www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Floyd


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Buna. Zilele trecute am cumparat o chitara cu Floyd rose. PAna acuma m-am avut acest tip de bridge asa ca nu ma prea pricep la ele, in fine dupa tutoriale de pe youtube am reusit sa-l setez corect.

 

Problema mea este ca bratul tremolo are un mic joc cam de 1mm. 

Am vazut ca pe brat esteo mica adancitura si in ea se afla un mic inel din ceva plastic dur. Probabil ea e uzata? Cum pot sa-l fixez sa nu mai am acel joc eventual bratul sa steie intr-o pozitie sa nu se invarte asa de usor?

Link to comment
Share on other sites

La asta nu m-am gandit. Am sa incerc sa infasor teflon in jurul bratului. Am vazut ca bucatile alea mici de metal care strang corzile is uzate alea se pot cumpara separat sau doar impreuna cu suruburi si bridge?

 

De obicei cand se cumpara o chitara second cu floyd e recomandat sa schimb ceva maruntisuri sau ceva consumabile?

Link to comment
Share on other sites

70 RON

Brat cu olandez de fixare si cu "nuca" cu tot , probabil se poate inlocui in vibratorul tau ...este  Schaller ,

Probabil si restul partilr componente "Floyd Parts"  le gasesti ...faci comanda la un magazin ..in max 10 zile ajunge la tine ...

 

Chiar acum trei zile am inlocuit la un vibrator "System 1 "  (tot Schaller ) cu acest nou ansamblu "brat+nuca" Schaller deoarece nu aveam bratul original iar i "nuca" speciala a fost distrusa de un brat de Fender Strat  Standard  respectiv filetul a "frezat" nuca in interior si a distrus si filetul de fixare in corpul vibratorului  in partea de sus ,mai tarziu am cumparat un brat de Ibanez dar avea joc  nu se mai potrivea .asa ca  infasuram atza ca sa fie fixa treaba ,OK daca nu trebuia transportata chitara dar sa scot bratul ca sa incapa chitara in  cutie apoi la fata locului sa incep fente cu un mosor de atza ..era enervant ..etc

 

Am avut montata  alta nuca de la o chinezarie ..bratul se bloca  sub olandez  cu un inel de guma ce permitea un mic joc ..enervant ...niciodata nu stiam daca se slabeste nuca sau numai bratul are joc ...( daca bratul este foarte strans  se poate ca dupa mult "stress" sa "dessurubeze nuca ..sa o slabeasca asa ca va avea joc mare ..)

 

La un vibrator IBANEZ  am introdus folie de cupru ca sa "adaptez" la un brat neoriginal ce altfel are un extrem de mic joc un timp tine apoi se subtiaza folia si trebuie schimbata , mai mult tine cu folie de plastic ce am taiat din ambalajul unei memorii SD ...este foarte dura si vad ca tine .

 

Ca sa nu joace de loc bratul nu-i nevoie ...( sa nu iasa usor din nuca ( lagar ) cum manevrezi in timpul cantatului )..Numai daca vrei sa faci efect de "tremurici" ..dai un ton si  bratul tensionat in sus sau in  il eliberezi brusc  ( ca si cand tragi cu arcul ) ...blocul de sustain +arcurile +corzile vor avea o osciltatie rapida .(Trrrrr)..suna interesant ici colo ...la acest efect trebuie ca bratul sa nu aibe nici un pic de joc ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Karpi. Acuma floydul e un joc nou foarte probabil mai tarziu nu prea o sa-l folosesc dar acuma vreau sa-l pun la punct , ca asa imi place mie nu vreau sa am probleme in viitor

Toate partile micute care se pot schimba am sa le schimb anul acesta sa fiu eu sigur ca am o chitara stabila sa ma pot baza pe ea oricand. deocamdata il folosesc ca chitara backup.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Karpi. Acuma floydul e un joc nou foarte probabil mai tarziu nu prea o sa-l folosesc dar acuma vreau sa-l pun la punct , ca asa imi place mie nu vreau sa am probleme in viitor

Toate partile micute care se pot schimba am sa le schimb anul acesta sa fiu eu sigur ca am o chitara stabila sa ma pot baza pe ea oricand. deocamdata il folosesc ca chitara backup.

Teflon din acela "banda " ptr izolat imbineri la conducte  nu am incercat cel mai durabil mi se pare acea folie  plastic de la  ambalajul memoriilor sau bateriilor  ..este foarte dur si nu se subtiaza de la repetatele utilizari ale vibratorului ...nu am pus numai 1/3 din circumferinta orificiului deoarece nu incapea    mai mult  deci o mica fashie de plastic  cat sa  'fixeze" bratul sa nu balangane si sa iasa usor  ...bucata de plastic o ma de luni de zile si vad ca tine ...cu folie de Alu  dupa un timp se subtia si trebuia schinbata cu cupru  tine mult mai mult ...cu acest plastrtic este si mai OK ..

 

La o chitara am vibrator standard Strat de Wilkinson   acesta are interior in  "nuca "  din fabrica, un inel de teflon in care bratul intra foarte fix ...de ani de zile nu a slabit de loc ...bratul este perfect nu are nici un pic de joc ...de multe ori preferam sa cant din aceasta cauza cu chitara asta ..in loc de altele mai bune ca ton ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am sa abuzez de floyd putin vibrato in cateva piese si doar atat. chitara mea de baza e un les paul cu un sustain incredibil fata de schecterul asta care probabil datorita floydului are un sustain foarte mic


Insa la clean suna fenomenal mult peste les Paul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cu tot respectul, nu te baza pe licensed floyd-rose dupa ce faci un dive-bomb.

 

Daca te uitai, ai fi vazut ca are varianta din steel base, ca la OFR-uri sau OFR1000, similar.

Tine bine tuningul la licentiatele de genul, am avut si eu, nu numai o data.

 

__________________________________________________________________

 

baltazar181, si la OFR-urile nemtesti (am doua), ai putin joc la bara si daca sunt stranse super bine,dar depinde , unele au super vag cand sunt stranse tare, altele deloc, ba chiar parca sunt prea fixe. Am 2 floyduri identice si insert-ul pt bara nu e la fel ca diametru, difera foarte putin, si pot si barele sa difere slightly.

 

Un fix mai permanent si oarecum util pe care l-am descoperit singur, este sa iei bara, o finisezi PUTIN pe partea cilindrica pana la acea "piulita" de plastic cu un smirglu fin, si tot pe acea portiune, pui SUPER GLUE! ulterior.

Il lasi sa se usuce foarte bine, si repeti procedeul ulterior.

 

Vei completa astfel bara cu extra material, suficient incat sa nu ai acel joc(sta doar daca bara nu e bulita la acel inel de plastic).

 

Ideal ar fi sa cumperi epoxy de metal si sa faci completarea asta. 

 

Atat la super glue cat si la epoxy, iei ca si cu un spaclu extra materialul acumulat, tu vrei peliculi succesive subtiri. Repeti procedeul pana ajunge sa intre dupa uscare, fix, in gaura.

 

Poate intra mai greu initial pt ca poate ai material in plus, dar il misti circular, apasandu-l si introducandu-l in gaura,pana cand se da jos ce e extra, si ramane pe bara fix cat trebuie.

 

Pe mine asta m-a ajutat.

 

(teflonul nu tine asa mult desi e un sfat bun)

 

 

 

Daca n-ai chef si vrei ceva mai permanent, exista solutia noua cu push in de la Floyd Rose, pe care o recomand,desi costa putintel (e foarte probabil sa trec si eu la ea cand apuc,pt ambele sisteme)

 

http://www.floydrose.com/catalog/upgrades/tremolo-arms/push-in-style-arm

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

La asta nu m-am gandit. Am sa incerc sa infasor teflon in jurul bratului. Am vazut ca bucatile alea mici de metal care strang corzile is uzate alea se pot cumpara separat sau doar impreuna cu suruburi si bridge?

 

De obicei cand se cumpara o chitara second cu floyd e recomandat sa schimb ceva maruntisuri sau ceva consumabile?

Acea piesa "menghina" poti sa o "rectifici" caci este destul de groasa si nu conteaza daca o mai slefuiesti pe o piatra abraziva "plana"  sau hartie abraziva pusa pe o suprafata plana -dura  ..ca sa se "culce" pe coarda cea subtire ...probabil va trebui sa iei din partea  corzi "B" ca la strangere sa nu se ridice de pe coarda  "e" .Filetul este OK ? poate ca nu mai e bun filetul si "scapa " ..la o chitara am fos nevoit sa pun alt  surub  de la noi din comert ce vad ca a intrat "fortat" si tine ..   cel original a largit filetul si nu mai strangea ...( material  nasol moale ).exact la corzile " b "si " e " ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Soundcreation sau Muzikia   ..faci comanda si aduce de toate in max  aprox 2 saptamani  ..

 

Dar ptr  coarda subtire poate  trebuie sa slefuiesti si placuta noua .. ..cat tine ..cateva minute .....coarda " b "  este mai groasa  si cand strangi surubul "ridica" placuta in paralel capul acestuia ...dar ...

 

si eu am de schimbat o tasta de  4 ani  .hhehe ..sunt hotarat ca saptamana viitoare o schimb ... 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.