www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot Chitara Electrica


Guest empathy
 Share

Recommended Posts

Guest empathy

Salut,

 

Am o chitara electrica Reghin. La inceput nu a mers, asa ca am trimis-o la garantie, azi am primit-o inapoi. Merge dar...

 

Are outputul un pic prea mic, se poate trai cu chestia asta dar in momentul in care am incercat sa o bag prin guitar rig (pentru efecte) are un zgomot imens. Outputul e aproape de maxim. Trebuie sa pun 3 noise gate-uri ca sa scot zgomotul, dar evident, nu se mai aude nimic. Ce ar putea cauza zgomotul? Am un tv-tuner, poate influenteaza cu ceva. Ce as putea sa fac?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pai sa sti ca si un prieten de-al meu o avut guitar rig si suna ca o dacie rablagit ... incearca si alte programe si dak tot scoate sunetul nu bag mana in foc da sar putea sa fie de la placa de sunet ... desigur dak nu are chitara cv ... incearca la un amplificator sau la altcineva pe comp :)

Link to comment
Share on other sites

O bagi printr-un DI, preamp ceva inainte de calculator? Daca nu, nu te mira. Si ce cablu ai?

Stai cat mai departe de monitoare, motoare, televizoare etc. cand canti.

 

Later edit: ce repede ati raspuns :)

Cu Guitar Rig se pot scoate tonuri bune, nu dati vina pe el.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest empathy

Am incercat si intr-un amp normal, si n-am avut zgomot, deci cred ca vina e a pc-ului. Cred ca o sa-mi fac eu un preamp, e mai ieftin. Cel mai ciudat mi se pare ca daca nu trec semnalul prin guitar rig, ci il las fara nici un fel de efect nu am zgomot chiar asa de mare, dar daca il bag prin guitar rig atunci nu se mai aude nimic. Am incercat cu altcineva tot prin guitar rig si s-a auzit ok, deci nu e vina softului.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

ce placa de sunet ai? :(

dak ii o placa integrata ... pot aparea probleme ... se si arde usor ... dak ii una ieftina ...la fel ... un Creative live ar fi bun dak ii asta problema ... da incearca sa reinstalezi guitar rig .... dupa ce il dezinstalezi stegi toate fisierele din rig ... (da-i search) si apoi intri in regeistrii si ii steri (nu toti :)) aia de la guitar rig ) si apoi il instalezi din nou ... dak merge merge dak nu incearca alta placa de sunet ... :) un creative cv de firma nu foarte scump :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

LoL .. oricum incearca sa-l reinstalezi asa cum ti-am zis ... dak merge ... ii ok ... oricum ii compul de vina ca ai zis ca suna ok la altii :) ... a da si incearca sa reinstalezi driverul ... dak nu merge nici asta sorry :)

Link to comment
Share on other sites

Un amic de-al meu cu un Reghin foarte vechi are aceeasi problema, pe Guitar Rig 2, Amplitube (mai multe versiuni) si chiar Guitar FX Box are un zgomot oribil cam la orice efect, inclusiv alea fara gain. Am testat chitara la calculatorul meu, fara amp/preamp, direct in placa de sunet (un AC 97 onboard, deci o placa total neprofi :) ), cu Guitar Rig 2 prin Tracktion si diferenta e enorma, in sensul ca se poate canta cu gain mare fara probleme. Sistemele noastre au cam aceleasi performante, cu diferenta ca el are alta placa de sunet onboard, habar n-am ce.

Uite, am incercat sa pun la calculatorul meu o placa de sunet C-Media ieftina, gandindu-ma ca poate o placa de sunet separata e mai buna decat una onboard. Nu se poate canta din cauza zgomotului de fond.

Ai putea incerca sa canti printr-un host de VST sa vezi daca se vede diferenta, sa-ti faci un preamp daca le ai cat de cat cu electronica, poate curata zgomotul de fond, dar cel mai bine e sa-ti iei o placa de sunet cat de cat bunicica, daca vrei sa folosesti in continuare chitara+calculator pentru efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

daca ai p`aksa un magnetofon mai vechi...sau ceva de gen.... care sa amplifice... poti folosi orice care amplifica...si bagal in ala.... apoi in calculator... poti sa folosesti magnetofonu pe post de preamp... ar trebui sa mearga...de asemenea... vezi sa pui in line in, nu la microfon...

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si intr-un amp normal, si n-am avut zgomot, deci cred ca vina e a pc-ului. Cred ca o sa-mi fac eu un preamp, e mai ieftin. Cel mai ciudat mi se pare ca daca nu trec semnalul prin guitar rig, ci il las fara nici un fel de efect nu am zgomot chiar asa de mare, dar daca il bag prin guitar rig atunci nu se mai aude nimic. Am incercat cu altcineva tot prin guitar rig si s-a auzit ok, deci nu e vina softului.

pune o mostra de zgomot , odata ce nu stii sa spui ce zgomot ai noi de unde sa stiim?

 

cablu ? ecranat ? legat cum trebuie ? tresa exterioara la masa ( corpul jackului )

 

cum te legi tu la line/in ? normal cei ca tine aud numai intr-un canal din cele doua din stereo . deoareca cablul de chitara

este asimetric si este mono . tind sa cred ca te ai legat pe L si pe R fara sa mai legi masa ?

 

pe intrarea de microfon poti avea sunetull in ambele canale L si R , dar este o intrare foarte sensibila si distorsioneaza cu semnalul mare al chitarei , iar daca setezi si +20dB ce au placile in mixerul lor atuncea e jale si creste zgomotul.

 

deci mostra mp3 .sa auzim ce auzi tu

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest empathy
sa-ti faci un preamp daca le ai cat de cat cu electronica

 

Asta am de gand sa fac. Maine probabil.

 

Ia inchide monitorul. Se mai aude zgomotul ?

 

Am monitor LCD si nu face nici un fel de zgomot.

 

cablu ? ecranat ? legat cum trebuie ? tresa exterioara la masa ( corpul jackului )

 

In nici un caz. Nu am nimic ecranat si legat la masa in casa.

 

tind sa cred ca te ai legat pe L si pe R fara sa mai legi masa ?

 

Da, am cablul de chitara care intra intr-un adaptor JACK2jack si intra in line in. Aud pe un singur canal.

 

Am modificat thresholdurile si volumul de imput in guitar rig si acum se aude acceptabil. Nu perfect evident, dar acceptabil. Trebuie sa imi cumpar/fac un preamp.

 

Multumesc pentru ajutor la toti.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX
In nici un caz. Nu am nimic ecranat si legat la masa in casa.

:):) si te miri ca ai zgomot, the cable is SUPPOSED to be shielded and grounded!

Link to comment
Share on other sites

Guest empathy

Yeah well... da :). I know :). Ce sa fac daca nu am impamantare la prize... Cred ca o sa-mi trag un cablu de la panoul de afara (in casa nu am deloc impamantare -- constructie comunista). Sau are vreun efect pozitiv daca o leg la calorifer?

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX
Yeah well... da :) . I know :) . Ce sa fac daca nu am impamantare la prize... Cred ca o sa-mi trag un cablu de la panoul de afara (in casa nu am deloc impamantare -- constructie comunista). Sau are vreun efect pozitiv daca o leg la calorifer?

 

Ecranajul e foarte important, il legi pe ala la masa cablului care e in contact cu masa de la chitara si de la amp/placa de sunet si dupaia... in cazul calcului rezolva treaba asta sursa, nu trebuie pamantare, iar la amp... la fel, transformatorul ampului ia masa din nulul de lucru de la priza, care e imposibil sa nu il ai (altfel nu ar functiona nimic :) ). Pamantarea de la priza ajuta la alte chestii.

 

Ca mentiune iti iei un cablu dublu ecranat la metru, mergi la cineva care se stie ceva ceva la electrice, ti-l mufeaza la ambele capete si ai cablu calumea mult mai ieftin decat daca iti iei unul "de firma" din magazin.

Asa voi face si eu, numa astept sa aduca la un magazin cablu profesionist de microfon (microfonul are nevoie de ecranare foarte serioasa), dublu ecranat, cu ceva tesatura prin el care va fi mai mult decat perfect ca si cablu de chitara...

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am o chitara electrica Reghin. La inceput nu a mers, asa ca am trimis-o la garantie, azi am primit-o inapoi. Merge dar...

 

Are outputul un pic prea mic, se poate trai cu chestia asta dar in momentul in care am incercat sa o bag prin guitar rig (pentru efecte) are un zgomot imens. Outputul e aproape de maxim. Trebuie sa pun 3 noise gate-uri ca sa scot zgomotul, dar evident, nu se mai aude nimic. Ce ar putea cauza zgomotul? Am un tv-tuner, poate influenteaza cu ceva. Ce as putea sa fac?

 

Multumesc anticipat.

depinde de placa ta de sunet. Eu am aceasi problema. Daca poti sa pui in loc de microfn o boxa(sa ai mai multe seturi de boxe conectate la pc) inseamna ca nu iti va merge nici odata guitar rigul pe placa ta de sunet(are un fel de protectie sau ceva de genu). Poa sa fie calculatorul oricat de bun. Am incercat guitar rigul pe un calculator mai vai de steaua lui(pe care puteai sa pui doar un set de boxe( si mergea (ca draq dar se auzea ceva). Nu e vina chitarii. E vina placii.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Salutare

Azi avand putin timp liber m-am apucat de urmatoarea chestie :

Aveam la chitara electrica un fasait care aparea numai in momentul cand gainul la amp era.la maxim sau aproape de max. Aceasta disparea cand atingeam corzile sau alta parte metalica a chitarii.

Am impamantare la prize, ampul fara nimic conectat la el nu are zgomot de fond, sau are da e aproape insesizabil.

 

Am masurat cu ohmetrul intre invelisul metalic.al mufei care intra in chitara si corzi si am vazut ca are continuitate.

Cand am deafacut chitara am constatat ca cele doua potentiometre si bridge-ul sunt legate la masa mufei chitarii, dar switchul nu era legat la masa.

Am luat un fir si am conectat carcasa switchului la masa de la unu din potentiometre si am constatat va zgomotul s-a redus cu cca 50%.

Am lipit aceasta conexiune si am lasat-o asa. Si acum cand am.gainul aproape de max mai am acel.zgomot dar s-a redus considerabil. Cand ating din nou orice parte metalica insa dispare la fel ca inainte.am inteles ca nu prea e posibil sa scapi complet de acel fasait deci ma multumesc cu atat,

E corect ce am facut sau nu era necesar acest lucru? In a treia poza se vede firul care l_am conectat (ala rosu cel mai gros).

Multumesc.

post-30119-0-86664000-1457453813_thumb.jpg

post-30119-0-05094400-1457453857_thumb.jpg

post-30119-0-79003600-1457454102_thumb.jpg

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca e ok ce am.facut. ma gandeam sa nu fi facut vreo operatiune care nu era necesara.

Amplificatorul e marshall mg100dfx e setat pe overdrive2 gain maxim, volum pe od2 maxim.

Chitara are volumul si tonul la max.

Daca reduc tonul dispare complet acel sunet.

Thanks 57 o sa incerc cu cond. pe iesire sa vad ce iese.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit un cond ceramic intre semnal si masa la mufa chitarii, dar nu se intampla numic.

Cond e de 100pf, am pus si alte valori, la unele chiar crestea zgomotul

Pun inreg cu sunetul asta poate sunt eu paranoic, poate asa e normal.

Inreg 1 cu zgomot, iar 2 cu potentiometrul de ton la minim.

Inreg facuta la cca 5cm de dif, cu pot. de volum de pe canal od2 la max, gain max, iar master volum aproape de minim la 1,5 scala fiind pana la 10.

Poza 3 e cu setarile amp.scuze ptr poza ca e atasata invers.

Voce00013.mp3

Voce00014.mp3

post-30119-0-86946800-1457462529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu-i "fasait"!  este " brum de retea " si alte componente /armonice +efectul radiofrecventelor prin intermodulatie  + zgomot din amplif   filtrate si "mixate" de circuitele  amplifului  cu varf de amplitudine la 1200 Hz ..

 

(la fasait se aude doar "ssssssssssssssssssss",,,zgomotul primului etaj daca dai pe inalte ..fasaitu il poti testa cu Zero ,,si dai la maxim gain , volum si medii /inalte ..asa auzi 'fasaitul " care probabil la tine se pierde in zgomotul ce vine dinspre chitara _)

 

 

 

Este normal sa dispara din acest zgomot cand faci contact cu corpul tau ..asa se si face ..din aceasta cauza se face legatura intre corzi si masa ..

 

Ideal ar fi sa ai un racord la masa/impamantare  direct de la chitara ...dar ..nu  se prea poate realiza practic ..

 

Normal nu se dau la maxim volumele la "gain" / volum pe canal  ..setezi pana la un minim de zgomot in functie de locatie /instalatie ..si un comprmis  cu tonul dorit ..se poate utiliza un "noise gate " dar strici dinamica ...etc

 

Nimic nu-i batut in cuie ,,aproape la fiecare cantare /locatie .instalatie ai alt reglaj utilizabil .

 

Mai toate sculele ce se vand ca si "PRO" nu sunt pro ci de amatori ..mai toate au zgomot  mai mult sau mai putin ( mascat) la vol  maxim .

Dar orice scula ai ,...trebuie ..chitara ecranata , potmetre bune de calitate , cum ai facut ..legare la masa comuna a tuturor carcaselor si bridge-ul ,..cablu de chitara calitativ cu ecranaj ca lumea ,,mai ales intre chitara si intrare in prima "cutiuta " sau intrarea in amplif .

 

 

Ce placa de sunet /recorder ai / taie brusc la 12KHz ..?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am mai testat asa:

 

1. Cu gain la minim, volum mic, cablul bagat in amp. nu am brum daca scutcircuitez capatul canlului

2. Cu gain la jumatate pe acelasi canal od2, volum pe canal maxim si master volum la jumatate apare brum dar foarte incet.daca scurtcircuitez capatul firului brumul dispare complet, ramane doar un fasait care cred ca e de la partea de preamp, perfect normal. Volum maxim, gain maxim, volum canal maxim la fel daca scurtcircuitez cablul am brumul dispare si ramane doar fasaitul care este destul de tare.

3. Cu chitara conectata cu volum si ton la minim , master volum, gain si volum pe od2 la jumate nu am brum, am doar fasait care e destul de tare.daca reduc volum canal.pe od2 la jumate devine aproape insesizabil.

4 cu ton si volum chitara la max. Gain la jumate, volum od2 si master la jumate se aude brum si de la 5m distanta de amp.daca ating corzile se diminueaza dar nu complet.daca reduc tonul din chitara aproape de min nu se mai aude brum.la fel si la cel de volum.lasand gain la jumate daca reduc volum canal aproape la un sfert nu se mai aude brum. La fel si daca las gain la jumate si od2 volum jumate ai reduc din master volum la aproape un sfert de tura nu se mai aude.

 

Cred ca solutia este noise gate,

 

Karpi am inreg cu telefonu'

 

Parerea mea este ca se exclud cablul si amp. o alta solutie ar fi ecranarea cavitatilor chitarii desi am doua humbuckere si un single coil la chitara.

Testele le-am facut.pe doza de bridge care este humbucker.am ridicat-o la 2mm fata de corzi si am.lasat-o si foarte jos dar nu se observa vreo diferenta.

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.