www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon


Recommended Posts

Salut, acum 2 zile am cumparat un microfon Samson C03U si am o problema cu el. L'am folosit si la Skype si la cateva inregistrari video si nu'l pot folosi mai mult de 3 min, dupa 3-4 min nu mai inregistreaza nimic...ca si cum nu ar mai fi conectat la pc... am vazut ca singura "solutie" ar fi sa scot cablul(usb) si sa'l bag iar, da' tot pt inca 3-4min. Nu stiu ce sa fac, pe net m'am uitat si nu prea am gasit nimic asemanator. Microfonul este prin cablu usb("Plug&Play") fara nici un soft sau alte chestii de genu'. Sper sa ma poata ajuta cineva.
Mersi anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Putin probabil. Incearca totusi sa modifici in setarile driverului sample rate-ul (control panel->audio->recording->microphone->advanced). Incepand de la cea mai mica valoare (cred ca 16bit cu 41100Hz), modifica in sus pana la cea mai mare valoare la care sistemul e stabil.
 

Link to comment
Share on other sites

Problema ar putea fi urmatoarea: Multe interfete usb incearca sa modifice bufferul usb-ului pentru a scadea latenta; placa ta de baza s-ar putea sa aiba un sistem automat de override care sa intrerupa semnalul usb-ului si sa-i reseteze bufferul, vazand modificarea bufferului ca pe un bug. Se intampla de obicei la placile de baza mai vechi.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Problema ar putea fi urmatoarea: Multe interfete usb incearca sa modifice bufferul usb-ului pentru a scadea latenta; placa ta de baza s-ar putea sa aiba un sistem automat de override care sa intrerupa semnalul usb-ului si sa-i reseteze bufferul, vazand modificarea bufferului ca pe un bug. Se intampla de obicei la placile de baza mai vechi.

 

Placa mea de baza e luata de o luna...nu cred ca ar fi de la placa de baza

Putin probabil. Incearca totusi sa modifici in setarile driverului sample rate-ul (control panel->audio->recording->microphone->advanced). Incepand de la cea mai mica valoare (cred ca 16bit cu 41100Hz), modifica in sus pana la cea mai mare valoare la care sistemul e stabil.

 

Deci am luat fiecare setare la rand cum ai zis si nimic schimbat....face la fel

Link to comment
Share on other sites

Folosesc windows, il folosesc la pc

Microfonu' vine cu un dvd cu un soft de inregistrare audio doar(pe langa cabluri si fire), atat...

Crezi ca ar ajuta daca reinstalez windows'u ?

Nu cred  Windows-ul   este de care ?

 

XP ?

 

cu Win7  am numai probleme //majoritatea driverelor ce le-a ales pana la urma automat compatibility din  W7   la mai toate sculele USB si Cubase ..este XP srvicepack 2

 

XP servicepack2 contine driverele USB1.- si cele de 2.0...vezi daca ai driverele USB bune ..(?) aici insa trebuie sa cauri un soft free care scaneaza driverele si te sfatuieste ce ar trebui upgradat ..acest lucru este cam complicat caci te omoara cu   reclame si te poarta pe multe pagini pana ajungi la vre- concluzie

 

din aceasta cauza un FORUM  ar fi k precis gasesti ceva FAQ

 

IN PRIMUL RAND :

INTREABA PRIN MAIL   "FIRMA"   SAMSON

 

ai linkul postat de mine ..unul din cele postate   vezi care ste

 

i-ti vor raspunde si eventual dau un sfat daca pot ...

 

CU google cauti .....FORUM ..SAMSON usb mic. ..user ..precis si altii au avut problema aceasta

 

cauta sa vezi daca nu trebuie vre-un DRIVER

 

poate i-ti vor spune ca sa utilizezi " XYZ Service Pack "  care contine driverul de PNP

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dar când a fost produsă?

 

2013 daca nu ma insel...

Nu cred  Windows-ul   este de care ?

 

XP ?

 

cu Win7  am numai probleme //majoritatea driverelor ce le-a ales pana la urma automat compatibility din  W7   la mai toate sculele USB si Cubase ..este XP srvicepack 2

 

XP servicepack2 contine driverele USB1.- si cele de 2.0...vezi daca ai driverele USB bune ..(?) aici insa trebuie sa cauri un soft free care scaneaza driverele si te sfatuieste ce ar trebui upgradat ..acest lucru este cam complicat caci te omoara cu   reclame si te poarta pe multe pagini pana ajungi la vre- concluzie

 

din aceasta cauza un FORUM  ar fi k precis gasesti ceva FAQ

 

IN PRIMUL RAND :

INTREABA PRIN MAIL   "FIRMA"   SAMSON

 

ai linkul postat de mine ..unul din cele postate   vezi care ste

 

i-ti vor raspunde si eventual dau un sfat daca pot ...

 

CU google cauti .....FORUM ..SAMSON usb mic. ..user ..precis si altii au avut problema aceasta

 

cauta sa vezi daca nu trebuie vre-un DRIVER

 

poate i-ti vor spune ca sa utilizezi " XYZ Service Pack "  care contine driverul de PNP

 

Windows'u este 8.1

Si cred ca pana la urma o sa trimit microfonu' inapoi si o sa caut altu'

 

Am alta intrebare: imi poti recomanda vr'un site de unde pot lua ? Al meu l'am luat de pe thomann.de

Link to comment
Share on other sites

2013 daca nu ma insel...

 

Windows'u este 8.1

Si cred ca pana la urma o sa trimit microfonu' inapoi si o sa caut altu'

 

Am alta intrebare: imi poti recomanda vr'un site de unde pot lua ? Al meu l'am luat de pe thomann.de

Ce am observat eu cum am mai scris de la XP in sus firmele nu prea au colaborat cu microsoft  si sistemele nu au plug & play ptr scule iar firmele nu au facut drivere compatibile .( asta la ce am eu scule cumparate si aparute dupa ce  Win7 era de mult pe piata   , nu am testat Win8 nici nu am chef dupa cele patite cu win7 .( a trebuit sa trec pe win7 cu un dualcore caci pe XP nu functioneaza ...cica la careva XP Pro se poate instala un "adaptor" ca sa foloseasca ambele  procesoare ...dar ..cine stie daca si functioneaza cu softurile de audio ..

Softurile audio , driverele ar trebui si ele sa "vada "  win8   si arhitectura noilor placi ...dar ???

 

In reclama se lauda ca nu are nevoie de driver de la Samson ...dar ?asta a fost in 2007 !

De ce nu intrebi aici >audio@samsontech.com.

 

Iar la FAQ am gasit asta :

http://www.samsontech.com/support/samson/howto/view/using-samson-usb-microphones-windows-vista/

 

Nici vorba de Win7 sau Win8 !!! numai de Vista..

 

Nu prea ii mai cred pe vanzatorii astia ..

 

Alt link ..un user ce a instalat Asio4all

http://forum.cakewalk.com/Samson-C03U-with-Asio4All-my-personal-experience-m2452732.aspx

 

Eu nu am putut instala Asio4all pe ASROCK-ul meu ..rezultatul cand am vrut sa reduc latentza ptr Korg USB  nanopad a fost "blue screen"..  ..acum dupa ani de zile necesitatea  a dus la "rabdare ' si am descoperit  ca cu XP compatibility mode ales automat de Win7 functioneaza cumva ..

 

Incearca microfonul cu un PC cu alt sistem de operare ( alt service pack ?)

Ptr Xp are nevoie de softul de "preamplif": ...

http://10rem.net/blog/2009/10/25/samson-c01u-microphone-and-windows-7-and-vista

 

Oare ai tensiunea ( curentul) OK ptr USB ? Cel din lin spune caa foloseste un external powered USB hub..

 

Am patit cu USB Memory Stick ca nu functiona , apoi nici HDD extern alimemnntat din USB nu functiona ..am cumparat alta cutie cu adaptor HDD SATA->USB ..ca sa-mi dau seama ca nu are 5V pe USB  PC-ul unde cu care  functionau  dispozitivele .Apoi am incercat pa alt PC cu "cutia" de HDD originala si functiona OK ..deci apar si asemenea probleme ..asa ca am dat banii degeaba ..hehe  nu mi-a trecut prin cap sa verific tensiunea USB si sa incerc pe mai multe porturi caci poate numai un port avea sursa de 5V "slabita"..

 

Am alt PC la care pe unele porturi USB nu-mi da curent suficient ca sa functioneze ZopomR8 , schimb pa alt port si functioneaza ...deci trebuie facute si asemenea teste ..

 

In plus vad ca pe porturile USB nu sunt toate cele 6 USB2.0  numai doua (!?)  unele sunt :"generic..bla bla " ...poate si acest lucru este de vazut ...

 

Sa nu patesti ca returnezi microfonul apoi cumperi altul si ai aceiasi problema ..

 

Si cablul USB poate sa faca figuri ...!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mi-a scapat o sugestie legata tot de setarile driverului:

 

control panel->sound->recording-> mic properties->levels->microphone boost

 

incearca fara amplificare (0dB boost)

Link to comment
Share on other sites

1/.Incearca pe un PC cu WinXP servicepack 2  ( sau sp3   dar probabil instalate Sp1 sp2 sp3 pe rend unul dupa altul ..)

 

 

In Win8 probabil nu ai driverul OK ,

 

2/. Au trecut 6 zile de cand ai pus PROBLEMA ,,,,,,de ce ? nu intrebi la SAMSON ?

 

Te inscrii . dai datele microfonului   si trimiti "intrebarea " apoi  astepti raspunsul ....in 6 zile precis primeai raspuns

 

Sfat problema Win8 //USB mic :

 

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-hardware/usb-microphone-is-not-working-in-windows-8/22fd7185-91fd-4815-8f03-dbdfcd630b03

.".... Right click on the microphone driver and select Update driver software..."

 

 

how to setup USB microphone (on windows 8 and windows 7)

 

https://www.youtube.com/watch?v=OprGHVanvAk

 

USB Microphone Not Working in Windows 8

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/ca1155b2-3656-4fe6-a33e-fe36bdebd296/usb-microphone-not-working-in-windows-8-work-around

 

 

Cine si ce te obliga sa folosesti WIN8 ? eu zic aca aici este problema   Win7,Win8 sunt cu probleme grave

dar asta e ...daca nu ai "driver" adecvat nu functioneaza

 

alt link cu ....

http://www.avsforum.com/forum/155-diy-speakers-subs/1493905-dealing-usb-microphone-bug-windows-8-a.html

 

"...From Google searching I see that people have been having the same problems with other USB microphone or recording hardware in Win8. I suspect it is a bug in Win8 rather than some "feature", as the effect in normal audio programs of it is to throw away about 4 bits of resolution and make recording seem very weak"...."

 

Singura rezolvare ne ramane sa  recorder digital standalone ..sa nu mai ai de a facae cu PC-ul ..si sunt si mai calitative decat rezolvarile  cu PC-ul . si pana la "gata"  iesi si mai ieftin ..

 

.PC-ul e cam o pacaleala caci in timp cheltui mai mult si nici nu ai niciodata o scula completa ...tot pe upgrade ramai pe compromisuri ...dai bani incontinu ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.