www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Este In Regula Sa Cumperi Fake-Uri?

horisca
 Share

Recommended Posts

Daca cumperi un "fake" la pretul unei chitare de luxe si dai 5000$ nu este sanatos .

Nu prea ai de unde sa stii ce cumperi , in zilele noastre tehnologia permite ca sa poti copia absolut totul .

Deci calitativ ar putea fi identic un fake cu originalul , facand doar paguba firmei "mama" iar muzicanntul este multuymit si nici nu stie ca are un "fake".

Este de rasul lumii cum vezu "tutoriale " la ce sa controlezi ca sa vezi ca-i originala o chitara ....

Pai odata desconspirat elementul de "siguranta" este moarta treaba , a doua zi toate "fake"-urile au aceleasi elemente de siguranta .

Firmele poriginale nu prea au ce sa faca iar noi chitaristi nici atat .

Pe de alta parte daca pe forumuri americane vorbesc baietii ca o chitaras la 5000$ este un moft o exagerare ( adica ei care au totusi un salariu mediu 2500 -3000$ ) este clar ca la noi cine-si cumpara asemenea scumpeturi le vor de fitze .

Tonul s-il face chitaristul .

Dozele de un anumit tip fie ele fake sau originale suna la fel eferctiv nu are ce sa le faca sa sune altfel .

Am vazut si eu pe unul pe iutub comparand un Gibson original si un "fake " de china .Singura diferenta era faptul ca cel 'fake" aratat avea corpul din 4-5 bucatri si headstockul ceva mai urat .Apoi ca nu era setata din fabrica ..iar binding-ul pe lateralul gatului nu "cuprindea tastele " .Aaa si cel fake avea fretboard-ul din rosewood ( "interzis" a se mai utiliza ) ..deci din aceasta privinta era mai aproape de "retzeta originala "..hehe .

La gata cand a reglat chitara suna OK , dar putea sa o deregleze chiar el inainte ca sa fie nasoala actiunea sa aiba otzara fretbuzz.Totodata putea umble usor la EQ al statiei pozitia microfonului ...sa nu sune la fel..etc

Apoi poti sa canti in diferite moduri sa zbarnaie si orice Gibson original ,

Asa ca in filmultete de reclama sau antireclama nu cred ..

Probabil singura rezolvare este sa primesti chitara cu actele ei din fabrica cu certificat de autenticitate /garantie .

Cum nu am vazut decat cateva chitare Gibson originale dar de fapt de diferite "tipuri": si de fapt numai "pe din afara " nu am desfacut /demontat niciunul nu as putea face diferenta la testare ptr cumparare ...doar privind actele de provenienta/garantie ..

In regula sau nu daca esti pacalit ,asta este eventual ajungi cu "nervii" ca ai dat o groaza de bani pe ceva ce este altceva .

Am vazut destule chitare de calitate dubioasa laudate ca si super scule ..atat in magazine cat si la chitaristi ,,,..ce sa-i spun user-ului .daca el nu vede observa problemele inseamna ca nu are de ce sa fie nemultumnit ...nu-i spun nimic sa se bucure in cea ce crede dar poate chiar si acestia stiu ce au doar ca "mentin" starea de confuzie ca sa aiba "valoare" ( ei sau instrumentul );

• Like 1

Uitati, as dori sa imi exprim parerea in legatura cu un aspect "picant", daca doriti sa ii spunem asa.

Si anume, fake-urile.

Este in regula sa cumperi produse Fake, cum ar fi un Fender fake sau un Gibson fake? Este in regula sa vinzi fake-uri?

Eu sunt total, 100% impotriva cumpararii sau vinderii fake-urilor, oricat de bun ar fi acesta. Aici ma refer la acele fake-uri facute in Asia , cu un logo fals Gibson(care arata jalnic, de altfel) , cu cutaway-ul gresit, doze proaste, metric bridge , etc.

Astea-s chitari pe care eu unul, nu le-as putea cumpara, si pe care nici nu le-as putea vinde, pentru ca asta ar insemna sa sfidez o companie reala, importanta , de instrumete muzicale care chiar produce ceva de calitate.

Ce as face daca in posesia mea ar intra un fake? Ei bine, l-as dona impreuna cu un amplificator mic de studiu plus un cablu unui orfelinat sau unei scoli, sau unui copil tare pasionat care ar dori sa studieze pe una "care chiar arata ca no.1 -ul lui Page!"..

Nu cred ca o replica de les paul, cu un logo propriu , construita fara ganduri legate de vanzare ar trebui considerata fake. Mai ales daca logo-ul este unul fara legatura cu Gibson.

Ce pareri aveti?

nu mai bine ne canti ceva?

• Like 1

• 5 weeks later...