www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Chitara!


Guest Catta
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor..vreau sa imi cumpar o chitara (sunt incepator asa ca nu stiu prea multe :lol: )..ma-m uitat pe mai multe site-uri si am selectat cateva :) : HARLEY BENTON HBCG45 ; Dimavery - Chitara acustica AW-300 Western-Git. 3/4 ; Aria AWN-15 Acoustic Guitar ; ...acum astept sfaturi si pareri de la voi :lol:

nu Harley benton

nu Dimavery

Aria dunno.

Cauta pe forum,trebuie sa gasesti ceva second mai bun.Alea,iti zic io,nu se merita.Is niste jeguri.Spor!

Link to comment
Share on other sites

nu Harley benton

nu Dimavery

Aria dunno.

Cauta pe forum,trebuie sa gasesti ceva second mai bun.Alea,iti zic io,nu se merita.Is niste jeguri.Spor!

 

k..thx ptr sfat

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi .
http://guitarshop.ro/produs.php?pid=638

depinde si de bugetul tau.

iti recomand sa te uiti si la piata second hand, ai sanse sa-ti iei o chitara foarte buna si ieftina

http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=88

si uita de dimavery, harley benton, etc...

+1 ! Chitarele/chitarile alea sunt niste jeguri nu merita a fi luate, numa' o sa-ti scada entuziasmu' :) de a invata sa canti, + ca aci pe forum, gasesti chestii muuult mai bune in banii aia  :lol: .

Link to comment
Share on other sites

OFF-TOPIC

+1 ! Chitarele/chitarile alea sunt niste jeguri nu merita a fi luate, numa' o sa-ti scada entuziasmu' :) de a invata sa canti, + ca aci pe forum, gasesti chestii muuult mai bune in banii aia  :lol: .

Ma Cristi ma,tu la orice topic esti de acord cu toata lumea? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca prezinti vreo importanta iesita din comun uzitand un astfel de limbaj "da'cartier da dorobantz" ?

+1 ! Chitarele/chitarile alea sunt niste jeguri nu merita a fi luate, numa' o sa-ti scada entuziasmu' :) de a invata sa canti, + ca aci pe forum, gasesti chestii muuult mai bune in banii aia :lol: .
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Lamureste-ma si pe mine cum ai ajuns tu la concluzia asta.

 

Nu trebuie sa efectuezi un studiu exhaustiv sa-ti dai seama ca un produs nesimtit de ieftin de obicei nu este de o calitate extraordinara. :)

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa efectuezi un studiu exhaustiv sa-ti dai seama ca un produs nesimtit de ieftin de obicei nu este de o calitate extraordinara. :)

 

Era vorba de nesimitirea geniului de mai sus si de faptul ca sigur n-a cintat pe vreun Harley Benton. Isi da cu parerea fara sa stie despre ce vorbeste. Dau la pariu ca Harley Benton nu e cu nimic mai slab decit Squieru' ala la 50 de euro, pe care toti il recomanda doar ca scrie Squier pe el. In fine, treaba voastra.

 

Ahh, normal, daca voi va asteptati ca un HB de 55 de euro sa fie la acelasi nivel cu Ovation... Da, ai si tu dreptatea ta.

Asta-mi aduce aminte de treaba aia, cu aia doi care se certau pe nu'sh ce si s-au dus ei la inteleptul Solomon. Vine primu' si-i spune inteleptului ce-a patit. Solomon asculta si dupa aia zice "Da, ma, ai dreptate". Vine si celalalt si-i spune inteleptului varianta lui. Solomon asculta si dupa aia zice "Da, ma, ai si tu dreptate". "Dar intelepte, nu pot avea amindoi dreptate in aceeasi cauza" zice sfetnicul. "Ba, stii ceva? Ai si tu dreptate".

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT

Eu recomand sa o cumperi de la magazin/cineva unde o poti testa, pentru ca poti lua teapa. Si eu voiam HB-ul ala dar m-am razgandit. Daca tu chiar doresti sa il cumperi, uite aici http://www.music-all.ro/site/product/752/C...y-Benton-HBCG45

Eu zic sa te orientezi si pe okazii, sau mica publicitate a forumului, si te duci tu sa vezi cum sta treaba cu instrumentul.

L.E: La un buget apropiat celui de care dispui, recomand http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...1bk-id4732.html

Chitara asta o am si eu si sunt foarte multumit de raportul calitate/pret

Edited by CristianT
Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa o cumperi de la magazin/cineva unde o poti testa, pentru ca poti lua teapa. Si eu voiam HB-ul ala dar m-am razgandit. Daca tu chiar doresti sa il cumperi, uite aici http://www.music-all.ro/site/product/752/C...y-Benton-HBCG45

Eu zic sa te orientezi si pe okazii, sau mica publicitate a forumului, si te duci tu sa vezi cum sta treaba cu instrumentul.

L.E: La un buget apropiat celui de care dispui, recomand http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...1bk-id4732.html

Chitara asta o am si eu si sunt foarte multumit de raportul calitate/pret

 

Da , si eu am un Stagg acustic si tind sa iti dau dreptate - sunt foarte ok la raportul calitate pret.

In schimb electricele Stagg sunt jenante. Acusticele Harley Benton si Dimavery nu le cunosc , dar electricele da . Alea is cele mai penibile (am avut ocazia sa cant pe ele..... de banii aia mai bine iei.....nu stiu.....squier affinity strat....desi , si aia e chitara cam jenanta....depinde TOTUL la buget si preferinte....)

 

SFATUL MEU PT CUMPARATOR : Strange bani , du-te in magazine si TESTEAZA chitara care vrei sa o cumperi . Iti place , iti suna bine , e totu ok la ea , da-i bataie. Asa faci cel mai bine.....zic eu.... acum daca nu le ai cu chtiarile si lemnul , valoarea , etc . , ia-ti de mana un prieten sau amic chitarist care se mai pricepe si va sti si el ce sfat sa iti dea....dar TESTEAZA-LE inainte sa le cumperi......eu STAGG-ul l-am testat ...si dupaia l-am cumparat....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ce parere aveti despre Chitara electrica Harley Benton , un set e undeva la 600 lei ,care contine amplif, tunner, cablu,husa,pene ... Am cantat la una si suna destul de bine , cred ue , sunt si eu incepator , cand de vreo 7-8 luni la chitara :) , la chitara acustica .....SI m-am gandit sa imi aiu si una electrica ....Vreau pareri .Va multumesc !-

Link to comment
Share on other sites

QUOTE (CristianT @ Oct 18 2010, 04:45 PM) Eu recomand sa o cumperi de la magazin/cineva unde o poti testa, pentru ca poti lua teapa. Si eu voiam HB-ul ala dar m-am razgandit. Daca tu chiar doresti sa il cumperi, uite aici http://www.music-all.ro/site/product/752/C...y-Benton-HBCG45

Eu zic sa te orientezi si pe okazii, sau mica publicitate a forumului, si te duci tu sa vezi cum sta treaba cu instrumentul.

L.E: La un buget apropiat celui de care dispui, recomand http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...1bk-id4732.html

Chitara asta o am si eu si sunt foarte multumit de raportul calitate/pret

 

Da , si eu am un Stagg acustic si tind sa iti dau dreptate - sunt foarte ok la raportul calitate pret.

In schimb electricele Stagg sunt jenante. Acusticele Harley Benton si Dimavery nu le cunosc , dar electricele da . Alea is cele mai penibile (am avut ocazia sa cant pe ele..... de banii aia mai bine iei.....nu stiu.....squier affinity strat....desi , si aia e chitara cam jenanta....depinde TOTUL la buget si preferinte....)

 

SFATUL MEU PT CUMPARATOR : Strange bani , du-te in magazine si TESTEAZA chitara care vrei sa o cumperi . Iti place , iti suna bine , e totu ok la ea , da-i bataie. Asa faci cel mai bine.....zic eu.... acum daca nu le ai cu chtiarile si lemnul , valoarea , etc . , ia-ti de mana un prieten sau amic chitarist care se mai pricepe si va sti si el ce sfat sa iti dea....dar TESTEAZA-LE inainte sa le cumperi......eu STAGG-ul l-am testat ...si dupaia l-am cumparat....

 

D3XT3R ( E nu va mai place?!), tocmai ti-a raspuns Bogdi. La ce a zis el o sa mai adaug si eu ceva: am incercat o chitara Harley Benton a unui prieten (cred chiar ce zici tu) intr-un amp zdravan de peste 1000 de euro si suna destul de nasol, ascutit si taiat (notele nu aveau deloc sustain. De bani aia, in schimb, poti sa iti iei o acustica sau o clasica bunicica. Daca totusi vrei chitara electrica, mergi pe squier sau mai pune bani deoparte.

 

Toate cele bune,

Riccardo

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest FaliingRainDrops

Hmm..si eu sunt nou venita pe aici..sa inteleg ca  HARLEY BENTON nu sunt asa de bune?  Sunt niste seturi cu huse pene amplificator destul de ieftine + chitara!Vroia o prietena sa isi ia dupa ce strange banii!Dar ce parere aveti de seturile FLAME sau THOMANN?

Link to comment
Share on other sites

Respectivele seturi, din cate stiu, sunt de foarte proasta calitate. Pare tentant sa iei o chitara electrica, un amp, pene, husa, etc la un astfel de pret insa o sa fii foarte dezamagit de rezultate. Mai bine cumperi o electrica SH, si un preamp SH si iesi mult mai bine. Totusi, daca bugetul este foarte strict si nu ai indeajuns poti merge pe o acustica decenta (noua).

 

Cheers!

 

P.S: Am auzit ca Harley Benton tine de Thomann.

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.