www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pickguard - Desen Vectorial


Guest
 Share

Recommended Posts

Vreau să înlocuiesc pickguardul și am nevoie de un desen vectorial pentru cei de la atelier.

 

post-4195-0-17854600-1419611060_thumb.jpg

 

post-4195-0-31312800-1419611061_thumb.jpg

 

 

Nu știu denumirea acestui model de pickguard deci nu știu ce să caut. Unde pot găsi o arhivă cu modele de pickguard în format vectorial?

 

Se poate să scanez pickguardul și să-l transform în desen vectorial? Ce software face asta? Freeware, desigur.

 

Mulțumesc. :respect:

Link to comment
Share on other sites

Ambele soft-uri au optiuni de conversie automata a unui bitmap in vector insa rezultatul e direct proportional cu calitatea bitmap-ului, cu contrastul imaginii, cu rezolutia, etc. Oricum rezultatele nu sunt spectaculoase, conturul nu va iesi perfect mai ales in conditiile folosirii fisierului vectorial pentru taierea pe un router CNC sau laser.

 

Personal as folosi scan-ul ca sablon si mi-as desena de la zero conturul pickguard-ului urmarind imaginea originala. In felul asta poate iesi perfect.

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am montat de curand un pickguard proiectat de proprietarul chitarei.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.201224936714547.1073741859.126244494212592&type=1

S-a trasat conturul pickguard-ului vechi (cu fantele pentru doze si gaurile de prindere) pe o foaie de hartie dupa care s-a scanat desenul obtinut. Fisierul rezultat s-a prelucrat in Corel si apoi s-a folosit ca baza pentru noul pickguard. Atentie la pozitia gaurilor de prindere, recomand sa verifici daca se potrivesc pe chitara inainte sa tai noul pickguard.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic : ce chitara esta ? Un Hofner sau ceva de genul , arata foarte retro ( in sensul bun )  :)


Adobe Illustrator sau Corel Draw, poti descarca gratuit trial-ul de 30 de zile de pe site-urile oficiale. Daca nu te descurci cu vectorizarea da-mi un semn si te ajut cu placere.

 

 

Il recomand pe Sam , m-a ajutat odata pe mine si am ramas impresionat 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit archicad-ul,asta in cazul in care poate esti in domeniul arhitecturii,co polyline in 2 minute l-ai facut

dar cum ziceau si colegii,iti trebuie o vedere nedeformata a pickguardului,o scanare a sa....cu fotografiere a lui nu merge,ca deformeaza 

cauta pe gogu la imagini "guitar blueprint" sau pickguard blueprint,la o cautare mai rapida nu ti-am gasit modelul - daca il gasesti si imi dai un link,il fac eu

apropo,linie rosie pt taiat si verde pt gravat de obicei,asta daca vrei gravura si daca le permite masina


eu am folosit archicad-ul,asta in cazul in care poate esti in domeniul arhitecturii,co polyline in 2 minute l-ai facut

dar cum ziceau si colegii,iti trebuie o vedere nedeformata a pickguardului,o scanare a sa....cu fotografiere a lui nu merge,ca deformeaza 

cauta pe gogu la imagini "guitar blueprint" sau pickguard blueprint,la o cautare mai rapida nu ti-am gasit modelul - daca il gasesti si imi dai un link,il fac eu

apropo,linie rosie pt taiat si verde pt gravat de obicei,asta daca vrei gravura si daca le permite masina

Link to comment
Share on other sites

in cazul in care am proiectul in format 2d dar si 3d mai sunt probleme cu muchiile in cazul laser?

 

ps:as vrea sa mi inlocuiesc pickguardul de strat cu unul din plexiglas oglinda.am gasit pe net schema pozala scara reala .se face direct cu ea sau mai trebuie scris ceva in prgramul respectiv?

 

in cazul 2 pt un pickguard de redspecial am proiectul jpg,si pdf  si 3d.pt laser banuiesc ca e suficient poza la scara reala

post-5188-0-21245100-1419706735_thumb.jpg

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e la majoritatea laserelor,dar stiu la cel cu care am lucrat eu - ce ii dai,el aia iti face, si lucreaza doar vectorial ,desen 2d (fiind laser,nu poate sa prelucreze modele 3d,el taie doar pe 2 axe,deci toate muchiile vor fi perpendiculare pe suprafata)

programul cu care venea aparatul era destul de simplu,dadeai drag si drop la desenul in linie vectoriala,si la scara,dadeai start si in cateva secunde era gata

depinde de firma ,probabil unii accepta si fisiere jpg sau alt format,dar ei le transforma in vectori dupa aceea 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.