www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ptr incepatori ! ce sa cante ! cu ce piese sa inceapa


karpi
 Share

Recommended Posts

.................* The Shadows *............

 

cea mai vestita si cunoscuta trupa de muzica instrumentala la chitara a tuturor timpurilor.

 

popularitatea grupului si a leader-ului Hank Marvin este foarte mare , intrece si pe a ;ui Michael Jackson si se afla strans linga ( dupa) Beatles , Elvis ,

 

Piesele sale cu structura simpla si solida , aranjamentul original sunetul inconfundabil a scos chitara Stratocaster din anonimat , in mana maestrului s-a nascut soundul de Strat fara el nu stiu daca se raspandea Strat-ulin asa masura.

A fost primul care a cantat rock si bluesrock instrumental chiar daca la acea vreme erau alte " denumiri" ale genurilor.

 

A fos si este modelul ,idolul , celor mai vestiti chitaristi ai lumi . mai toti au inceput prin a imita the Shadows.

 

de studiat si ascultat discul "Twang" un tribut adus lui Hank Marvin ..versiuni cantate de Mark Knopfler, Bryan May ,Ritchie Blackmore, Neil Young ,Tommy Yommy, si alti nu mai tin minte pe toti.

 

 

http://youtube.com/watch?v=N9_PlavxUbQ&amp...ted&search=

 

aici se gasesc cateva din piesele Shadows .

 

Recomandabil , chiar obligatoriu tuturor chitaristilor sa invetesa interpreteze piese , muzica Shadows ..

 

dupa acea pot sa treca mai departe , fara aceasta " scoala" nu prea se ajunge niciunde .

 

in plus se poate auzi cum trebuie sa sune un Strat !!! vetii recunoaste multe " lickuri" folosite acum de mai mari zilei ( de ex. Jeff Beck , Mark Knmopfler care s-au inspirat enorm de la Marvin)

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

Eu (cant de vreo 1 an jumate) am vrut sa cant impreuna cu un coleg de cls (canta de vreo luna) o piesa si am ales The Shadows - Apache. :) F frumoasa si usoara pentru incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Wow Karpi mersi..de cand cautam melodiile trupei asteia si nu stiam ce trupa e. Le stiu de mic ..nu stiu de unde :).

da ....pai si eu le stiu de mic ......si sunt cele mai cunoscute piese instrumentale ,cantate la chitara, din lume.

 

 

Nu-i usor sa interpretezi corect si cu feeling piesele la nivelul lui Hank Marvin.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Iata backtrack-ul piesei Atlantis realkizate de @\Goran Tangring

 

 

 

si versiunea sa o interpretare remarcabila @Goran Tangring rendition--Atlantis

 

 

 

 

si este bine daca puteti audia si originaslul precum si versiunea lui Mark Knopfler

 

am pus aceste mp3-uri pentru a da un exemplu , aceasta piesa estre extrem de greu dee interpretat , dar chiar invatand si tot slefuind interpretarea ai placerea sa canti o melodie superba nu doar game si "cioace" , auzi si simti pe viu cum ar trebui sa fie construita o piesa , cum se pot folosi tehnici simple ptr a "decora" o piesa ...etc

 

 

http://goran.tangring.com/

 

aicea gasiti si alte piese cu BT si cu modele versiune cantate de acest minunat gitarist...Goran

Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit de ei, dar sa spui ca sint mai populari decit Michael Jackson mi se pare cel putin exagerat. Au probabil citeva piese atit de cunoscute incit poti spune ca au intrat in memoria colectiva.

nu am salvat adresa de pe internet si a aparut si in " Agenda " magazin saptamanal din Timisoara in rubrica mondena din suplimentul "programul TV" sectiunea "muzica".si eu am fost si eu mirat ca nu stiam, nu mai stiu care sau a cui lista de All Time Top sau Popular ...artists , band , ...nu mai dau de lista sunt mii de liste ale diferitelor publicatii ,daca dau de ea o sa o pun aicea .Lista era de acum 3 ani , era si un articol despre muzica rock care a avut cele mai mari venituri ..prin 2003 parca .

 

 

never heard of them...mersi karpi *bows*

imi place foarte mult tonul lor

 

acest BT precum si piesa complecta este realizata si cantata de @Goran foarte aproape de original

 

si acsta este a nu stiu cata versiune , acum un an era alta inregistrare , eu tot a-mi propun sa cant aceasta piesa , dar e greu de interpretat ca lumea , si sa te apropii de original.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu
nu ma intereseaza... nu am auzit de ei...

mai arunca un ochi prin benzile, discurile sau casetele vechi ale parintilor tai. Cine stie ... poate o sa gasesti acolo ... muzica adevarata (care nu inseamna doar Shadows si Ventures ... ) P.S. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Shadows

 

off-topic : isi mai aduce cineva aminte de Omega ? intro-ul superb din The Girl With The Pearl Hair ? (apropo de formatii melodioase din vremuri demult apuse)

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

In Bargau, jud BN este o trupa Shadows....asa ca shi fapt divers..:)

 

paida

 

la noi exista .....si....CREAM...si.....BLONDY..........nume de trupe necunoscute prin lume

 

pentru cei mai tineri , ca sa auda de ei

 

CREAM cu trei super muzicieni= cel mai vestit supergrup

 

 

BLONDIE vocalista ,regina frumusetii, Deby Harry si un remarcabil succes mondial

 

 

 

Poti sa te numesti si Led Zeppelin ...ca si astia sunt trupa sindicatul minerilor din anglia cum intri imediat pe stanga al doilea deal cu iarba verde...canta pe la nunti si baluri...cui ai pasa de iei.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.