www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dilema String Gauge/intonatie


Mik3Mik3
 Share

Recommended Posts

Helau, RGC.

Detin un PRS SE Custom 24 de putin timp, si a venit timpul, bineinteles, sa imi cumpar alte corzi. Chitara banuiesc ca a venit cu un set de 9-42, dar nu sunt 100% sigur, iar nutul / pragusul / cum D-zeu i-o zice pare sa le tina destul de strans, adica nu prea mai e spatiu in canalul corzilor. Eu, deodata cu chitara, am cumparat un set de corzi 9-46, era singurul care mai era disponibil (era oferta si se luasera toate), si in plus, mi-a placut ideea de a avea corzile de jos mai groase pentru riff-uri. Ei bine, a venit vremea sa le schimb, si acum mi-am dat seama, cautand pe net, ca daca schimbi string gauge-ul, trebuie sa ii faci alt setup la chitara, lucru la care eu nu ma pricep. Nu ma refer la intonatie, aia stiu si eu, ma refer la truss rod, bridge setup, la care mi-e frica sa lucrez, fiindu-mi mila de chitara noua.  :wacko: + dupa cum am zis, nu prea vad cum ar putea intra corzi mai groase pe nutul acela, e diferit fata de cel de la Epiphone Les Paul 100. Pun si niste poze (cu toate ca nu stiu daca chiar e nevoie), sa fiu sigur ca intelegeti.

 

IQW4pr.jpgHjUPeF.jpg

 

 

Intrebarea propriu-zisa este: Chiar trebuie facut alt setup doar pentru trecerea de la 9-42 la 9-46? practic, sunt doar 0,04 mm pe E gros, 0,04 pe A, 0,02 pe D. Va suporta pragusul corzile groase? Sau se va rupe? Largi? Sa ma abtin sa le pun pe astea si sa imi iau unele de 9-42?

 

Acum alta chestie, mi-am dat seama recent ca intonatia este praf fata de cum am primit chitara. Am incercat sa o ajustez, dar era aproape la fel chiar si cu surubul la maxim. De asemenea, bara de tremolo scartaie cand este folosita putin mai tare (nu ma refer la dive bombs sau eu stiu ce, totusi, e un tremolo, nu floyd rose :wacko:. Oare chestile astea au legatura cu corzile vechi, ruginite, corodate?

 

 

Merci mult.

:rock:

Edited by Mik3Mik3
Link to comment
Share on other sites

Nu este vorba doar de grosimea E-ului gros. Tu vrei sa folosesti un set "hibrid" la care, daca nu ma insel, corzile subtiri fiind specifice unui set de .09, iar cele groase fiind specifice unui set de .10. Totusi, nu este o schimbare chiar atat de mare, ceea ce vrei tu sa faci. In mod normal, la schimbarea grosimii corzilor, trebuie si un alt setup. Eu as zice sa incerci sa mai intai sa schimbi corzile si sa vezi cum merge chitara. Fret buzz nu ar trebui sa apara, pentru ca, teoretic, corzile mai groase vor trage mai mult de grif, astfel crescand si actiunea corzilor. Daca esti ok actiunea si o poti intona corespunzator, atunci nu ai nevoie de setup. Dereglarea intonatiei se poate datora corzilor vechi. O chestiune pe care nu o inteleg multi, este ca, corzile reprezinta niste consumabile. Un set de corzi dupa o luna de cantat zilnic pe ele nu te mai ajuta la nimic, deci daca vrei sa abuzezi de un set de corzi o perioada lunga de timp, nu te astepta ca acestea sa mai si functioneze la capacitate maxima. Cat despre nut, nu-ti fa griji. nu o sa pateasca nimic! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

pai daca la intonatie te pricepi, la restul nu-i musai. daca s-a ridicat bridge-ul sau s-a indoit gatul mai tare, atunci trebuie umblat la truss-rod si bridge. daca nu, nu

 

teoretic, cam cu o dimensiune mai sus suporta pragusul, deci ar trebui pe o chitara ce vine cu corzi de 9-42 sa mearga fara nicio interventie la pragus si 10-46, poate si mai mult. pot scoate 46-le , dezacordezi 42-ul si il dai afara din sant si incerci daca intra 46

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

pai daca la intonatie te pricepi, la restul nu-i musai. daca s-a ridicat bridge-ul sau s-a indoit gatul mai tare, atunci trebuie umblat la truss-rod si bridge. daca nu, nu

 

teoretic, cam cu o dimensiune mai sus suporta pragusul, deci ar trebui pe o chitara ce vine cu corzi de 9-42 sa mearga fara nicio interventie la pragus si 10-46, poate si mai mult. pot scoate 46-le , dezacordezi 42-ul si il dai afara din sant si incerci daca intra 46

 

Nu stiu daca ar fi total relevant sa incerc ce ai zis, cu toate ca este o idee buna, deoarece coarda tensionata are o grosime mai mica decat cea netensionata. 

Cum imi dau seama daca se indoaie gatul sau se ridica bridge-ul? Si daca se intampla asa, care sunt consecintele? Ma gandesc ca fret buzz, si instabilitate in acordaj, asa-i? Stiu ca exagerez, dar mi-e frica  :D

Link to comment
Share on other sites

cum zice barbarosa daca nut-ul e taiat din fabrica pentru 9-42 va merge fara nici un stres 9-46 sau 10-46

sfatul cel mai util pt tine ar fi sa cauti pe youtube tutoriale legat de setarea unei chitari , cu siguranta vei gasi si poate exemplificat chiar cu modelul tau de bridge 

regulile de baza sunt cam aceleasi si e o  treaba lejera de facut daca te documentezi putin inainte :)

Edited by Vladympv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca urci in grosime nu lua in calcul buzz-ul pt ca, asa cum spunea silviu_i mai sus, gatul se indoaie mai tare si creste actiunea corzilor, deci ele se vor indeparta de taste.

daca bridge-ul se ridica (se ridica fundul si va arata asa / ) mai strangi din arcuri, asa va creste tensiunea in corzi, deci mai lasi din cheite si incet incet aseaza in poziti corecta. asta daca e floating, daca nu, strangi din arcuri pana se aseaza pe corpul chitarii... nu e mare teorie toata operatiunea, si probabil interventiile vor fi relativ minime. inclusiv cu trussrod-ul. important este sa stii ce faci, deci sa cauti eventual un tutorial pe net si sa ai la indemana manualul chitarii, iar orice ajustare la trussrod sa o faci in pasi mici. putin, astepti cateva ore, iar apoi daca e cazul inca putin. 

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca va complicati prea rau pentru o treaba atit de simpla. 

 

Diferenta dintre .42 si .46 nu e atit de mare incit sa se indoaie griful sau sa se mai intimple cine stie ce minuni la chitara. Schimba coardele linistit, acordeaza chitara ca si pina acum si, in caz ca e nevoie, regleaza intonatia. 

 

Succes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu eram expert (nu ca as fi acum) in setarea unei chitari, dar cu timpul am reusit sa fac setup complet la ce chitari am avut. De foarte mare ajutor au fost tutorialele de pe youtube, cu cat mai multe vizionezi, cu ata mai usor vei intelege cum sa faci corect un setup.

Eu am inceput pe chitari mai complicate, adica aveau brigde gen floyd-rose. Prima chitara a fost un Ibanez RG cu bridge Edge III unde setarea intonatiei este un proces dificil spre foarte dificil, mai ales daca esti incepator.

Apoi am trecut la un Zero Edge, mult mai simplu si apoi la un Gibson, unde setarea este floare la ureche comparativ cu restul.

 

Deci sfatul meu este youtube, gasesti orice vrei si explicat in multe feluri, stai o saptamana si vezi tot ce este de vazut despre setarea unui PRS SE si apoi te pui pe treaba, cu rabdare si nu ai cum sa nu iti iasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.