www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristii Mereu Pe Locul Doi :(


Guest
 Share

Recommended Posts

Mi se pare mie sau publicul da importanta mai multa solistului decat omului cu chitara? Oricat de bun ar fi un chitarist parca tot mai mult te impresioneaza solistul... NU-I CORECT :)(

Cand spun asta nu ma refer la Joe Satriani sau Yngwie Malmsteen ma refer la cei care canta intr-o trupa rock care are di tati

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa canti in continuare. daca esti bun oricum esti apreciat. plus ca daca iti place sa canti nu conteaza ce or sa creada ceilalti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Mda, am observat si eu asta asa ca m-am apucat de cantat cu vocea :)

Dar, fatalitate, la noi in trupa, basistul are parte de toata atentzia :)

Go figure :)

 

Io cred ca de la chelie ti se trage... da sa vedem ce are de zis si Bogdan :(

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Mda, am observat si eu asta asa ca m-am apucat de cantat cu vocea :)

Dar, fatalitate, la noi in trupa, basistul are parte de toata atentzia :)

Go figure :)

foarte foarte interesant :(

@obogz tu pentru cine canti ? pentru cei care se impresioneaza usor ? sau pentru tine ?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
foarte foarte interesant :)

@obogz tu pentru cine canti ? pentru cei care se impresioneaza usor ? sau pentru tine ?

 

Pentru gagici... credeam ca ti-ai dat seama. Oare nu toti ne-am apucat de muzica pentru femei ?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Pentru gagici... credeam ca ti-ai dat seama. Oare nu toti ne-am apucat de muzica pentru femei ?

sigur ca da, scuze am uitat, geesh cum am putut sa uit :)

Link to comment
Share on other sites

Doriti atentie asta e... :) just joking ganditi-va la muzica pe care o faceti si nu mai aveti nevoie de atentie, cel putin asa e in cazul meu.

 

Eu sunt clapar si pot declara ca "rasa" asta are parte de cea mai putin atentie in general, si o zic din proprie experienta pentru ca mai schimb cateodata cu chitara si fac rythm. De regula in fata e solistul si chitaristul sau solistii si chitaristii.... Ei au parte de atentia maxima, si cand se termina concertul de sar fetitele cu atografele dar exista momente si momente, adica... stiti voi daca se pune chitaristul pe un solo bine facut (il dau exemplu pe slash), atunci automat devine in centrul atentiei si asa va ramane atat timp cat stie sa se impuna asta-i valabil la oricare membru al trupei, iar lumea il va aprecia.

 

Nu va mai plangeti macar voi va puteti misca liber cu instrumentul, mai faceti o smecherie spargeti un strato... eu ce sa fac sa iau clapa in spate si sa fug cu ea pe scena? :)

 

Si in plus am mai patit chestii de genul toti au monitoare pe spate numa claparu ii direct pe fata :)

Link to comment
Share on other sites

Acu' serios...

Explicatia e simpla: e mai usor de comunicat cu publicul prin vorbe. Mai ales daca ai si o mana (cel putin) libera.

 

:) Da, o mana libera este de multe ori folositoare ... :)

 

Serios vorbind, nu cred ca este o regula generala, aceea in care solistul are parte de toata atentia. In muzica pop/rock/jazz/blues, solistul vocal (cand exista) este cel care canta linia melodica si textele piesei, ceea ce este cel mai important lucru pentru audienta larga. Din punctul lor de vedere restul instrumentelor seteaza doar atmosfera si groove-ul peste care solistul poate straluci.

Chiar si asa, chitaristul poate avea momentul lui de maxim la solourile pieselor.... asta daca vocalul nu face show astfel incit atentia sa cada tot asupra lui :)

Link to comment
Share on other sites

de exemplu la jam session cand cyfer vrea toata atentia ma cheama pe mine la voce si toate se sperie si il apreciaza pe cyfer mai mult B);) ......

 

si atunci nu mai sunt stresat ca toate se uita la mine si imi fac de cap ...pot sa spun ca este o usorare.. :(:) :) :)

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod
de exemplu la jam session cand cyfer vrea toata atentia ma cheama pe mine la voce si toate se sperie si il apreciaza pe cyfer mai mult ;) ;) ......

 

si atunci nu mai sunt stresat ca toate se uita la mine si imi fac de cap ...pot sa spun ca este o usorare.. B):) :) :(

esti visul oricarui chitarist :)

Link to comment
Share on other sites

solistul vocal are cea mai mare atentie din partea publicului

 

Chitaristul se impune prin energia ce o transmite . Nu viteze nu shreding , doar personalitate in cantat daca se adauga la aceasta si o carisma in sensul ca da bine pe scena are figura buna , se misca bine a castigat si e egalul vocalistului , e destul sa faca numai chitara ritm.

 

Nici pe dracu nu intereseaza shred si figuri de circ , dar un solo bine structurat unul intr-un concert , ceva spectaculos prinde si la public aici poti sa si shreduiesti un pic , doar spectaculos sa fie .

 

Groov-ul, al simte publicul .O trupa slab pregatita tehnic si muzical dar cu groove bate orice alta trupa cu mare arta si stiinta muzicala , pasaje grele si ce o mai fi ,dar care nu are groove.Groove -ul nu inseamna sa canti tare ci apasat cu feeling ,sa transmiti energia de pe scena, aceasta este simtita de public.Trebuie sa fii sincer sa nu supralicitezi nimic caci se simte imediat si nu te mai baga in seama nimeni eventual spun ca strici totul ce ar fi bun .OK e foarte complicat dar asa ceva se intampla.....Nu se invata .Acest feeling de scena al ai sau nu..

 

Luand strict tehnic groove-ul ar fi cantatul impreuna cu timing si pitch cat mai bun , sa zicem o trupa sudata .

Numai aici poate un chitarist sa castige locul langa vocal.

Link to comment
Share on other sites

Ca solist vocal trebuie sa mai si respiri si te opresti.. pe chitara se poate canta fara incetare.. parerea mea este ca solistul vocal se kk pe el ca nu poate spune ce SPUNE chitaristul cand face un solo.. dar este numai parerea mea :)

 

nu trebuie sa spuna absolut nimic , vocalistul trebuie sa aiba carisma.

 

cel care arata bine pe scena si mai are si cate un rol de solist este "frontman"-ul.

 

nu asculta nimeni chitara cand este un vocalist pe scena , de orcare.

 

poti sa compui sa conduci trupa sa stai infreza si sa canti 777 note pe minut nu intereseaza pe nimeni.

Articolele ce le vezi peste tot cu " eroi ai chitarei " este un bizz al constructorilor de scule , ptr prostire .O sama de pusti ce stau acas si exerseaza sunt fani si spectatori "chitaristilor"

 

Clapton dupa ce a revenit pe scena a si declarat ...am fost "GOD" ptr chitaristi de dormitor ,...acum consider cel mai important lucru ..vocea umana ,,,si de atuncea canta cantecele . frumoase bunicele si comerciale ...din pacate nu are nici un disc instrumental ...nici nu am auzit sa-l intereseze ...pai atunci ce chitarist mai e , unul ce traiete din firma creata in perioada CREAM , intr-adevar atuncea canta la chitara , dar avea deja ambitii de vvocalist caci se simtea vioara a doua dupa Jack Bruce unul din reformatori cantatului la chit bas , dar si un voclist exceptional ???

 

si daca te uiti in istoria pop/rock vei vedea ca multi mari chitaristi mai toti erau si cantareti .

 

Cum al cheama pe chitaristul de la KINSK ? cu prima impprovizatie rock pe scena si "inventatorii" hardrockului ? sau pe chitaristul lui Alice Cooper,sau cel de la Colosseum ,...sau din trupe de la noi TAXI....sau de la HOLOGRAF ....?????

Cand scrie Jimi Hendrix Exprience este clara ca acestra este frontmanul , vedeta , apoi mai vedem care0i punctul forte...suntem atenti la ce face...

 

singura sansa a chitaristului este , sa cante bine , sa arate bine pe scena , sa fie omul orchestra , sa compuna muzica , daca poate sa faca si textele ..conceptia trupei ...si sa acompanieze un vocalist bun care ai canta piesele.Da nume trupei in stilul ....Chitaristul & trupa , sa se stie din prima ca el este baza trupei ..hehe chestia cu shreding e pentru impresionat baieti de liceu , si ei o patura importanta de spectatori...

 

de scena nu mai zic , am mai scris inainte cate ceva , chestia cu relayia public artistul de pe scena este ceva de inexplicabil . ..de neinteles ..asa ca nu are rost sa facem studii au mai incercay si alti , au gasit retete care functioneaza pana la un anumit nivel dar artificial , cum inceteaza "reclama" inceteaza brusc si faima constriyuta dupa reteta.

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu inteleg un lucru, chiar are o importanta atat de mare cine este in fatza??? Credeam ca intr-o trupa se colaboreaza si se lucreaza in echipa si numai asa se poate reusi, uneori lucrurile mici si neimportante, la prima vedere, fac diferenata.

Sa faci muzica pentru a agata fete ... o inteleg la pustii de liceu, nu si la muzicienii profesionisti.

Link to comment
Share on other sites

"Mai sunt si unii oameni gelosi, invidiosi pe succesele altora. Succese in munca, binenteles." :)

 

Succesul nu vine de la sine, pentru el trebuie muncit mult, rareori se intampla sa fie noroc chior.

Ca sa fii remarcat trebuie sa fii special, nu neaparat in sensul bun al cuvantului. Reusesc numai cei ce sunt diferiti de multime.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
4/5. claparul sau tobarul...is cam la acelasi nivel. asemanarea dintre ei e ca amandoi sunt blocati de instrument

 

Nu stii tu... tobarii sunt la mare cautare. Atat la femei, cat si in trupe :)

Link to comment
Share on other sites

Na-ti observat ca oricat de bun ai fi tu daca nu ai solist(faci ceva instrumental) nimeni nu te asculta(poate doar chitaristii apreciaza)... La mine in oras e un bar in care mai cant si pot sa spun ca de fiecare data cand am cantat cu cineva cu voce buna (de 2 ori) ne-au aplaudat dar mai mult pe solist(mult mai mult... noroc ca avea prietena >:) ) in schimb cand am cantat doar instrumental publicul ne aplauda asa in sila. Doar cand am avut un "solist" varza pe scena atunci am primit si io cateva laude pentru ca ma chinuiam sa le mentin atentia facand tot felul de chestii cu chitara(nu neaparat tehnice ci mai mult de topait si invartit chitara pe toate partile ). :).

 

Iti dai seama ca daca noi chitaristii suntem asa dar basistul si tobosarul ???

 

 

 

Pentru gagici... credeam ca ti-ai dat seama. Oare nu toti ne-am apucat de muzica pentru femei ?

True true. :)

 

Ma oftic ca la mine in oras nu sunt chitariste de varsta mea(alea ma mai apreciaza si pe mine :((... cand cant B) )

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.