www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson vs. Ibanez


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Care credeti ca e mai buna dintre astea doua (dpdv calitate/pret):

 

http://www.musicstorekoeln.de/is-bin/INTER...umpTo=OfferList

 

http://www.musicstorekoeln.de/is-bin/INTER...umpTo=OfferList

 

Ibanezul are corpul din mahon si un tremolo foarte bun (se pare...), dar Jacksonul are doze mai bune. Ce ziceti ?

Link to comment
Share on other sites

Pana acum multi nu auzisera de Schecter. Acum toti o dati cu Schecter. Eu as merge pe Ibanez.

In aceeasi categorie de pret, Schecter ofera doze SD sau EMG in corp de mahon sau basswood, plus chei Grover, pe cand Jackson-ul are doar un SD TB-4 in bridge si doua doze stoc, iar Ibanez-ul are PowerSound (asa zic nemtii, ca io cred ca-s INF).

Insa Schecter au dezavantajul ca nu pot fi probate si cumparate din Romania, deci e posibil sa aveti surprize la primirea coletului (vezi un buton de volum care "agata", in cazul meu :) ). Jackson si Ibanez, in schimb, pot fi probate in tara, la importatorii autorizati.

 

Later: sorry de off-topic; era vorba despre Ibanez si Jackson aici.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

In aceeasi categorie de pret, Schecter ofera doze SD sau EMG in corp de mahon sau basswood, plus chei Grover, pe cand Jackson-ul are doar un SD TB-4 in bridge si doua doze stoc, iar Ibanez-ul are PowerSound (asa zic nemtii, ca io cred ca-s INF).

Insa Schecter au dezavantajul ca nu pot fi probate si cumparate din Romania, deci e posibil sa aveti surprize la primirea coletului (vezi un buton de volum care "agata", in cazul meu :) ). Jackson si Ibanez, in schimb, pot fi probate in tara, la importatorii autorizati.

 

Later: sorry de off-topic; era vorba despre Ibanez si Jackson aici.

 

Pe site-ul Jackson scrie la single-coil SD STK-1 :)

In alta ordine de idei ma intereseaza ca tremoloul sa fie foarte stabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh
Pe site-ul Jackson scrie la single-coil SD STK-1 :)

In alta ordine de idei ma intereseaza ca tremoloul sa fie foarte stabil.

 

Ibanezul are ZR bridge si tine chiar foarte bine. E quality stuff! Go for it!

Link to comment
Share on other sites

pe mine nu m-a impresionat cinestiece ibanezul. l-am incercat in magazin si in afara de faptul ca arata sexy si are tremoloul ala care pare mare gaselnita, da nu prea cred ca e (plus gandeste-te daca ti se busheshte cat o sa cauti o piesa pt asa ceva...)

eu as alege jacksonul pt ca: are doze net superioare. (vezi ca parca are single coil la neck, spre deosebire de libanez)

e made in japan, ceea ce libanezul nu e, si e diferenta...zic io. tremoloul e la fel de bun , crede-ma. eu am un jackson japonez de 8 ani, si in afara de faptul ca mai rugineste pe el cate o piesa, asa superficial:) chestie care se poate intampla la orice chitara de categoria asta sau chiar superioara, pot sa spun ca niciodata nu am avut probleme sa se dezacordeze, oricat de salbatec am tras de el.

marele dezavantaj pt jackson e ca , parerea mea, clar ibanezul arata mai bine.

mie personal mi se pare hidoasa combinatia culorii negre a chitarii cu hardware-ul argintiu...poate gasesti alta culoare, neagra sau aurie pt hardware.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest
Pana acum multi nu auzisera de Schecter. Acum toti o dati cu Schecter. Eu as merge pe Ibanez.

 

Pai cam asta e problema ... ca nu s-a auzit ... dar din punct de vedere calitativ cam demoleaza competitia ( ca sa nu mai spun de rapotul calitate / pret care e fenomenal) Oricum chitara mea e pe drum si cum ajunge ,oricine e sincer interesat de firma schecter, va fi binevenit sa o incerce.

 

 

Si sa sti un lucru .. calitatea nu se bazeaza pe cat de cunsocuta e firma :)

 

Pai la banii astia .. mai faci un efort mic si iti iei ceva din seria Hellrasier ( FR original , emg active , setneck, mahon/mahon .. toate la un pret de 700$ in us) sau un blackjack.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Eu am un ibanez exact din ala si dupa ce ti-l reglezi tu mai calumea e super tare

E foarte comoda usoara are sunet bun si infinity urile alea nu sunt chiar asa de proaste cum ziceti voi, si oricum important la o chitara e sa fie lemnul bun sa fie comoda ca doze si potentiometre se pot schimba dupa bunul plac. Eu mi-am pus dimarzio evolution in bridge da in neck tot inf am lasat ca imi place cum suna.

Nu am avut probleme cu tremolo de la ibanez decat ca nu era bine stransa maneta din fabrica, dar am strans-o eu si merge foarte fain.l E un sistem de vibrato care se actioneaza foarte usor la mana deoarece are sistemul ala rotativ pe rulmenti. Pt mai multe detalii dantanasiev@yahoo.com

 

Ah si ibanezul e facut in Korea.

 

Ah si ibanezul e facut in Korea.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.
Pai cam asta e problema ... ca nu s-a auzit ... dar din punct de vedere calitativ cam demoleaza competitia ( ca sa nu mai spun de rapotul calitate / pret care e fenomenal) Oricum chitara mea e pe drum si cum ajunge ,oricine e sincer interesat de firma schecter, va fi binevenit sa o incerce.

Si sa sti un lucru .. calitatea nu se bazeaza pe cat de cunsocuta e firma :)

 

Pai la banii astia .. mai faci un efort mic si iti iei ceva din seria Hellrasier ( FR original , emg active , setneck, mahon/mahon .. toate la un pret de 700$ in us) sau un blackjack.

Ce model iti iei?

Link to comment
Share on other sites

Ma citez dintr-un post mai vechi(aici...) :)

 

Sunt perfect de acord cu Blondu ca totul depinde de gustul fiecaruia dar nu pot sa nu constat din experienta propie urmatoarea comparatie in functie de c.o.a.i.e. a celor doua instrumente si aici am comparat un Jackson DK2 care ii undeva pe la clasa medie cu:

1.Ibanez RG270,

2.Ibanez RG350,

3.Ibanez RG550(japonez) - asta s-a apropiat cel mai mult

4.Ibanez JEM555 - dezamagire totala

5.Ibanez RGT320Q - dezamagire totala

In afara de Jem toate chitarile au fost testate pe aceleasi scule.

Daca Jacksonul de clasa medie le-a batut la cur pe toate ibanezurile de mai sus(repet in privinta c.o.a.i.e. -lor si a fortei sunetului) ce-ar fi facut cu ele un Jackson de grupa mare?

 

Concluzia finala: :)

Jackson ---> Angela Gossow (Arch Enemy)

Ibanez ---> Cleopatra Stratan

 

sau

 

Jackson ---> Max Cavalera(Sepultura, Soulfly)

Ibanez ---> adrian devito :)

 

Astea sunt comparatiile ce-mi vin in minte acum :(

 

...era sa uit, sa nu generalizez ca doar mai sunt modele de Ibanez nu? B)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai baga-te ma... io ce sa fac. Nu comentez nici pro nici contra ca nu am avut cum sa fac niste teste concludente si obiective.

Link to comment
Share on other sites

Ce model iti iei?

 

 

Hellraiser C7 ... si astept la el de vreo 3 luni .. sau 4 ... nu mai stiu exact de cat .. oricum merita asteptarea. Oricum el acuma e plecat din state si trebuie sa ajunga in ro cat de curand(luna asta). Problema mare e ca nu se fac prea multe si tocmai d-asta a trebuit sa astept.

Link to comment
Share on other sites

Hellraiser C7 ... si astept la el de vreo 3 luni .. sau 4 ... nu mai stiu exact de cat .. oricum merita asteptarea. Oricum el acuma e plecat din state si trebuie sa ajunga in ro cat de curand(luna asta). Problema mare e ca nu se fac prea multe si tocmai d-asta a trebuit sa astept.

Dragut, sper ca black cherry :)

Iti urez sa-ti vina cat mai repede, ca stiu cat de nasol e sa-ti astepti chitara :)

Si sa ma bagi si pe mine pe lista la probare :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Dragut, sper ca black cherry :)

Iti urez sa-ti vina cat mai repede, ca stiu cat de nasol e sa-ti astepti chitara :)

Si sa ma bagi si pe mine pe lista la probare :)

 

Fock no .. gloss black .. punct ...... arata destul de ciudata aia black cherry. Nasol e sa o aiba in stoc mf-ul si cand tu dai comanda sa iti spuna ca nu mai are si ca aduc in 2 saptamani .. si de la 2 sapt la 3 luni sa tot apara pe site "due to - next day-" .si eu care credeam ca romanii sunt neseriosi.

 

Revenind la subiect ... garantat 100% ca la ce bani vrei sa dai pe o chitara gasesti la aceeasi bani la schecter ceva mai bun si eventual si mai ieftin ( cu tot cu taxe incluse din america pana aci .. cam vreo 40 din valoarea produsului) ... si nu m-ar mira ca rapotul calitate / pret al celor de la schecter sa fie batut de o alta firma de care nu s-a auzit inca prin romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

pentru cei interesati am gasit importatoru oficial din germania pt schecter.au aproape toate modelele si preturi bunisoare.http://www.ppc-music.de . mai e un site din budapesta care aduce schecter da au preturi cam mari.

Link to comment
Share on other sites

Pai vreau un Les Paul. Gasesc la Schecter?

 

La Fender sigur gasesti. :)

 

pentru cei interesati am gasit importatoru oficial din germania pt schecter.au aproape toate modelele si preturi bunisoare.http://www.ppc-music.de . mai e un site din budapesta care aduce schecter da au preturi cam mari.

 

Unul dintre cei interesati (adica eu) a aflat acum un an, cand i s-o pus pata mare pe Schecter. Din pacate nu trimit(eau) in Romania. Noroc cu colegii de breasla nemti. Si au preturi cam mari. Un C7 Hellraiser e 820 de euro pe site, fata de 700 de dolari in State. Is curios cat l-a costat pe Ildest.

Link to comment
Share on other sites

La Fender sigur gasesti. :)

Unul dintre cei interesati (adica eu) a aflat acum un an, cand i s-o pus pata mare pe Schecter. Din pacate nu trimit(eau) in Romania. Noroc cu colegii de breasla nemti. Si au preturi cam mari. Un C7 Hellraiser e 820 de euro pe site, fata de 700 de dolari in State. Is curios cat l-a costat pe Ildest.

 

 

1000$ la usa mea :) adik 700$+tva+taxe vama.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.