopera suficient de bine subiectul :) ..

 

in concluzie...

 

scoate tu primu numar din revista... ca primu numar sigur se vinde din curiozitate :) ... si daca ne place o sa te rugam noi sa scoti si nr 2 :(

 

oricum nu vad relevanta unui sondaj pe un forum.... din cate ai observat sunt aceiasi 70 80 de oameni care participa la discutii mereu,., chiar daca sunt 2000 + de membri.. .....

Link to comment
Share on other sites

corect si asta, din aia 2000 de membri de pe forum 90% posteaza doar in Mica Publicitate

 

Ideea lui Victor mi se pare cea mai buna, cel mai interesanta ar fi o editie romaneasca a unei reviste mari din afara. Ceva in genul MTV Romania, adica sa aiba si articole traduse direct, si parti scrise de redactori romani, despre chestiuni romanesti

Link to comment
Share on other sites

corect si asta, din aia 2000 de membri de pe forum 90% posteaza doar in Mica Publicitate

 

Ideea lui Victor mi se pare cea mai buna, cel mai interesanta ar fi o editie romaneasca a unei reviste mari din afara. Ceva in genul MTV Romania, adica sa aiba si articole traduse direct, si parti scrise de redactori romani, despre chestiuni romanesti

Subscriu si vreau abonament.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Am luat si eu un catalog Fender de la Proguitar, si am mai pus mana si pe una bucta Guitar World si una bucata Guitar One din state, multumita unui amic. Si nu le-am citit de 20 de ori pentru ca mi-ar arata ceva nou de fiecare data, sau ca au stiri grozave sau cine stie ce. E doar placerea de a rasfoi o revista. Oricum nu se compara cu ce reviste se gasesc in Romania (din oricare domeniu), e realizata "altfel"..

Link to comment
Share on other sites

Materialul tiparit este inca sfant si banuiesc de ipocrizie pe chitaristul amator care spune ca nu si-ar cumpara macar un numar.

Entuziasmul tutoror celor ce au postat mai sus il inteleg si il admir dar nu am vazut pe nimeni sa se gandeasca ce inseamna sa faci o astfel de revista. Nu mi se pare o varianta realista pentru piata si dezvoltarea fenomenlui chitaristic din momentul asta in Romania.

Iata niste intrebari incomode(si cu mari lacune gramaticale):

 

1) Ce tiraj?

2) Ce cost?

3) Ce distributie?

4) Ce redactori credibili si cu experienta?

5) Care element autohton ?

6) Care public?

7) De unde articole pertinente(vezi 4 )?

 

Nu cunosc prea bine ce se intampla in jurul nostru dar poate sunt altii mai luminati: Exista in Bulgaria/Ungaria/<insert here alta tara din fostul bloc sovietic> o astfel de revista? Se ridica ea la niveul marcilor consacrate (Guitar One, Guitar Player, Guitar, etc etc) ?

Franciza unei reviste consacrate ar rezolva o buna parte din problemele de mai sus (mai ales continutul si notorietatea) dar cu ce impact financiar asupra cumparatorului ? Eu sunt obisnuit sa dau pana la 3-5$ pe o revista (ma refer la cele de IT ca imi sunt dragi) dar sa dau 10$ pe o revista parca nu imi mai face cu ochiul.

Pretul unei potentiale reviste ar include costul de productie, franciza, distributia si o oarece marja de profit.

 

Sa nu ma luati de pesimist dar asa am vazut lucrurile acum ceva vreme cand m-am gandit si eu la ceva tiparit.

 

Radioman am intrebare foarte offtopic si poate imi raspunzi aici sau via PM daca e un secret: spuneai de o revista ce o lansezi/urmeaza sa fie lansata dedicata altui hobby. Care este acesta? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Nu cred ca e cazul sa ne gandim la o franciza gen mcdonald's. Parerea mea este ca mai bine ar fi o revista autohtona care sa cumpere drepturi de autor pentru articole publicate in revistele consacrate. Si nu cred ca ar costa foarte mult, pentru ca astia fac cateodata niste reduceri incredibile. De exemplu la Guitar Player acum te poti abona pentru 40 de reviste cu 40 de dolari, reducere de 84%. Oricum ei nu au aproape nici o piata in Ro si deci le este egal. Si in plus revista ar fi mult mai interesanta avand articole din mai multe reviste.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Mestere, una e sa cumperi revista si alta e sa cumperi drepturile pt articole. Sunt doo chetii total diferite.

 

Si da, total de acord cu ce a zis Cosu. In masura in care exista o piata in Romania, o franciza ar fi singura solutie profesionista. Altfel, cred ca s-ar plictisi lumea cam repede de interviuri cu Walter Popa, transcriptii dupa OCS si reviewuri la scule facute din citit pe guitargeek

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cazul sa ne gandim la o franciza gen mcdonald's. Parerea mea este ca mai bine ar fi o revista autohtona care sa cumpere drepturi de autor pentru articole publicate in revistele consacrate. Si nu cred ca ar costa foarte mult, pentru ca astia fac cateodata niste reduceri incredibile. De exemplu la Guitar Player acum te poti abona pentru 40 de reviste cu 40 de dolari, reducere de 84%. Oricum ei nu au aproape nici o piata in Ro si deci le este egal. Si in plus revista ar fi mult mai interesanta avand articole din mai multe reviste.

Exact la asta ma gandeam si io .... cred ca ar fi cel mai bine .... Dar cum zice si Cosu , daca ajunge pe la 10 dolari deja e aiurea tare . Candeste-te ca un incepator nu cred ca ar da banii astia , desi revista vine cu CD , interviuri , lectii , tot ce vrei . Romanu se saraceste , zice ca lasa ca o iau de la altu , imi trag la xerox ce ma intereseaza si imi fac o copie la CD .

Deci e cam nasol. Sunt putini care ar colectiona numar de numar.

Si sa zicem ca faci ceva autohton . Bun . Dar la noi fenomenu de a manca kk e asa bine dezvoltat incat daca il pui pe X redactor , Y se duce la vreo 3 copilasi si le zice " Ba nu luati revista ca nu e mare lucru , ca ala care scrie e vacar". Sunt curios cati chitaristi din Romania sunt apreciati de TOTI ( adica chiar toti ) colegii de breasla .

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Mestere, una e sa cumperi revista si alta e sa cumperi drepturile pt articole. Sunt doo chetii total diferite.

 

Si da, total de acord cu ce a zis Cosu. In masura in care exista o piata in Romania, o franciza ar fi singura solutie profesionista. Altfel, cred ca s-ar plictisi lumea cam repede de interviuri cu Walter Popa, transcriptii dupa OCS si reviewuri la scule facute din citit pe guitargeek

 

Si ce te face sa crezi ca drepturile de autor le-ar vinde foarte scump in timp ce revista foarte ieftin? Cum am mai spus pentru ei Romania nu este o piata deci le este egal si sunt oameni de afaceri. Un interviu cu Frusciante peste 6 luni e vechi pentru ei si tot nu mai scot nici un ban pe el, de exemplu.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Omule, drepturile de autor costa scump oriunde in lume. Daca nu ma crezi, da un telefon la Warner si incearca sa cumperi drepturile pt orice album pe care ei nu-l vand in Romania (deci dupa logica ta nu ar pierde bani), dupa care compara cu cat costa cdul respectiv in America.

 

Ideea e ca odata ce ai cumparat drepturile pt ceva, poti sa folosesti acel ceva pt a castiga bani, pe cand produsul in sine nu are valoare de investitie, l-ai luat si te uiti la el, nu-l poti comercializa in nici un fel fara a incalca legea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Cred ca e putin diferit de muzica, in cazul nostru cumperi doar dreptul de a publica traducerea unui articol o singura data intr-o revista. Nu poti vinde aceiasi revista ani de zile ca si un disc de muzica. Cred ca e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Franciza unei reviste consacrate ar rezolva o buna parte din problemele de mai sus (mai ales continutul si notorietatea) dar cu ce impact financiar asupra cumparatorului ?

 

Da ideea unei francize e buna. Costurile pentru un brand consactat sunt insa foarte mari si vor reflecta pretul publicatiei.

 

Referitor la articolele neaose, eu cred ca sunt oameni care au ceva de zis in Romania despre acest subiect.

 

O problema pe care am identificat-o ar putea fi sponsorii...adica marii producatori din domeniu.

Prin prisma experientei acumulate pot sa va zic sigur ca nimic nu merge fara publicitate si sponsori.

Dupa bunul de tipar apare si problema distributiei la nivel national, care, daca e sa ne luam dupa cea mai mare firma controlata de un nene al carui nume aduce cu marca de masini Audi, manainca 40% din ce se vinde. Deh monopolurile...

Dar...cred ca s-ar putea.

 

Va multumesc si va mai arunc pastila cand voi avea si alte certitudini pe aceasta tema!!!

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.