www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabluri Rca & Reparatii Boxa Logitech 5.1


cedrik
 Share

Recommended Posts

Salut, am un sistem Logitech 5.1 X-530 si caut niste cabluri de tip RCA mono, pentru a-mi face setupul la sistemul de boxe 5.1(mi-am pus boxele in fiecare colt al camerei) si am nevoie de mai mult de 30m de cablu pentru a-l conecta la boxa principala.
 

Ma refer la cabluri de genul
http://www.emag.ro/cablu-hama-audio-2-rca-plugs-2-rca-sockets-2-5m-43410/pd/EPTXTBBBM/

numai ca doresc doar cablul la metru si sa iau mufele separat(male, female) si sa le lipesc pe urma, pentru a ma putea intinde cat doresc.

De asemenea vreau sa-mi repard boxa BASS de la sistem(s-a rupt si scartaie sunetul), cunoasteti un loc unde as putea sa-l repar ?

Mentionez ca stau langa metrou 1 Decembrie, deci orice locatie mai apropiata este apreciabila :)

Multumesc,

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

Cablurile ti le poti face singur daca ai un letcon sau un pistol de lipit si un minim de simt tehnic. Atat cablul cat si mufele le gasesti la orice magazin de electronice. Pe strada Maica Domnului sunt o gramada de magazine cu asa ceva.

 

Iar in ceea ce priveste reparatia depinde ce s-a rupt ca s-ar putea sa nu merite. Membrana difuzorului e rupta sau ce?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cablurile ti le poti face singur daca ai un letcon sau un pistol de lipit si un minim de simt tehnic. Atat cablul cat si mufele le gasesti la orice magazin de electronice. Pe strada Maica Domnului sunt o gramada de magazine cu asa ceva.

 

Iar in ceea ce priveste reparatia depinde ce s-a rupt ca s-ar putea sa nu merite. Membrana difuzorului e rupta sau ce?

Cred ca membrana difuzorului. Inca se aude, dar se aude cu pocnituri cand frecventele din melodii sunt mai joase.

 

Legat de cabluri, asta imi si doresc, sa le fac singur, trag un cablu din punctul coltul camerei pana in celalalt colt al camerei(pe langa pereti) si apoi mufez cu pistolul de lipit, nu e o problema, imi mai fac cabluri de chitara. Doar sa stiu ce tip de cablu se foloseste pentru RCA mono, ca nu cred ca ar merge chiar cu orice tip de sarma ruginita :)

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

Man, parerea mea este sa faci pas la sistemul asta. Am si eu unul identic, mi-a murit dupa un an un canal, si altii s-au plans de probleme similare. 

 

Cabluri daca vrei RCA, le cumperi cu kilogramul de la Mivarom.ro, gata mufate, in lungimi de 1, 5, 10 metri. Sunt super ieftine dar calitatea e pe masura, nu ca ar face mare diferenta. 

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Man, parerea mea este sa faci pas la sistemul asta. Am si eu unul identic, mi-a murit dupa un an un canal, si altii s-au plans de probleme similare.

 

Cabluri daca vrei RCA, le cumperi cu kilogramul de la Mivarom.ro, gata mufate, in lungimi de 1, 5, 10 metri. Sunt super ieftine dar calitatea e pe masura, nu ca ar face mare diferenta. 

Stiu, le am de vreo 5 ani biggrin.png.pagespeed.ce.TD0CiQkTP5.png. Oricum, o sa le schimb pe viitor, deci cablurile isi au scopul. Ideea e ca cablurile sa nu fie mufate ca sa le bag pe la marginea de la parchet.

Link to comment
Share on other sites

Exista cabluri mufate . exista cabluri prelungitoare mufate ...ieftine sau scumpe .

 

In orice caz   ptr cablu de difuzor sa folosesti  ceva cu sectiune suficient de mare   ca sa nu aiba  rezistenta/impedanta  prea ridicata .

Ptr  semnal   sursa - > intrare amplif ..cablu de microfon +fise RCA  ..

Mufele /fisele  ieftine se cositoresc cu grije si "rapid" ca sa nu se topeasca plasticul .

Toate mufele ieftine sunt fecute din plastic nasol ce se topeste la cositorire ..

Daca se curata bine terminelele la care se cositoreste capatul cablului cositorirea are sanse sa se faca fara probleme ( multe suprafete de contact sunt "aurite..argintate " si nu "prinde" cositorul pe ele ..in acest caz se curata cu hartie abraziva fina pana ca sa se poata cositorii. usor si rapid ..altfel tot insistand si incalzind se deformeaza toata mufa/fisa .

ca sa nu se "decalibreze " mufa /fisa ..este bine sa se introduca intr-o mufa " RCA " ( sau alta in caz ca ai alte fise ..Jack etc ) astfel fixand componentele ce s-ar deplasa in urma topirii plasticului .dupa ce se raceste plasticul se poate scoate fisa si se insurubeaza/monteaza "capacul "

Mufe fise serioasae cu "miez " din bachelita ..foarte rar am mai gasit  ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.