www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iron Maiden Solos


Guest Tony
 Share

Recommended Posts

In ultima vreme am invatat solouri scurte din diverse piese ale Iron Maidensilor, cum ar fi Phantom of the Opera sau Afraid to shoot Strangers si am constatat ca sunt excelente pentru a-ti antrena mana stanga in ceea ce priveste precizia si rapiditatea.

 

Majoritatea sunt solouri simple pe care le inveti usor si le poti repeta din ce in ce mai rapid pana cand ajungi la tempoul piesei respective si reusesti sa canti impreuna cu ei.

 

Ideea nu e sa-i imiti privind un clip sau invatand un tab, ci sa reusesti sa canti aceeasi fraza in diverse pozitii cat mai precis si cat mai clar.

 

Recomand si incepatorilor care au trecut de primele etape sa inceapa un antrenament pentru degetzele cu Ironsii.

 

Odiseea heavy Phantom of the Opera acopera o plaja larga de ritmuri si solouri simple, iar kitaristii care parcurg integral piesa, vor constata ca si-au imbunatatit indemanarea.

 

Acu fugutza la practice! :)

Link to comment
Share on other sites

Ce tare, te cheama ca si pe mine!

 

Da, Maiden sunt o trupa foarte "didactica". Cred ca le datorez enorm pentru cate am invatat de la ei. Panatie, ritm, structura unei piese si de ce nu, cum se fac solouri.

 

Imi aduc aminte cum la repetitii ziceam "na, ce album Maiden cantam azi?" Raspunsul era de ex. "Powerslave". Patru bete si cantam albumul cap-coada. Cred ca stiam pe de rost aproape toate piesele lor.

 

In Resita erau cred cei mai mari fanatici (nu fani) Maiden...

 

Up the Irons!

Link to comment
Share on other sites

Yap, the Irons rulez!

 

Ceea ce ma fascineaza la Phantom of the Opera e bassu. Modu asta de a suprapune solou kitarii electrice peste solou bassului e extraordinar. Are un efect extrem de puternic.

Link to comment
Share on other sites

Yap, the Irons rulez!

 

Ceea ce ma fascineaza la Phantom of the Opera e bassu. Modu asta de a suprapune solou kitarii electrice peste solou bassului e extraordinar. Are un efect extrem de puternic.

Pana la urma e si normal. Daca asculti cu atentie la majoritatea pieselor de la Maiden basul iese in fata intr-un mare fel. Explicatia? Cine crezi ca a compus cea mai mare parte din piese? :)

Link to comment
Share on other sites

numa ca eu sunt f f nou :)

abea am inceput ... m-a invatat ieri un prieten sa citesc tabs :) si mi-am luat fear of the dark , judas breaking the law , cream - sunshine of your love , am invatat cateva parti din ele

aveti ceva sfat pt mine ?( vreau doar asa sa capat niste dexteritate sa cant ce imi place )

 

multumesc .. si scuzati daca mai sunt topicuri ca ale mele si nu m-am uitat atent ...

Edited by stalk3r111
Link to comment
Share on other sites

Pey uite de exemplu solou partii a 2a al piesei Afraid to shoot Strangers e super simplu. Invata-l p'asta si repeta-l pana cand il canti impecabil.

 

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

numa ca eu sunt f f nou :)

abea am inceput ... m-a invatat ieri un prieten sa citesc tabs :) si mi-am luat fear of the dark , judas breaking the law , cream - sunshine of your love , am invatat cateva parti din ele

aveti ceva sfat pt mine ?( vreau doar asa sa capat niste dexteritate sa cant ce imi place )

 

multumesc .. si scuzati daca mai sunt topicuri ca ale mele si nu m-am uitat atent ...

 

Da, iti recomand cu caldura Breaking The Law, e o piesa foarte importanta. Iti recomand si Revelations de la Maiden (Piece Of Mind). E simpla si efectiva!

Link to comment
Share on other sites

Killahead said : Da, iti recomand cu caldura Breaking The Law, e o piesa foarte importanta. Iti recomand si Revelations de la Maiden (Piece Of Mind). E simpla si efectiva!

 

damn it .. da revelations nu e chiar grea dar nu stiu ce naiba are chitara mea pot sa ma impusc ca daca tin 4 corzi la cate o tasta si "dau" in ele :) nu se aude mai deloc .... in cel ami bun caz f f prost ... sunt tari rau pot sa apas cat vreau ca degeaba :( . Odata mi-a intrat una in buricu degetului :) :) . O fi si din cauza ca nu e acordata bine ? Sa cumpar alte corzi ? Astea zici ca sunt scaldate in aracet .

 

Nu radeti prea mult va rog :-<

Link to comment
Share on other sites

nu rid io incerc sa inteleg ce vrei sa zici ca nu se mai aude?

 

tre sa se auda ceva, mai degraba cred ca incercind sa le apesi pe toate nu mai apesi pe nici una cu forta necesare si nu faci decit sa mutezi corzile..therefor no sound.

 

n-am fost foarte atent ( ai acustica sau electrica)? daca e acustica e posibil sa fie garda cam mare si daca esti incepator o sa dureze ceva pina o sa poti sa cinti bine in pozitii superioare.

 

anyway, la partea cu intratu corzii in buricu degetului (sau sub unghie :) ) we've all been there, keep on rocking :)

Link to comment
Share on other sites

Io pe clasica lu tata am inceput sa ma lamuresc cu acest instrument minunat numit kitara...

 

Culmea! Mi-a trebuit o grama de timp sa ma acomodez dupa aia cu electrica din cauza distantei mult mai mici dintre corzi.

 

Kiar si acu mi se mai intampla cand o iau la goana cu dreapta sa ciupesc alta coarda in timp ce dejtele de la mana stanga isi vad de treaba cu o destul de mare precizie. Desi sunt dreptaci, se pare ca la kitara mana stanga e mai desteapta. Te strici de ras daca ma vezi.

 

Se pare ca un an de kitara electrica nu-i suficient kiar daca ai in spate N ani de kitara clasica.

 

Si ca sa pomenesc si io o piesa de exercitiu pentru mana dreapta, ce parere aveti de piesa Misirlou din Pulp Fiction? Ia sa-l vad io p'ala care o canta cursiv fara intreruperi involuntare.

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa pomenesc si io o piesa de exercitiu pentru mana dreapta, ce parere aveti de piesa Misirlou din Pulp Fiction? Ia sa-l vad io p'ala care o canta cursiv fara intreruperi involuntare.

 

http://www.ultimate-guitar.com/search.php?...udy&w=songs va recomand shi piesa asta care intra in aceeashi categorie ca cea de mai sus

Edited by vanu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Io pe clasica lu tata am inceput sa ma lamuresc cu acest instrument minunat numit kitara...

 

Culmea! Mi-a trebuit o grama de timp sa ma acomodez dupa aia cu electrica din cauza distantei mult mai mici dintre corzi.

 

Kiar si acu mi se mai intampla cand o iau la goana cu dreapta sa ciupesc alta coarda in timp ce dejtele de la mana stanga isi vad de treaba cu o destul de mare precizie. Desi sunt dreptaci, se pare ca la kitara mana stanga e mai desteapta. Te strici de ras daca ma vezi.

 

Se pare ca un an de kitara electrica nu-i suficient kiar daca ai in spate N ani de kitara clasica.

 

Si ca sa pomenesc si io o piesa de exercitiu pentru mana dreapta, ce parere aveti de piesa Misirlou din Pulp Fiction? Ia sa-l vad io p'ala care o canta cursiv fara intreruperi involuntare.

 

 

primo: e normal sa nu te acomodezi imediat. Intre chitara clasica si cea electrica sunt mult mai multe diferente decat s-ar crede, de la compunerea instrumentului pana la tehnicile de cantat. (stiu ce e ala truism, nu ma certati :) ).

secundo: Misirlou e o piesa de efect :). La fel si Asturias (mult mai dificila), la care face referire Vanu. Si mai sunt destule. Dar cand vorbesti de piese in tremolo, trebuie sa incepi cu Recuerdos de la Alhambra. Cand reusesti sa o canti cursiv, deja ai inteles cum sta treaba cu tehnica asta.

 

"Parerea mea".

Link to comment
Share on other sites

Guest RG370DX

Asa, super! Ascultati si studiati Maiden, este acolo de invatat pentru o viata intreaga! :)

Good Remark!!!!

Din cauza la nebunii astia batrani mam apucat de cobza...dupa rock in rio...NIMIK nu e IMPOSSIBLE... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.