www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fixed Bridge To Floating Bridge


Mihai Souca
 Share

Recommended Posts

Salut, baieti! Sper ca astia is termenii pe care ii caut. Am un strat si are 5 arcuri puse. Din ce stiu, daca faci smecheria asta

->

poti folosi bara de tremolo ( fara sa se indoaie ).

Daca e asa, ce presupune treaba asta?

O sa trebuiasca sa ii fac dinou setupul? O sa pierd din sustain?

Daca este topic unde s-a discutat asta, un link e destul. Eu n'am gasit

Link to comment
Share on other sites

Bara de tremolo se indoaie fiindca este de proasta calitate. Daca mai are si filetul de 5mm, este clar. Floating bridge e destul de problematic, din punctul meu de vedere. Categoric chitara aceea va trebui reglata de la zero, mai putin truss rod-ul, cred. Insa trebuie sa ai rabdare sa o reglezi calumea, chiar si putina indemanare. Plus ca daca nu ai o chitara buna sau cel putin o chitara cu un hardware bun, vei avea numai nervi. Nu-ti va tine acordajul in veci.

 

Sfatul meu: Cumpara o bara de tremolo cu filet de 6mm, da si in bridge filet de 6mm si s-a rezolvat. Aceeasi problema am avut-o si eu! Stratul meu are bridge-ul lipit de corp, iar eu cat cu corzi de 12. Reglajul meu aseamana cu cel din prima ta poza, doar ca ghiara este stransa pana aproape de corp.

 

Sper sa te fi lamurit cat de cat. Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Da, e normal sa ai 5 arcuri, daca vrei fixed bridge!

 

Da, Mihai, calitatea nu ar trebui sa fie o problema in cazul tau. Daca te hotarasti sa faci bridgeul floating, atunci v-a trebui sa gadili putin chitara. Mai pe scurt, trebuie reglata in asa fel ca bridge-ul sa stea cam la un 2-3mm de corp, iar atunci cand faci bend pe corzi, acesta sa nu provoace dezacordarea chitarei. Asta se poate verifica simplu: lovesti Mi-ul gros, iar pe o alta coarda faci bend. Daca auzi ca mi-ul se dezacordeaza cand ai facut bend, inseamna ca mai trebuie reglata. Totul e sa gasesti acel "sweet spot". Desi eu te sfatuiesc sa o lasi cu bridge-ul lipit de corp, iti urez bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, baieti! Sper ca astia is termenii pe care ii caut. Am un strat si are 5 arcuri puse. Din ce stiu, daca faci smecheria asta

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gts0061g.jpg -> attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.g100_7719.jpg

poti folosi bara de tremolo ( fara sa se indoaie ).

Daca e asa, ce presupune treaba asta?

O sa trebuiasca sa ii fac dinou setupul? O sa pierd din sustain?

Daca este topic unde s-a discutat asta, un link e destul. Eu n'am gasit

 

Ce inseamna la tine "Fixed Bridge"? Faptul ca ii mai adaugi arcuri nu inseamna ca a devenit punte fixa. Asa rezolvi problema ca sa stea puntea strans lipita de suprafata chitarii, dar daca vrei sa folosesti bara de tremolo, bineinteles ca o poti indoi, rupe sau strica/largi gaura si filetul.

"Floating Bridge" inseamna ca practic sta in echilibru sprijinit in 2 puncte (pivoti) si balansat de arcuri si forta corzilor. La Fender sistemul e simplu, nu e ca la floyd, dar daca vrei sa treci la acest sistem trebuie sa dai gauri pentru pivoti si nu cred ca vrei sa te apuci de asta la o chitara de 1000 E...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.