www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Clinchet La Acordare


za_boy2149
 Share

Recommended Posts

De ceva timp imi dau seama ca de fiecare data cand vreau sa acordez coarda G, apare un clinchet la orice miscare. Nu e doar o problema "estetica", ci observ ca nu mai sta niciodata in acordaj. Dupa un bend sau dupa ce apas pe coarda la neck, automat se dezacordeaza. Am cautat problema pe net si se presupune ca ar fi spatiul prea mic la pragus, insa corzile folosite sunt de .11, nu exagerat de mari. Astept vreo sugestie. Am fost la un magazin de muzica din Suceava, dar n-am fost ajutat. Atasez un clip pentru a exemplifica.

Link to comment
Share on other sites

Chitarele vin din fabrica cu pragusul crestat "standard" (? adica ptr un diametru de corzi ..?)  ei )fabrica )nu au de unde sa stie ce corzi vei folosi ,asa ca ramane ca chitaristul sa largeasca ( cu grije sa nu adanceasca canalele ,sau sa nu adanceasca prea mult daca vrea "actiune" mai joasa ( ca sa nu falseze prea groaznic coarda apasata in primele pozitii ).

 

In cazul daca se doreste a se folosi corzi groase trebuie vazut daca gatul este OK ,,..la unele chitare ieftine nu prea este indicat sa pui corzi groase deoarece materialul gatului ( de viteza /subtire ) poate ca este slab si nu se va putea compensa din bara de otel ..etc ..de la caz la caz .

 

Clinchetul vine de la coarda agatata cand se "elibereaza" ..sfatul colegilor este OK ..ajustate canalele la grosimea corzilor ,grafitat .

In orice caz cand se acoirdeaza chitara este OK sa tragi de coarda cu mana( ca si cu arcul ) ca sa vina coarda la locul ei asa daca nu ai vibrator va ramane stabila   .Daca ai vibrator la bombdive se poate misca coarda catre headstock si poate sa ramana agatata de nut in acest caz sau tragi de coarda cu mana sau dai "in spate din vibrator ) coarda va sari la locul ei si in acordaj ..

 

si combinatii permutatii ...logice

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.