www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde au disparut ?


Cosu

Recommended Posts

Stiu ca threadul asta s-ar putea sa aiba parfum de reluare dar acum ma uit pe TVR2 si vad o inregistrare mai veche cu Schimbul 3. Suna foarte frumos(Patranoiu presteaza magistral) cu toate ca se simt influente ale unor trupe mari straine.

Acum vine intrebarea. Ce s-a intamplat cu generatia veche de instrumentisti ? Rock s-a cantat si inainte de revolutie dar si dupa. Unde sunt oamenii aceia ? Inteleg ca generatia 55+ (Phoenix& co ) s-a retras. Sa zicem ca si iris sunt spre apus , poate si cargo dar restul ? Nu imi vine sa cred ca pot numi decat 3-4 chitaristi romani cu adevarat deosebiti.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Dupa parerea mea sunt mult mai mult de 3-4. La noi apare vesnica problema a promovarii, nu are nimeni interesul sa promoveze instrumentisti buni, ci doar formatii/intepreti care se vand bine si atat. S-ar putea la fel de bine sa ma insel, dar in cluburi se gasesc chitaristi chiar buni, chitaristi care stiu ca nu prea pot trai doar din muzica. Cate formatii rock romanesti bune apar pe MTV? Si totusi exista. Cam aceeasi chestie si cu instrumentistii. Singura problema mare pe care cred ca o avem noi romanii e aia de compozitie (n-a reusit nimeni sa faca niste compozitii extraordinare care sa dea toata lumea peste cap, nici Phoenix si nici Iris, desi Phoenix ar fi avut ocazia inafara, chiar si Iris dupa '90).

 

As zice ca e doar o chestiune de timp pana incep sa se limpezeasca apele si in domeniul muzical.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
Timp 15 ani . Yeah right

(cat imi doresc sa ma insel :) )

12183[/snapback]

Poate ca o sa mai dureze inca 15 ani. Nu cred ca Satriani s-a confruntat vreodata cu probleme de genul "lipsa de bani pentru scule". E o scuza destul de buna zic eu. Dar abia atunci cand nu o sa mai existe scuze de genul asta o sa putem sa ne plangem cu adevarat ca nu exista instrumentisti buni. Eu totusi imi pun mari sperante in generatia asta tanara (din care fac parte, deh :) ), putin optimism nu strica niciodata.

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza scnea metal de la noi. a inceput sa se miste. dar in Bucuresti si atat. nu sunt festivaluri. in gl se mai face de vreo 2 ori pe an. si ce cnditii de cantat sunt acolo inca nu am vazut in Bucuresti la nici un concert cu trupe autohtone. nu sunt oameni care sa organizeze sau mai bine spus nu sunt sponsori interesati de scena metal. trupele bune au si scule bune. sau macar au minimul necesar. ca si eu as vreu un dean sau mai stiu io ce.... astea-s "mofturi". suna mult mai bine dar nu inseamna ca daca o ai faci neaparat treburi mai bune. exista trupe cu scule ok si fac treaba buna. nu se investeste. si cat timp si publicul e de ***** si nu vrea sa dea 100 000 pe un concert de 3-4 ore atunci ce pretentii sa ai. ca lasa frate ca mai bine bem o vodca decat sa mergem la concert.

Link to comment
Share on other sites

chitara nu e la moda acum...ca deh...nu e cool sa canti la chitara dar e cool sa mananci seminte in fata blocului; de scena de metal ce sa mai zic..

atata timp cat vor exista rahaturi gen manele si pop (si haus dar imi vor sari unii in cap) si atata timp cat vor exista rahaturi de oameni precum cocalarii, manelarii si impresarii care vor numai ce e cool sa fie distribuit/ascultat nu va putea sa existe muzica in romania

Link to comment
Share on other sites

chitara nu e la moda acum...ca deh...nu e cool sa canti la chitara dar e cool sa mananci seminte in fata blocului; de scena de metal ce sa mai zic..

atata timp cat vor exista rahaturi gen manele si pop (si haus dar imi vor sari unii in cap) si atata timp cat vor exista rahaturi de oameni precum cocalarii, manelarii si impresarii care vor numai ce e cool sa fie distribuit/ascultat nu va putea sa existe muzica in romania

12213[/snapback]

 

Eu ma gandeam la altceva cand am facut threadul. Eu unde e generatia de pusti ce au urlat la revolutie jos ceausescu ? Cu ei ce s-a intamplat ? Ei nu canta ?

Asa cum vad eu "scena" de la noi sunt ei (cei trecuti de o oarecare varsta) si ceilati foarte tineri care incearca ceva.

 

 

Legat de opina ta , stimabile dyster skog eu o consider fundamental gresita. Si in SUA/Europa/Asia exista mainstream cu cocalari/haus/pop sau mai stiu eu ce stil de muzica blestemat. Problema e ca acolo cineva face si altceva fara sa se sinchiseasca de restul. Nu asta e problema noastra. Cine are urechi aude . Acum ca nu exista oameni care sa se preocupe si sa bage un ban in asta e trist insa adevarat. Solutii nu vad in afara de exemplul personal , lupta cu morile de vant, scuipatul in directia vantului si alte asemenea.

Pana la urma iti pasa ce "zice lumea" sau iti vezi linistit de treaba ? :)

Link to comment
Share on other sites

nu mi-a pasat niciodata de ce zice lumea decat daca e in favoarea mea

doar ca din punctul meu de vedere..tot acest mainstream de la noi nu ajuta deloc chitara

bun..unele stiluri de metal nu au fost menite niciodata sa fie mainstream

dar aici suntem chitaristi, nu suntem metalisti; facem muzica

si lasand scena de metal (de care ma bucur ca nu este mainstream) si continuand ideea: de ce se promoveaza numai muzica inculta?!

raspunsul: peste 3/4 din romani sunt inculti si nu pot asculta o muzica cu sentiment. plus ca sentimentele nu aduc bani impresarilor..

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

problema cu muzica romaneasca e simpla. aici (la fel ca in mai toate domeniile) se aplica sistemul relatii-pile-bani si nu ajung cu adevarat in fata decat cei cu relatii si/sau bani. Rareori se intampla ca printre cei de genul asta sa fie si oameni talentati (dintre astia imi vine in minte doar bateristul ala mic, fiul crinei mardare parca), restul habarn-au muzica, ba chiar imi permit sa zic ca peste 50% sunt total pe dinafara.

 

eu pun problema in felul asta: cand nu o sa mai trebuiasca sa aleaga intre a plati datoriile casei (nu intru in detalii) si a investi intr-un instrument muzical decent, probabil ca o sa apara si oamenii aia exceptionali. Chitaristii mai batrani (adica in jur de 20-25 de ani) pe care ii cunosc eu (e adevarat, ii numar pe degete) ori colcaie pe undeva prin anonimat, ori incep incet incet sa se lase din cauza lipsei banilor. Aici vorbesc doar din cunostintele mele.

Link to comment
Share on other sites

Cosu, vezi ca lansase Catalin acu' ceva timp un thread relativ la ratare :)

 

Si acolo-i spuneam ca ratarea intr-un domeniu s-ar putea sa fie succesul in alt domeniu...

S-ar putea ca generatia care o cauti tu sa aibe servicii (in alte domenii decat cele muzicale) care sa le asigure existenta (subzistenta?) si un minim de confort...

S-ar putea ca generatia care o cauti tu sa aibe familii, copii si alte ocupatii mai mult sau mai putin casnice (anoste? prozaice?)...

S-ar putea ca generatia pe care o cauti tu (si aici nu vorbesc de persoane anume, ci global) sa mai cante doar in casa sau cand se intalnesc (raaar!) intre ei...

S-ar putea sa se fi pierdut... s-ar putea sa se fi ratat...

 

DE CE NE INTRISTEZI, COSULE!

Link to comment
Share on other sites

draga george

evident o sa descarc muzica de pe dc++

de ce sa dau banii pe un cd posibil nasol cand pot cu banii sa iau o pana noua sau o coarda la chitara?!

daca nu imi place sterg de pe calculator (evident)

iar daca imi place astept primu concert si cumpar de acolo cd original (nu imi place sa cumpar din magazin...dau banii casei de discuri, nu trupei-cel putin asa ma simt)

 

asa fac cu orice trupa romaneasca care imi place cu adevarat

din astea nu sunt decat 4: trooper (melodii moca), indian fall (avem), interitus dei (nu am gasit), avskild(nu am gasit)

cand le gasesc o sa le cumpar

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden
chitara nu e la moda acum...ca deh...nu e cool sa canti la chitara dar e cool sa mananci seminte in fata blocului; de scena de metal ce sa mai zic..

atata timp cat vor exista rahaturi gen manele si pop (si haus dar imi vor sari unii in cap) si atata timp cat vor exista rahaturi de oameni precum cocalarii, manelarii si impresarii care vor numai ce e cool sa fie distribuit/ascultat nu va putea sa existe muzica in romania

uite aici sunt de acord cu tine dyster. da` nu gasesc o explicatie logica pt o gramada de kestii. dar se pare ca exact in mom in care scriu asta m-a "lovit". hai sa dau exemple ca sa intzelegetzi mai bine. tatal basistului meu are o biblioteca intreaga cu muzica(si cand zic muzica stitzi voi la ce ma refer : rolling stones, lynyrd skynyrd, sabbath etc.). acu nu se mai cumpara de-astea, de-aia nu mai sunt impresarii interesati de trupe de genu asta. cred ca mai bine am skimba putin titlul threadului, in unde au disparut cei care cumparau asa ceva? treaba asta chiar ar trebui dezbatuta, si e cam ca aia cu triunghiu bermudelor, da acolo e foarte probabil sa fie de vina americanii... la noi e problema mai grava :). coments please :)
Link to comment
Share on other sites

first comment: e DYSTER SKOG

acum lasand la o parte crizele mele..

 

pe atunci se pare ca asta era muzica la moda, si atunci era cool sa fii rock super-star si atunci se vindea muzica

 

acum nu mai e "kewl" sa fii "roacher"; acu e la moda muzica de-o vara, maneaua (desi neaga toata lumea) si haus-ul

(am scris intentionat)

 

asta doar pt. ca toti pustii trebuie sa fie "smecheri", iar cel mai bun mod de a fii smecher e sa te comporti ca un ratat "bazat" si sa asculti aceste genuri

 

pur si simplu: rock ain't cool no more..(ecl putin la noi, ca daca te uiti la toti copilandrii de 13 ani din america care vor sa se sinucida si asculta korn)

sincer, nu imi pare rau..insa e parca prea putin necomercial..adica inteleg ca sunt multi oameni "cool" dar parcaam ajuns la saturatie cu cool-oshenia asta

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

totusi, am o intrebare.. daca rock-ul nu se mai asculta cum de s-au umplut arenele pana la refuz cand au venit Megadeth, sau Dream Theater, Sepultura, etc.? neah, problema nu se pune asa. eu zic ca exista, doar ca n-a ajuns inca pe MTV videoclipul ala de prog rock romanesc made in RO dupa revolutie (sau nu l-am vazut eu). la fel ca si in Filantropica, e mai usor sa spui o poezie de doua versuri care da bine la prostime decat sa lansezi o carte buna (sau un album bun) care nu va fi cumparata de nimeni, si pe asta se bazeaza majoritatea care se ocupa de lansare (mai ales casele de discuri). Recunosc ca mie mi-ar fi mult mai usor sa fac o chestie absolut banala (care nu imi ocupa nici mult timp la capitolul compozitie) dar care prinde bine la public si imi baga si mie un ban in buzunar, decat sa ma apuc sa compun un concept-album de pe urma caruia voi muri de foame.

Link to comment
Share on other sites

Guest mohawk

Unde au diparut?

 

 

Eu asi fi unul dintre ei, nu pot sa spun ca m-am realizat intr-un alt domeniu, dar nici nu m-am ratat.

-Grandfather tell me a story! A real story! Tell me about when you were a boy!

Pe vremuri (inainte de 89) se organizau concerte in fiecare saptamana (unul dintre organizatori era Stelian Tanase), festivaluri si vreau sa spun ca organizarea era brici (masa, cazare, transport, tot tacamul) mai este posibil acum? Partea proasta era cu sculele cantai pe niste cozi de lopata cu corzi Reghin (ca sa poti face ceva puneai La-ul in loc de Mi gros si doua mi-uri subtiri), niste distoarse improvizate de cate un prieten mai priceput in electronica si iti varai chitara in orice se putea numi amplificator. Lume la concerte venea garla poate si pentru ca asta era bucatica noastra de occident. Dupa 89 au inceput sa apara tot felul de asa zisi impresari care te purtau prin juma’ de tara dar uitau sa te si plateasca. Ia vreo doua-trei tepe de-astea si sa vezi ca nu-ti mai da mana sa te invoiesti de la serviciu. Publicul, pana atunci numeros, a inceput sa se orienteze catre alte genuri de muzica (acum avea de unde sa aleaga), promovate de posturile de radio care aparusera ca ciupercile dupa ploaie, si care refuzau sa dea pe post muzica Rock nu neaparat romaneasca, orice fel de muzica Rock pe motiv ca nu este comerciala si nu aduce publicitate. Mare parte dintre cei ramasi „fideli” muzicii Rock preferau sa zaca cate trei-patru in fata unei sticle de bere in cine stie ce bar si sa dezbata care e cel mai tare chitarist sau trupa sau alte chestii fara sens (cine e mai tare Tarzan sau Rahan?), dar n-ar fi dat un ban sa se duca la vre-un show sau sa cumpere un disc nici sa-i pici cu ceara. Vad ca probleme e inca de actualitate. Cred ca atata vreme cat nu exista un public care sa vrea sa se duca la un concert, sa cumpere un CD, nu sa zaca prin baruri si sa descarce muzica de pe DC, muzica Rock romaneasca nu va avea cum sa evolueze. Totul se invarte in jurul banilor, nimeni nu investeste intr-o afacere care nu aduce profit. Ei gata v-am plictisit destul. Totusi am inteles ca incepe sa se miste ceva, ceva. Rock`n Roll ain`t gonna die!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.