www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Js


Ozzy Florin
 Share

Recommended Posts

Am avut si eu la un moment dat un JS30 Kelly. Nu era o chitara rea doar ca daca cantai in picioare cu ea de gat ii pica capul :) Mai exact nu era foarte echilibrata si avea tendinta de a se apleca de headstock in jos ceea ce era deranjant la un moment dat. Dinky nu stiu daca are aceeasi problema, banuiesc ca nu. In rest finisaje bunicele, doze mediocre, statea acordata insa a mea nu avea tremolo. Cam atat, o chitara low-entry nici buna nici proasta. Insa asa cum ti-a spus si colegul la chitarele din gama asta de pret e cum iti e norocul (sau cum ti-l faci).

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema cu echilibrul este din cauza formei kelly a corpului si se amelioreaza decent cu un strap de piele mai aderent.

Nu stiu chiar cat de des intalnita e chestiunea asta dar nu poate sa aiba o inaltime a corzilor joasa fara sa bazaie putin (eu nu torelez nici un sunet) si le tin destul de sus; Cred ca ceva din doza de la bridge zbarnaie putin; truss rod-ul se intoarce ceva mai greu; Potentiometrul de volum rareori utilizat de la o vreme fasaie putin; switch-ul se poate desuruba surprinzator de usor; Doza de la neck nu prea suna bine pentru distorsie; Corzile E gros si E subtire se infig ceva cam greu prin gaurelele alea de se pun trough body.

In rest nu am ce sa comentez, tine acordajul aproximativ 10 zile; finisajul e solid, inca nu are nici un fel de zgarietura.

pentru pretul ei este foarte in regula


Mersi SAM de ajutor, sper sa fie bun Dinky :D.

de ce dinky si de ce nu rhoads, king v sau kelly?

oricum, gusturile nu ar trebui sa se discute, dar mie personal dinky mi se pare cam banal si fiind o chitara ieftinuta ar conta destul de mult si look-ul. parerea mea. Poate ca celorlalti le place cum arata dinky :)

 

Daca ai un buget de vreo 1300 ca sa iti ei un Jackson js nou, eu in locul tau as mai pune putin si as lua unul second hand din X series.

Edited by andrei.francisco17
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.