www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rolling Stones


Matei
 Share

Recommended Posts

Guest comunicare_pe_care

Am fost, i-am vazut..., a fost super show. Spectacol total, sincer nu ma asteptam in totalitate la o asemenea prestatie... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest mateiutzu

intr-adevar ... super show. sper sa pot pune niste poze zilele astea.

Voi cat ati stat la coada la suc/bere ? ... eu am stat vreo 30 de min. ... altii stateau de vreo 3 ore. Cam nasoala organizarea la sectiunea bauturi. Mai ales ca s-a interzis accesul cu apa sau suc.

Link to comment
Share on other sites

Guest comunicare_pe_care
intr-adevar ... super show. sper sa pot pune niste poze zilele astea.

Voi cat ati stat la coada la suc/bere ? ... eu am stat vreo 30 de min. ... altii stateau de vreo 3 ore. Cam nasoala organizarea la sectiunea bauturi. Mai ales ca s-a interzis accesul cu apa sau suc.

 

Din punctul asta de vedere a fost foarte nasol...Aproape ca se lua lumea la bataie pe bauturi. Am stat, inainte de concert, o ora la coada la un stand Coca-Cola, deoarece baietii nu puneau la vanzare decat cate doua baxuri o data la jumatate de ora. Am reusit intr-un final sa iau doua sticle de apa; foarte nasol.

 

Cat despre cozi...Nu cred ca au existat in sensul propriu al cuvantului. Erau numai gramezi de oameni care se impingeau pentru o bere sau un suc, trist din punct de vedere organizatoric.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

pai de ce sa nu pape si Coca Cola un ban gras ... sau Tuborg pe 3 lei berea ... Ei poate credeau ca omu ar fi venit cu butelia de suc/bere dupa el ... si nu si-ar fi luat un pahar de ceva acolo. Trebuia sa lase lumea sa vina cu o sticla de apa ... totusi .. a fost o zi extrem de calda (ati observat mormanurile de sticle de plastic aruncate ? ... ca sa nu mai zic de pungile de biscuiti si fornetii aruncate pe langa stadion.

Eu ma intreb cum credea Tuborgul ca va face fatza la aproximativ 40.000 de oameni ... cu 5 dozatoare de bere...

Edited by mateiutzu
Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am intors si mi s-a parut extraordinar, mick jagger are o prezenta scenica incredibila, pur si simplu te face sa te ridici in picioare si sa strigi I can't get no, etc. :) Cum poate sa alerge atata? :(

 

Spectacolul de artificii si pirotehnica a fost excelent, tare faza cand a plecat scena, tare cand a iesit gura gonflabila, totul frumos.

 

Sunetul insa mi s-a parut groaznic, cel putin unde eram eu. Mi s-a parut ca vocea era distorsionata puternic alaturi de celelalte instrumente pe care de-abia puteam sa le disting din cacofonia aia. B) Premierul lui Charlie Watts suna ca Metallica St. Anger, omul ala nu aude ca suna ca un capac de cos de gunoi? :)

 

Foarte misto concertul si imi pare bine ca i-am vazut cat mai era timp. Am avut si un close encounter cu Ron Wood, eram jos in fata scaunelor si a aparut langa mine si am facut infarct si nu i-am cerut autograf ;) I-am facut poza insa. In stanga mea, dupa gard, era Cristi Minculescu de la IRIS, dar nu parea se distreze prea mult, doar fuma pe-acolo si parea plictisit :) I-am aratat \m/ si mi-a arat inapoi, woo.

 

Marfa. Obositor insa, mai ales de venit din Constanta, si pe caldura aia. I-am pierdut pe IRIS ca n-am intrat pe caldura aia, wooh. The Charlatans mi s-au parut buni, imi placea mult orga hammond la ei (era un M-Audio Keystation si folosea VST-uri, le-am vazut aparatura de aproape cand o transportau, aveau o GRAMADA de cutii ;)) Roadies se plangeau ca la un concert organizat de vodafone nu au semnal. :o

 

All in all a fost o experienta marfa sa fii aproape de alti ascultatori de muzica buna, pentru ca in Constanta nu vad decat adrian copilu.

 

Sorry daca am facut greseli de gramatica, sunt obosit dupa drum si niste beref.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu ma asteptam la mult mai putin si bine am facut ca am ramas paf. Numarul de oameni, energia alora de pe scena si cozile de la bauturi au fost cu adevarat impresionante. Nu a fost doar muzica ci a fost spectacol. Nu am ce comentarii sa fac legate de cum sau ce au cantat (bine rau , cu virtuzitate, fals, etc etc). Nu cred ca se pune problema de asa ceva la o trupa de 40 de ani. Fara indoiala a fost un spectacol excelent, poate printre cele mai bune (daca nu cel mai bun) vazute in viata mea.

Link to comment
Share on other sites

Il vreau pe omul care s-a ocupat direct de organizare :):) (la 10-15000 de oameni, sau mai mult, cati erau jos pe gazon sa pui doar 4 standuri de bere sau suc)

###### pe M***** DUMNEZEULUi CRISTOSULUI Masi....nu e posibil asa ceva la un eveniment de asemenea anvergura.....1 ora la o coada ca sa avansez 2 metri ...din 5m de coada .i..

In ciuda dezhidratarii avansate in care eram....Tot respectul meu pentru Micu Joagar :o:)

De domnisoara ''Brown Sugar" era cam de asteptat cum si ce o sa scoata din ea :(

 

Concert misto+ Organizare de CA**t = un concert reusit la standardele noastre ;)

Poate o sa mai invete si ''Organizatorii" pe la noi ce si cum

 

 

B) SSB ;)

Link to comment
Share on other sites

Organizatori "celebra" firma Events....care are experienta in organizarea concertelor cu 300-500 de spectatori gen BloodHound Gang si 50cent.

A fost groaznic sa mori de sete si sa fii nevoit sa stai la coada aproape o ora.

A fost groaznic ca pe site-ul lor era o poza cu accesu si era clar marcat pe ea ca pentru gazon a trebuie sa intri prin maior coravu ca atunci cand am ajuns la stadion sa ma puna sa ocolesc stadionu ca se gasisera ei sa puna corturile ###### pe locul pe unde s-ar fi intrat in mod normal pe gazon a.

De *** faptul ca eram 15 persoane la intrarea pe stadion si totusi s-a facut coada si am asteptat vreo 3 minute.

In rest despre concert numai de bine. A fost super. Chiar si iris a sunat bine pe instalatia aia de sunet :)

Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

cum poti sa spui k s-a auzit prost? poate doar dak ai stat in primele randuri pt k acolo la ORICE concert se aude execrabil

Link to comment
Share on other sites

fost.....dat o gramada de bani pe bilet...nu-mi pare rau ....data viitoare si daca e intrarea libera nu mai merg....

:) pt rolling stones:sunt niste legende vii care inca mai misca(cel putin vreo 2 dintre ei).

joagar a fost intr-o forma(fizica,de voce nu prea mai poate fi vorba) de invidiat,cred ca a fost cazat la ana aslan:daca si canta pe cat a alergat il facea invidios pe pavarotti.

stapanul tobelor(mare,premier,cazan,tum...) impreuna cu ronnie-tinerelul-au fost cei mai seriosi:pe treaba lor,exacti,la obiect...

keith....ooooo,keith,scoala bai tataita ca s-a terminat concertul.....a fost cel mai tare:n-avea nici o legatura cu cantarea,era din alt peisaj(probabil cu cocotieri :) )."canta" cand vroia,ce vroia,in rest mai mult si-a cautat placa dentara pe scena(oare nu-l doare spatele sa stea cate 2 ore aplecat????)

per ansamblu,cel mai tare show pe care l-am vazut la noi....ca in materie de muzica,noroc cu trupa de acompaniament.....

de organizare nu mai zic nimic:de c***t,din toate punctele de vedere(oare la bulgari e la fel?-nu cred!).

ROCK ON :)

Link to comment
Share on other sites

keith....ooooo,keith,scoala bai tataita ca s-a terminat concertul.....a fost cel mai tare:n-avea nici o legatura cu cantarea,era din alt peisaj(probabil cu cocotieri :) )."canta" cand vroia,ce vroia,in rest mai mult si-a cautat placa dentara pe scena(oare nu-l doare spatele sa stea cate 2 ore aplecat????)

ba, tu ai fost mai direct ca mine B)

you're right si pe langa faptul ca 99% era :) si mie mi-a dat impresia ca el canta aproape mereu cu alta trupa :)

hehehe, si au fost momente cand nu era singur in cantarea cu cealalta trupa ;)

 

vive la marketing

 

PS poa' sa mai vina si de 1k ori si sa fie gratis, je nu mai serveste RS :(

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

De ce atunci cand a venit mick jagger la sfarsit de tot la Brown Sugar in mijlocul stadionului, sunetul se auzea la un interval de timp fata de cand deschidea el gura?

Link to comment
Share on other sites

Spectacol de spectacol o fost. Ce-i drept se auzea putin distorsionat chiar si in tribune unde am stat da asta numa cand bagau toti tare la instrument :) . Mi-a placut cum a cantat keith in afara de sympathy for the devil. poate mi s-a parut mie, da avea o lipsa totala de inspiratie la solo-uri. Baga trei note, se oprea intr-un bend fals, da noroc ca are trupa buna in spate si il cam scoteau din **t. In rest, tiganie curata, 40 de grade afara si n-aveai voie cu apa, pai cum domn'e, nu s-au gandit aia ca majoritatea fanilor au 40+ ani, nu rezista 5 ore in soarele ala.

In rest am ramas cu o impresie foarte placuta, chit ca nu-s cine stie ce fan RS. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
De ce atunci cand a venit mick jagger la sfarsit de tot la Brown Sugar in mijlocul stadionului, sunetul se auzea la un interval de timp fata de cand deschidea el gura?

Pentru ca sunetul ajungea in cateva milisecunde la boxele de "fata" care erau la scena si de acolo facea ceva mai multe milisecunde prin aer pana la urechea ta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

dar cand jagger era in fata pe scena si canta, nu durau tot cateva milisescunde pana ajungea sunetul la tn? pe ecran il vedeai k el canta in timp real

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ai dreptate, dar suspectez ca si ecranul s-ar putea sa fi avut un delay pe el ca sa fie sincronizat cu turnurile de la mijlocul terenului (spre exemplu), el fiind din start dedicat spectatorilor aflati mai departe de scena.

Link to comment
Share on other sites

@malex - astia n-au fost niste mari instrumentisti niciodata.

m-au impresionat foarte tare, cred ca nu e vorba aici despre CE au cantat, ci mai degraba despre CUM au facut-o - cu mari cojones.

una peste alta, Ron Woods a facut partea aia cu slide-ul foarte misto, iar faptul ca Richards a cantat bine cu vocea (pentru un chitarist care dadea senzatia ca din cand in cand se conecteaza SI la realitate)...oricum, cam asta e aerul lui mereu - "a, ia uite ce de oameni, salut, ce faceti aici?"

spectacol misto, oameni haiosi stoneshii...chitari de chitari....

nu stiam ca un melody maker suna asa misto.

Link to comment
Share on other sites

Ma, superb concertul... Eu ne fiind un mare fan (dar mi-a placut intotdeauna Paint It Black si am fost foarte extaziat cand au cantat-o :)) am ramas impresionat de showul per total, nu neaparat de cum canta...

 

Cum spunea si Cosu, la o trupa de 40 de ani nu poti sa mai comentezi greselile, asta e, cert este ca showul a fost cum vedeam prin dvduri acum ceva timp si gandeam "Uite, asa ceva n-am sa vad niciodata la mine in tara" -- si uite totusi ca am vazut.

 

Cu bautura, eu am fost odata cand cantau The Charlatans si am stat sa zic 10 minute, preventiv am luat cate 2 sucuri si bine am facut, am mai incercat odata pe la 9 sa iau si era deja coada imensa, asa ca am rabdat. Vanzarea de bautura ar trebui sa fie prima grija a organizatorilor cand afara sunt 40 de grade si soarele bate direct in cap... Ma rog...

 

Oricum, legendara trupa, si as vrea si eu la 63 de ani sa pot presta live cum presteaza Mick Jagger, dar tare ma tem ca nici acum la 21 nu pot sa-l egalez...

Link to comment
Share on other sites

Guest antwan

Salut!

Bai, eu nu stiu ce vi s-a parut aiurea...Jagger a cantat f bine, Keith la fel, Ronnie si-a facut treaba cu slide-urile, Charlie a tinut ritmul ok, s-a mai si jucat...Va credeti cumva tari, voi cei care criticati atat de ciudat o trupa care a scris istorie? Credeti ca sunteti mai buni? De ce nu aude nimeni de voi? :)

Am tot citit dupa concert comentariile aparute pe site-uri de stiri, lucruri de genu "a fost pleibec ca imaginea de pe ecran, cand jegar canta se vedea dupa ce se auzea sunetu","sunet execrabil" s.a... Oare romanul e chiar atat de bou incat sa nu vada ca imaginea aia de pe monitor la un moment dat era prelucrata cu tot felul de efecte, de la sepia la alb/negru? Oare nu a auzit nimeni cand i-a scapat chitara lui Keith? Oare nu a auzit nimeni vocea lui Jagger cand se juca cu publicul in timp ce canta? Si mai presus de toate: cum dracu sa faca playback o trupa care canta doar live de 45 de ani?

Romani tampiti! Nu meritati evenimente de marete. Aveti voi grija sa le faceti de rahat!

Gata cu flame-ul...Chestia de mai sus a fost doar o rabufnire. Sunt sigur ca au fost si foarte multi romani care au apreciat concertul RS la adevarata lui valoare.

 

(Sarind peste organizarea proasta a bauturilor si a firmei BGS - o firma de cretini cu grasime pe creier)

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Bai, eu nu stiu ce vi s-a parut aiurea...Jagger a cantat f bine, Keith la fel, Ronnie si-a facut treaba cu slide-urile, Charlie a tinut ritmul ok, s-a mai si jucat...Va credeti cumva tari, voi cei care criticati atat de ciudat o trupa care a scris istorie? Credeti ca sunteti mai buni? De ce nu aude nimeni de voi? :)

 

ba, ia mai da-te-n griful nostru...

adeka ce scula babii, daca nu esti bucatar n-ai voie sa critici mancarea....'aidi stii?

Jaogaru a cantat foarte bine .... hehehehe :) asta n-a "cantat" bine niciodata

Keith la fel... aoleuuuuuuuuuuuuuuuuu, fi-ti-ar urechile ale dreaq, ca si kit si roni parca cantau acolo cu scorpions nu cu r.s....ei erau veniti cu altii si-si vedeau de treaba lor....

 

 

gata, ca facem polemica si eu sunt la un warn distanta de bann.....asa ca hai sictir si noapte buna :)

bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cand a cantat vreodata bine Keith Richards... iar 'solo'-ul din Sympathy for the Devil, chiar asa trebuie sa sune, complet aiurea, daca nu am uitat intre timp cum suna varianta de album.

 

Wood si Watts au fost foarte foarte tari, cum ma si asteptam - adica pe felie, a nu se intelege virtuozi, etc. Si respect trupei de acompaniament :)

 

In gazonul B s-a auzit excelent. Si am si avut ocazia sa-i vad de la 10m. In your faces!

 

Oricum, ati avut in fata voastra cea mai mare scena ambulanta din istorie, nu ca s-a simtit? :) Circ a fost, paine trebuiau sa ne mai dea :)

 

In rest despre organizare... eu am luat ultimele doua sticle de cola (sau orice alta bautura, ca nu mai era nimic) de la cortul din stanga scenei. Ha!

 

Ma gandesc ca se putea face o super bisnita. Cumparai douazeci de pahare de bere cu 3 lei paharul si le vindeai probabil usor cu 8 lei paharul la capatul celalalt al cozii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.