www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

probleme


George M.
 Share

Recommended Posts

am o mica problema

m-a curentat azi basul de m-a luat drecu` :)

m-am uitat sub cordar si avea firul ala (impamantarea) deci tehnic e bine

totusi ce as putea face ca toata problema s-a starnit de la jack ca el curenteaza

amintesc ca am un Tenson jazz facut in nu stiu ce tara.

totusi sa desfac cordarul si sa vad daca e in regula firul?

Link to comment
Share on other sites

nu-ti fa probleme, la bassurile mai "slabute" dpdv electric se intimpla chiar des... Puldin-ul meu biziie daca nu pun mina pe el, si alta data , dupa 5-6 ore de cintat incontinuu pe Reghin (unde nu se simte in sunet diferenta dintre a avea palma pe partile metalice sau nu) , am vrut sa pun mina pe un calorifer si socul a fost atit de puternic incit mi-a amortit instantaneu toata mina dreapta pina la cot :| ... impamintarea , din cite imi dau EU seama, este FACUTA sa treaca prin tine. Sadic, nu ?

Link to comment
Share on other sites

"nu-ti fa probleme"? Cum sa nu-si faca? :)

E un dezastru pentru sanatate sa tot iei in freza socuri electrice.

 

Georgica, problema vine in primul rind de la amplificatorul (sau sistemul audio) folosit. El e bagat in priza si nu basul.

 

Spui ca basul avea firul de impamintare in cordar, deci NU e bine. Apliful tau fiind defect, baga probabil sute de volti in impamintare, care, datorita cablului de care vorbesti, e conectata la mainile tale.

Daca folosesti astfel de sisteme electrice, este mult mai sigur sa elimini cablul respectiv. Impamintarea nu trebuie sa fii tu ci priza folosita.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Aceeasi treaba am patit la un pickup in primavara anului trecut. Cand am dat cu pana in primele doua corzi sau rupt si mi-au atins mana. Vreo luna am stat cu o arsura in zona degetului mare. Ciudat - coarda era fierbinte. Cand a trecut curentul prin ea s-a comportat ca o rezistenta si s-a incalzit si in final s-a rupt. Bine ca nu m-a lovit pe fata. Pickupul e demult la gunoi.

Link to comment
Share on other sites

@CYFER ... , m-ai speriat acuma :-SS impamintarea care trece in cordar si baga sute de volti in corpul si in sufletul tau :| ... draci ... erm ... deci chiar aveti povesti de groaza adevarate cu electricitatea prin chitari. Un electronist amator sa posteze o schema despre cum am putea sa facem impamintarea prin priza . Ar fi un vis implinit sa nu ne mai prajim degetele si miinile cind cintam la chitara :) ... Este adevarat ca marcile mai scumpe isi fac impamintare independenta de corzi, cordar, chei, chitarist, etc ?

 

Later edit: Am vazut scheme de Squier si de Fender cu impamintarea trecuta prin cordar......... wtf ?

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

pai nu e cine stie ce inginerie

astfel, intr-un metru patrat de teren de bat de tot 3 stalpi de 2 metri astfel in cat sa formeze un triunghi. se leaga intre ei cu o platbanda de 4-5 si cu un cablu gros de instalatia casei. astfel ai facut o impamantare, dar nu pot realiza aceasta lucrare

am sa ma obisnuiesc totusi cu curentul prin degete :)

Link to comment
Share on other sites

Inpamantarea (si nu impamantare cum se spune gresit) este bine sa o ai la instalatia electrica, chiar obligatoriu.

 

Dar pentru chitara si protejarea omului in cazul unui amplificator defect exista montaje care separa masa de semnal de masa de ecranaj (cea care are rolul de a reduce interferentele electro-magnetice cu montajul electric al chitarei si de aici reducerea zgomotului de fond).

 

S-a mai discutat aceasta problema asa ca iata site-ul:

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/index.php

 

Aici se explica in principal ecranarea montajului electric, dar si itroducerea unei separari galvanice (adica nu exista contact electric) intre masa "de semnal" si masa ecranajului care vine in contact direct cu mana chitaristului.

Link to comment
Share on other sites

Eldrian, sigur ca toate chitarile noi si vechi au cablul de impamantare la cordar. Daca folosesti un sistem audio modern (amplificator de chitara, placa de sunet, etc) exista sanse foarte mici de curentare. Problema apare atunci cand folosesti amplificatoare vechi. Atunci e mai sigur sa elimini cablul ala pentru ca e nasol de tot pe termen lung sa primesti socuri electrice in mod regulat.

 

Eu am probleme cu polaritatile de exemplu. Ampliful meu e din anii 70 si nu are aceeasi polaritate cu PAurile folosite la concertele in care cant. Asta inseamna ca atunci cand am mainile pe corzi si buzele ating microfonul sunt curentat.

Am vrut sa-mi cumpar un sistem wireless pentru chitara, ca sa termin cu problemele astea dar am rezolvat-o mai simplu, cu o caciula de burete pe microfon.

A fost o singura locatie unde problemele erau atit de mari la partea electrica/sistem audio incit ma curentam PRIN caciula de burete de la o distanta de 2 centimetri de microfon... horror.

 

Daca crezi ca e distractiv sa iei socuri electrice, go ahead, eu nu ma bag :)

Link to comment
Share on other sites

Atunci e mai sigur sa elimini cablul ala pentru ca e nasol de tot pe termen lung sa primesti socuri electrice in mod regulat.

sa inteleg ca mai bine as scoate cablul din cordar?

as avea parte de schimbari in bine sau in rau (si aici ma refer la zgomot de fond sau electrosocuri)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

sfatul meu daca nu aveti inpamantare la priza ...un cablu de la calorifer pana la inpamantarea de pe statie sau de la priza ...merge ...mai tragic e pt oameni care canta pe lampa ...ca acolo e vb de sute de volti (nu chiar placut )...la astea solid state nu se intampla

asa des ......a da si sa nu aveti incredere in inpamantarea de la priza ca la cum is facute sistemele electrice in romania ...mai bine nu te risti.....ps:un soc sanatos poate fi FATAL

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.