www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Fara Backing Track


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Salutare !

 

Propun urmatorul  " concurs " , fara backing track : se stabileste periodic ( saptamanal sau lunar ) o tema, pe care chitaristul s-o exploateze asa cum crede el mai bine. Din aceasta exploatare a temei vor iesi numai piese originale, compuse cap-coada de userii de aici. Piesele pot fi  cu text sau doar instrumentale. Nu conteaza durata piesei. Nu conteaza stilul in care este compusa. Tema va fi vaga, lasandu-i chitaristului compozitor libertatea de a o interpreta si ras-interpreta asa cum doreste. Exemplu de teme care ar putea fi propuse :  viteza, culoarea violet, ea, eu, terorism, calculator, tipatul paianjanului, covor persan, mama e plecata la munca in Italia, creion tocit, etc.  ( am aberat nitel, dar v-ati prins care e jmenul...tema poate fi despre orice ).

 

Cum va functiona :

 

2-3 zile se propun teme. 2-3 zile se voteaza.

Odata stabilita tema castigatoare, o saptamana alocata compunerii piesei, timp in care merg inscrierile.

2-3 zile votare.

 

Deci? Credeti ca ar fi misto un concurs de genul asta? Orice sugestie si critica este binevenita :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu văd rostul unei interpretări fără backing track, cum a sugerat cineva aici. Nu consider chitara a fi un instrument de sine stătător în muzică și prefer să pun accentul pe încadrarea acesteia într-un cadru bine definit, deci ceva concret cu ritm și măsură. Ceva cu un backing track la alegere pe o temă dată pare o idee foarte bună.

Edited by eduard.alexandru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu văd rostul unei interpretări fără backing track, cum a sugerat cineva aici. Nu consider chitara a fi un instrument de sine stătător în muzică și prefer să pun accentul pe încadrarea acesteia într-un cadru bine definit, deci ceva concret cu ritm și măsură. Ceva cu un backing track la alegere pe o temă dată pare o idee foarte bună.

 

Eduard, ceva cu backing track pe o tema data este o idee buna in contextul oricarui alt topic/propunere care nu se numeste " Concurs fara backing track ".

Am spus ca sunt deschis la sugestii si critici, dar tu-mi desfiintezi tot demersul de a promova ceva 100 % original. De la asta am plecat si asta mi-ar placea sa se intample.

 

" Ceva concret cu ritm si masura " poti produce si tu, ori cu o trupa ori printr-un DAW. Si de ce nu ar avea chitara in ea insasi ritm si masura? Nu cred ca e nevoie sa-ti dau enspe' exemple de artisti care s-au folosit de chitara asa cum nu o vezi tu : ca un instrument de sine statator in muzica, si au facut legenda.

 

Mie mi s-ar parea interesant sa aud piese originale heavy, folk, blues, grindcore, manele, death metal, indie, compuse pentru o tema data. Ar fi ceva inedit in care toate stilurile de muzica si-ar da mana in numele unei idei.

Link to comment
Share on other sites

Nu văd rostul unei interpretări fără backing track, cum a sugerat cineva aici. Nu consider chitara a fi un instrument de sine stătător în muzică și prefer să pun accentul pe încadrarea acesteia într-un cadru bine definit, deci ceva concret cu ritm și măsură. Ceva cu un backing track la alegere pe o temă dată pare o idee foarte bună.

Muzica usoara  :

https://www.youtube.com/watch?v=4fVjW6Iq54Q

 

Cea ce consideri cred ca este gresit .Daca ziceai din prima .."nu-mi place sa ascult muzica interpretata la o  "singura" chitara ...era altceva ...OK te-ai exprimat gresit

 

Ca si titlul topicului ..concurs fara BT ...nu-i clar ,..dar banuiesc ca este vorba de sa-si faca fiecare BT sau sa cante fara BT .

 

Cred ca la fel de original se poate canta si pe un BT de "blues ".BT  ce nu reprezinta mare "originalitate " trei acorduri .peste care poti canta ce vrei tu ,,,,nu prea se inghesuie chitaristii  .Sunt curios cati se inghesuie sa fie "originali "  daca nu vor sa cante ceva simplu (ce poate fi si  original ) pe cele trei acorduri !..

 

Asa pot spune ca nu consider pianul a fi un instrument de sine stătător în muzică , cand  de fapt altii au "considerat" altfel. .

Exista  "chitara clasica " se tin .Concerte de chitara clasica  festival/concursuri anual de Chitara clasica ....

 

Ia vezi numai pe acest site cata muzica este  ptr chitara ..si nu este scrisa ieri ...deci nu-i vorba de preferintele noastre , este istorie , fapt implinit .

 

 http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CDwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fclassicalguitar.homeip.net%2FSheetmusic.htm&ei=k4vIVOukF-GfyAPupYCgBQ&usg=AFQjCNEa5pnJrKYFDX9TXZ390rNAYT_BIQ&bvm=bv.84607526,d.bGQ&cad=rja

 

"Rostul" ar fi sa se poata "exprima " si cei care canta /invata chitara clasica , nu toti sunt "metalisti" shreder-i sau cei care a talent la aranjamente ,muzica ambientala ,progresii armonice reusite ..nu sunt vitezomani la chitara dar pot crea BT-uri fantastice ,pot sa creeze muzica ..

Sa vedem /auzim ..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

.dar banuiesc ca este vorba de sa-si faca fiecare BT sau sa cante fara BT .

 

 

Exact.

 

Numai ca suna aiurea " sa-si faca fiecare BT "...din moment ce  ai compus o piesa cap coada, chit ca ai un riff/patern/ repetitiv peste care improvizezi mai mult sau mai putin - nu l-as numi " backing track ". Cand Page face solo pe whole lotta love,  nu cred ca a denumit rifful din spate " backing trackul compus de mine ". 

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

OK,,,daca fac un BT cant peste este BT-ul compus /aranjat /mixat de mine ..care-i ptoblema .?BT-ul poate fi extrem de simplu sau ditamai aranjamentul,,,

Cat despre " cine ce considera  chitara  asa si asa ..., depinde la ce nivel se canta la chitara

 

mai pun un exemplu unde canta "baiatu' "  si cu backing si fara ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OK,,,daca fac un BT cant peste este BT-ul compus /aranjat /mixat de mine ..care-i ptoblema .?

 

 

Pai tocmai asta am spus :  ca nu-i nicio problema .

Am spus ca mi se pare impropriu numit " backing track " o portiune din piesa ( " fundalul " ) pe care chitaristul o compune/aranjeaza/mixeaza el insusi. As numi-o simplu : compozitia mea melodica, sau melodia mea, sau ceva de genu asta, etc.

Eu prin " backing track ", inteleg un riff/ secventa repetitiva compusa de cineva peste care canta oricine altcineva decat compozitorul.

Daca tu hotarasti sa-ti numesti rifful/secventa compusa/aranjata/ mixata de tine " backing track ", esti liber sa o faci. Nu am nicio problema cu asta. E alegerea ta .

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Cand spuneti astea, mie-mi vin in cap chestii gen, cu , eventual, o clapa, ceva ce sa tina "suspansul" sa nu fie sec, si e awesome :)

Personal, mi se pare ca au o tema chiar mai clara a unui instrument genul asta de compozitii,fata de cele "cu toate instrumentele"

Te "obliga" cumva sa dai atentie unui singur lucru

 

agree?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa pun si pe unul din cei putini , care nu doar mimeaza ci  si canta la chitara

Cred ca la asa ceva te-ai referit :

 

Cred ca la acest NO BT se pot canta si prelucrari solo doar la o singura chitara deoarece implica atata tehnica cat si creativitate .

Tinerii concurenti  nu cred sa compuna  muzica ,linii melodice ,melodii daca incep /pot sa faca mici schimbari/versiuni proprii este un mare pas .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

exista si un premiu?

Da. Recunoasterea - prin votul comunitatii RGC - talentului de compozitor. :)

E mai mult un fel de duel al " inregistrarilor noastre " ( dupa cum zicea si Razvan S. mai sus ). Se voteaza un titlu si cine are chef sa-si antreneze/exerseze talentul de compozitor se baga. Cine nu, nu.

Link to comment
Share on other sites

exista si un premiu?

Da intrebarea este OK .

 

Cred ca cel mai mare premiu ar fi daca ti-se asculta piesele compuse de tine .( prelucrari , adaptari,rearanjari sau ceva original 100% )

 

Sistemul cel mai OK ptr interactiune si "socializare " intre muzicanti " amatori sau profi etc ..ce l-am gasit pe internett ( probabil sunt si alte site-uri dar eu nu cunosc ) este pe" acidplanet.com " .

 

Fiecare user are pagina sa , lista sa de piese .Daca cineva asculta o piesa de-a si lasa un review  se cade ca si tu sa-i asculti si sa-i faci un review la o piesa de-a lui , Aceste "review"-uri se iau in consiiderare la calculul "chart"-ului si astfel esti propulsat in ;lista de "hit"  .Daca te asculta multi dar nu-ti dau review acest lucru strica "scorul tau " de pozitie in chart-ul "all time top song  in genere " .

 

Asa vrand nevrand muzicanti ,muzicienii ,amatori sau profi sunt "nevoiti" sa "suporte " si muzica altora si-sa-si faca timp cateva minute sa asculte si la altul ..acest lucru in mare masura duce la o dezvoltare deoarece ai surptize si gasesti muzica super buna ,interpreti super buni , compozitiori, aranjori , etc .

Cel mai bun lucru apoi urmeaza prin colaborarea   ptr piese ce se posteaza ..asa se invata reciproc si  prinzi experienta pe multe

planuri ....etc etc

 

daca nu se "impune " ceva asemanator nu prea o sa miste chitaristi   ,..

 

ca si exemplu negativ tot acidplanet.com

cu aparitia crizei mopndiale au facut schimbari  in sistemul de "algoritm " al chart-ului ..la care toate rezultatele acceptate /votate de m,embri au fost anulate si date peste cap dupa cine stie ce "algoritm" ce a facut ca 90% din participanti sa paraseasca site=ul AcidPlanet !

 

Mai postez cate ceva cand nu am ce face si mai tin lagatura cu 5-6 membri AP care la randul lor fac la fel ,

 

Asa ca cu scurta istorie a 9 ani de activitate ultimi doar primii 4 ani a fost OK apoi a disparut lumea de pe AP ( in zona ROCK,POP,Blues ) dar probabil si la alte"'genuri" ale caror evolutie nu le0am urait ca sa pot face comparatia.

 

Acel "chart" era o cointeresare  o "concuretnta/competivitate  " constructiva . era chart-ul nostru "gazduit" de AP cum au schimbat "algoritmul" au intrerupt /blocat libertatea din acea mica societate ale "cetatenilor acid planet "...si este doar o amintire .

a catorva  prieteni /colabioratori ..

 

Nu stiu daca se poate "copia" acel sistem ,sau o fi cu drepturi de autor ale Sony Music ?

In orice caz far asa ceva nu o sa prea functioneze treaba .

 

Pe multe site-uri  unde am mai postat piese practic se plateste ptr promovare facand inutile "chart"-urile "free" din interiorul siteului cand pe prima pagina apar promovarile platite de catre  muzicanti ..

etc etc ....etc

 

Asa ca cel mai mare premiu este daca ti-se asculta piesele de catre muzicanti ! Daca primesti si aprecieri pozitive este si mai OK ...

Da. Recunoasterea - prin votul comunitatii RGC - talentului de compozitor. :)

E mai mult un fel de duel al " inregistrarilor noastre " ( dupa cum zicea si Razvan S. mai sus ). Se voteaza un titlu si cine are chef sa-si antreneze/exerseze talentul de compozitor se baga. Cine nu, nu.

De alaudat initiativele ptr. a face cumva ca membri rgc.ro sa impartaseasca si celorlalti cecanta ,cum canta ,cum ar dori sa cante  la  chitara . 

Votul comunitatii ar trebui cumva organizat ca sa fie interesati .Am descris pe scurt sistemul  de pe AcidPlanet , nu stiu ce se poate face dar fara un sistem bun nu iese nimic .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Primul e nevoia asta de competitie. S-a schimbat categoria judecata, dar a ramas cu juriu (cine? pentru ca nici asta nu inteleg) si clasament. Si asta nu subtil, cuvantul "concurs" e in titlu. 

 

Orice membru RGC poate vota. Indiferent daca se baga sau nu la cantat. La asta ma gandisem initial.

 

Treaba cu  concursul este intr-adevar discutabila si tind sa-ti dau dreptate . Ca alternativa la ideea de concurs ar fi aceea de  cenaclu muzical  ( stiu ca suna naspa, da altceva n-am gasit pe moment ), unde se aduna periodic cativa membrii de aici si-si discuta compozitiile, fara sa voteze. N-as renunta totusi la ideea de a propune un titlu/tema pe care chitaristii de aici sa-si construiasca compozitiile. Tema fiind singurul element supus la vot periodic.

 

I'm in. Putem folosi sampling/alte trucuri digitale(nu ma refer musai la tobe) pentru a crea un BT? sau trebuie sa fie 100% inregistrare?

 poti sa-ti creezi BT-ul cum vrei tu. Nu trebuie sa fie 100% inregistrare.

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Abia astept sa inceapa minunatul duel... sa numar participantii.

 

Sunt curios daca macar cei care au participat la dezbatere vor participa si la duel.

Eu cred si sper ca o sa participe multa lume, pentru ca aici nu va mai fi vorba doar de tehnicitatea si acuratetea unui solo pe un backing track comun ( nu ca as avea ceva impotriva duelului consacrat pe RGC ) care ii intimida pe cei nu-atat-de-virtuosi-chitaristi, transformandu-i in simpli spectatori. Aici se va putea merge cap coada de capul tau ( ritm/solo/text). Deci no limits ! 

 

Ramane deschis topicul pentru feedback o vreme, pe urma trecem la fapte. Pana una alta ii rog pe cei care sunt interesati de aceasta idee sa posteze aici sugestii referitoare la felul in care se va desfasura acest " concurs ".

 

Pana acum, s-au discutat doua variante : 

1. Concurs ( cu vot de tema stabilita periodic, cu vot de piesa castigatoare  - asemanator duelului)

2. Cenaclu muzical ( cu vot de tema stabilita periodic, fara vot de piesa castigatoare, cu discutii/critici/sugestii pe piesele inscrise )

 

Deci? Voi cum votati? 1. sau 2. ?

Link to comment
Share on other sites

E clar un pas inainte.

 

Karpi are dreptate, fara prestat nu se poate progresa. Discutiile si lectura nu compenseaza orele de cantat. Si e interesant sa ne auzim si cantand.

 

Cu asta in minte, nu inteleg doua lucruri.

 

Primul e nevoia asta de competitie. S-a schimbat categoria judecata, dar a ramas cu juriu (cine? pentru ca nici asta nu inteleg) si clasament. Si asta nu subtil, cuvantul "concurs" e in titlu. Daca intr-adevar se doreste incurajarea postarii de inregistrari (cu precadere de catre amatori), garantia pogorarii Judecatii Divine asupra bend-urilor tale pare unul dintre cele mai contraproductive modalitati de a o face.

 

Al doilea este atitudinea condescendenta care, oricat de bune sunt intentiile, pare sa acompanieze discutiile legate de cele mai recente initiative de tip concurs / duel. Implicatia fiind ca membrii forumului fie nu sunt capabili sa posteze la "Inregistrarile noastre" daca nu primesc mura-in-gura un backing track; fie au nevoie de permisiune explicita ca sa posteze; fie sunt prea timizi si au nevoie de incurajare; si ca in general e dezirabila aprobarea unor colegi pe care nu i-ai cunoscut niciodata in persoana (oricat de mult i-ai aprecia ca prieteni online).

 

In ce priveste diferenta dintre publicul "normal" si un public de chitaristi, cred ca e similara cu diferenta intre a incerca sa discuti cu cineva care face abstractie de greseli gramaticale cand incerci sa transmiti o idee care merita auzita, si cineva care te asculta cu DEX-ul in mana si te intrerupe la fiecare 3 cuvinte ca sa te corecteze. Nu e general valabil, bineinteles.

 

Sunt doar cei .20 RON ai mei , nu e nici o disputa si nu (mai) raspund la provocari. smile.png

 

Cum am scris pe AP  membri site-ului votau prin scrierea unui review si note de la 1 la 10 , notele nu le vedeai numai review-ul ( asa ca putea sa te laude si sa-ti dea nota 1 ..hehe ) .

OK deci votuil era legat de review ce nu puteai sa faci decat o singura data .

Auditiile puteau fi oricate dar cum am scris daca nu erau in concordanta ciu numarul review-urilor i-ti stricau nota de eveluare generala .

Respectiv daca m-au ascultat 10 useri care au facut cate un review aveam 99 nota generala

daca ramaneam cu 10 review-uri si ma ascultau de 200 de ori i-mi scadea nota generala la 80 ..

 

Erau si acolo interese . bisericute dar in general era OK .

 

Este OK ca membri rgc.ro sa voteze chiar daca unii sunt in bisericute sau au unele simpatii/antipatii pana la urma se accepta de topti rezultatul .

Un juriu va avea intotdeauna probleme datfiind genurile , stilurile diferite plus ca si nivel tehnic/muzical  dintre  postari .

daca insa comunitatea hotareste cred ca va fi acceptat rezultatul ...preferintelor .

 

Si din acest lucru poate sa invete toata lumea , inveti ca nu numai ce-ti place tie este OK ptr ceilalti ,ca artist trebuie sa tii cont si de acest lucru ce nu inseamna ca nu mai faci arta ,nu treci in comercial dar i-ti dai seama ca ceva nu este OK nu transmiti cea ce simti celor care te asculta  asa ca dupa un timp te hotaresti sa incerci unele schimbari ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.