www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

provocare


Neuro
 Share

Recommended Posts

am o idee.pe langa ideile pe care vrem sa le punem in practica, din minte , pe chitara, popun urmatoarea chestie.scrieti teme, idei, exercitii, studii etc. in guitar pro sau in alt editor de partitura cu sau fara tabulatura.pe urma sa fie postate interpretarile forumistilor.se poate si vota pe urma cea mai buna executie, se pot explica tehnici, se pot da sugestii, idei, se pot analiza relatiile acord mod care s-au folosit si orice altceva care ar putea dezvolta nivelul intelegerii acestei magii ce exista intre sunete.bineinteles se pot realiza variatiuni pe temele date.

propun un studiu exemplu.

fiindca uneori suntem deja satui (unii) de ceea ce studiem, compunem, exersam, cred ca aceasta "provocare" va fi foarte constructiva. poate posta oricine un astfel de exercitiu. poate fi facut chiar la intamplare.este o provocare. cu cat mai grea cu atat mai bine. tehnicile folosite raman la alegerea interpretului.

hai sa vedem ce iese.

un fel de duel al chitaristilor , dar duel de idei .

poate descoperim ceva tehnici noi.

nu va limitati la ceea ce cunoasteti deja. EXPERIMENTATI !

 

exemplu

 

provocare_1.gp4

Edited by Neuro
Link to comment
Share on other sites

tre facut reclama. Sau nu sunt minti creative in romania. E f interesanta ideea dar nu cred ca are lumea timp. Un concurs cu premiu cred ca ar atrage mai mult :). Da cine il da?

Link to comment
Share on other sites

*.gp4 ce e asta cu ce pot sa deschid???

Aprorpo de idee - e buna, chiar foarte buna!!! :)

 

gp4 e extensia la programul care se numeste Guitar Pro4.

Poti lua si Guitar Pro 5,extensia gp4 e compatibila si cu acesta..

numai bine :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Neuro ne-ai dat o comoara. Cine nu poate sa cante (ca mine de exemplu) macar are exercitii bune de facut. WE RESPECT U MAN. :)

E f complex: creativitate, exercitiu de perfectiune(nu postezi toate prostiile iti dai si tu silinta sa sune bine) si o colectie mare de exercitii(di toate) pe chitara pentru incepatori si cu cat suna mai bine aici atat de bine va suna si pe scena... (sau ma rog live aks dupa caz), si alte chestii de genu.

FACE-TI RECLAMA LA THRED!!!!! -ca-i important

Ar fi bine sa spuneti si ce tehnici se vor folosi in melodia voastra si in ce tonalitate e, si sfaturi cum sa abordeze. Unui incepator(cel putin mie) i-ar prinde bine informatii de genul.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Sustin si eu ideea lui Neuro si ca atare propun cateva idei.

1. tappingu' l-am folosit undeva intr-o piesa de-a mea care inca nu e gata si nu se afla postata pe forum dar in ceva timp o voi termina;

2. lickul 1 e o idee de inceput pentru un solo neoclassical si se doreste dezvoltat, deci, spor la treaba!

3. fugue e o ideea de-a mea despre contrapunct;

4. finale presto este o piesa din cele cateva piese midi compuse de mine si inca nedifuzate :) !

Bafta all!

tapping.gp4

lick1.gp4

fugue.gp4

finale_presto.gp4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest arosulescu

foarte misto ideea dar nu se vor baga prea multi pt ca presupune o oarecare persuasiune... lipsa timpului ( ca de fiecare data)

Link to comment
Share on other sites

nici eu ...asa nu ii inteleg pe oamenii astia ...

s sunt un fel de midi file ? sunt lungi ..de nu se pot pune mp3

 

sau nu-s cantate la chitara , numai modele stil "midi" ?

 

la asta m-am prins ca o fi Guita Pro 4 **gp4 , dar ce este acest program nu stiu si ce fel de fila este.

 

eu nu am folosit asa ceva , sau e un player de TAB ?

Link to comment
Share on other sites

s sunt un fel de midi file ? sunt lungi ..de nu se pot pune mp3

 

sau nu-s cantate la chitara , numai modele stil "midi" ?

 

la asta m-am prins ca o fi Guita Pro 4 **gp4 , dar ce este acest program nu stiu si ce fel de fila este.

 

eu nu am folosit asa ceva , sau e un player de TAB ?

 

Karpi GuitarPro este un program de scris (si play) pentru TAB-uri. Eu am dat de el cautand programe de editat partituri (nu-mi place sa citesc taburi, ma descurc mult mai bine cu notele). Programul iti afiseaza portativul si sub el tabulatura, optional putind sa afisezi numai tab sau numai note. Este exceptional pentru chitaristi, mai ales ca se gaseste si o arhiva cu tabulaturi cu aproape toate piesele cantate vreodata la chitara. Tabulaturile ca de obicei sunt scrise mai mult sau mai putin bine, insa am dat de unele foarte bune. Ce nu corespunde poti sa corectezi si sa ti le pastrezi. Fenomenal este ca poti sa tiparesti, poti sa pui tot felul de indicatori de expresie (bend, AH, etc...), plus ca programul full (in variand GuitarPro 5 acum) vine si cu un bank de "sunete simulate" pentru diferite tipuri de chitara. Nu suna cine stie ce dar te ajuta sa-ti faci o idee.

Fisierele in general sunt de dimensiuni mici (comparabile cu mid-urile) si le poti exporta si pentru midi.

Daca ai un set-up bun la PC (adica o placa sau niste module cu sunete bune) il poti folosi sa generezi backtrack-uri midi.

Link to comment
Share on other sites

Karpi GuitarPro este un program de scris (si play) pentru TAB-uri. Eu am dat de el cautand programe de editat partituri (nu-mi place sa citesc taburi, ma descurc mult mai bine cu notele). Programul iti afiseaza portativul si sub el tabulatura, optional putind sa afisezi numai tab sau numai note. Este exceptional pentru chitaristi, mai ales ca se gaseste si o arhiva cu tabulaturi cu aproape toate piesele cantate vreodata la chitara. Tabulaturile ca de obicei sunt scrise mai mult sau mai putin bine, insa am dat de unele foarte bune. Ce nu corespunde poti sa corectezi si sa ti le pastrezi. Fenomenal este ca poti sa tiparesti, poti sa pui tot felul de indicatori de expresie (bend, AH, etc...), plus ca programul full (in variand GuitarPro 5 acum) vine si cu un bank de "sunete simulate" pentru diferite tipuri de chitara. Nu suna cine stie ce dar te ajuta sa-ti faci o idee.

Fisierele in general sunt de dimensiuni mici (comparabile cu mid-urile) si le poti exporta si pentru midi.

Daca ai un set-up bun la PC (adica o placa sau niste module cu sunete bune) il poti folosi sa generezi backtrack-uri midi.

Pe mine m-ar interesa un program de scris TAB-uri , dar sa le scrie chitaristic nu aiurea , am gasit dar scria pozitii imposibile .

 

Am vrut sa notez mersul degetelor ptr anumite game, arpegii etc ptr elevi de ai mei sa inteleaga si sa "vada" freatboardul ...Ar trebui sa aiba optiuni de scris , pe cate pozitii , strans , larg , pe aceiasi coarda , pe doua corzi ,,,etc o sa caut GP4 sa vad ce poate.

 

Altfel trebe sa stau si sa desenez manual.

 

in materialele din west a-ti da pe note dar si pe TAB ca sa vezi ordinea degetatiei folosita de artist.

 

Altfel stai si te minunezi cum a scos sau a cantat anumite lick-uri.

 

bineinteles sunt si multe facute de chitaristi amatori cu versiunea , rezolvarea lor .mai buna sau mai slaba.

 

 

Pe chitara poti canta pe zeci de pozitii aceleasi note , si cam conteaza unde la canti , nu-i o claviatura fixa ,Gamele arpegiile poti sa le faci in diferite"directii".De aceasta la chitara inveti o viata intreaga , la un pian inveti odata mersul gamelor si ai terminat nu se ,mai schimba nimic , la chitara tot inveti si dezvolti mai departe dupa cum se dezvolta thenicile de cantat.Si tot apar altele si altele , practic simple si logice dar este ceva nou si trebuie luat de la inceput de fiecare data.

Efectiv majoritatea gamelor de toate felurile le cant din simt daca trebuie sa explic trebuie sa stau sa vad pe unde am pus degetele , si ar trebui sa notez pe TAB ca sa explic tinerilor.

de asta trebuie TAB

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.