www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Randall Rm100Kh [Problema]


Recommended Posts

Salutare. Tocmai am luat o pedala de reverb. Respectivele 2 cabluri le-am bagat in "Series Loop" si cand aprind amp-ul si incep sa cant am un ton foarte infundat,si cleanul deja e Crunch. Dupa aceea am incercat sa-l pun in "Parallel Loop" acolo merge,dar se aude un zgomot de fond ca si cum ar mai fii o chitara cu drive in fundal,dar cu volum mic,si e deranjant. Stie cineva despre ce e vorba? Sau ma poate ajuta cineva? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Incearca-l intercaland intre chitara si intrare amplif .

 

La "Loop"-urile paralele trebuie sa ai aparate ce au posibilitatea de a selecta NUMAI "WET " pe iesire ( ca semnalul original sa nu mai sufere alte denaturari ) iar intrarea efectului trebuie sa suporte nivel de semnal "Line/In " ( adica semnal mult mai mare decat cel de la chitara )

 

Dar nu asta ar fi problema ..incerca direct inainte de amplif ..

 

Poate nu setezi corect nivelurile de semnal . ..( daca ai comenzi cu ce sa le setezi daca nu ai Volum Out si Volum In la Send Return ..In incerci so setare optima )

Normal daca mai ai si pe efect "butoane" de volum acestea se regleaza ca In si Out sa aiba acelasi nivel ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&ved=0CGIQFjAI&url=http%3A%2F%2Fmedia.rolandus.com%2Fmanuals%2FRV-2_OM.pdf&ei=Zo6qU5vpHaSp4gTct4H4Dg&usg=AFQjCNFo2y6DE_gmbxA9ui-CxESLySiBMw&bvm=bv.69620078,d.bGE

 

Are intrare de 1MOhm deci ptr chitara este OK ...

 

citeste documentatia si seteaza nivelurile corespunzator daca pui in "LOOP"

 

Incearca DIRECT ....chitara ....cablu ....intrare amp[lif

 

DACA ! functioneaza iinseamna ca este OK

 

Daca in "loop" nu suna bine inseamna ca nu ai nivelul reglat bine

 

Semnal prea mic pe intrarea RV2 => zgomot .

Semnal prea mare pe intrare => distorsiuni

 

Daca nu reusesti in loop dupa ce direct functioneaza corect inseamna ca loop-ul sau careva cablu nu-i OK ...

 

Cablurile nu sunt bune sau defecte doar ca sunt noi ...poate sa fie defect orice cablu ...ca arte 10 ani sau dou ore nu conteaza ..deci trebuie tesate cablurile ....trebuie urmarit daca Jack-ul intra la adancimea corecta ...la unele scu7le trebuie sa tragi 2-3mm in asgfara de Jack ca sa aiba contactul corespunzator ..

 

...si alte aventuri d'astea ...

 

"Rabdare si tutun "

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.