www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Output/volume Pe O Singura Coarda


norbid
 Share

Recommended Posts

Un prieten are o problema la o chitara si anume un ibanez din seria RG. Coarda MI subtire are un output mult mai mic decat restul corzilor dar asta numai pe partea de clean ( pe partea de distors merge bine). Am incercat sa ii schimb coarda, am schimbat saddle-urile intre ele, nutul e destul de nou, m-am jucat cu inaltimea dozelor si nimic. Volumul l-am masurat cu ceva aplicatie pe telefon si variantia e undeva la 7-8 db fata de restul corzilor. Asta e valabil si in pozitia de neck si in cea din bridge deci mi s-ar parea complet improbabil sa fie de la doze, Ceva poate opreste vibratia corzii, dar cand cant la ea la rece suna ok. Any ideas?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam asa se intampla in general, coarda mi subtire are semnal mai slab. Incearca sa reglezi dozele, adica sa le apropii de corzile subtiri (cam la 1,5 mm la doza de bridge si 2,5 mm la doza  de neck la mi subtire si 2,5 mm la mi gros la bridge si 3-4 mm la mi gros la neck) - cam asa re regleaza. Si foloseste o pedala de compresie pentru clean-uri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

vezi sa n-aiba polul magnetic de la doza cumva aiurea montat/coborat/construit.

 

Si daca te-ai jucat cu saddle-urile, inverseaza-le inapoi cum au fost, sa nu fie bridge de tip Floyd gen vreun Edge Trem, unde coroana/radiusul bridge-ului sa se faca din inaltimea particulara (si fixa) a saddle-ului in sine.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten are o problema la o chitara si anume un ibanez din seria RG. Coarda MI subtire are un output mult mai mic decat restul corzilor dar asta numai pe partea de clean ( pe partea de distors merge bine). Am incercat sa ii schimb coarda, am schimbat saddle-urile intre ele, nutul e destul de nou, m-am jucat cu inaltimea dozelor si nimic. Volumul l-am masurat cu ceva aplicatie pe telefon si variantia e undeva la 7-8 db fata de restul corzilor. Asta e valabil si in pozitia de neck si in cea din bridge deci mi s-ar parea complet improbabil sa fie de la doze, Ceva poate opreste vibratia corzii, dar cand cant la ea la rece suna ok. Any ideas?

Pe ce preamplif /EQ ?

Corzile mai groase au efect "feromagnetic"  mai mare /puternic  decat o coarda subtire .

Dar produc  semnal mare pe joase care  .joase trebuie limitate .

 

De obicei pe "inalte" cel mai tare suna coarda G ( nematisata)  sau coarda B la garniturile mai groase  ..care au G matisat ( de obicei la corzi ptr. acustice am mai intalnit G matisat ) .

Pe distors  se egaleaza nivelurile datorita comprimarii ..

Cu un compresor ptr egalizarea  nivelului  si un EQ   ( ca sa faci banda de trecere 100-5000 Hz plus taiere de medii parametrica ptr formarea tonului )  poti sa faci sa sune OK .

Probabil este si foarte subtire coarda "e" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chitara este toata stock. Daca au facut o greseala de genu cei de la ibanez atunci eu mi-am cam pierdut din respect pentru ei (este totusi un rg nu un gio). Alta doza nu mai am cu care sa o schimb. M-am gandit sa intorc doza cu 180 de grade, dar nu stiam sigur daca o sa fac mai mult rau decat bine pentru ton. Oricum chitara nu mai e la mine. 

Karpi: Am incercat sa ii explic sa foloseasca un compresor, dar omul nu intelege. In fine. Corzile erau 10-46 (medium)

Multumesc tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.