www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara pt metale.


Guest Darth Tibi
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Pacat ca te-ai grabit ... eu era cat pe ce sa imi iau un reghin si la limita m-a sunat un prieten din america si mi-a spus ca imi mai trimite bani si acuma imi iau un fender electro-acustic sau cv mai fain :):D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Darth Tibi
Intre Reghin si Jackson e diferenta de la cer la pamant. Nu mai oftica omul. S-o porti sanatos dupa tine in concerte.

 

sarumana.

eu am vrut neaparat sa-mi iau chitara acuma. a venit soramea din strainatate, si deh, ce sa-i cer de craciun :) (eu n-aveam decat vreo 2 mil...)

la inceput i-am zis ca o chitara electrica e 4-5 mil, dupa aia i-am zis de squier affinity 6 mil, dupa aia squier standard 8 mil...mai mult de-atata nu prea puteam sa scot de la ea :), totusi, un pic de decenta.

anyway, imi place chitara...mai putin unele chestii. face fret buzz destul de des. sa ridic corzile mai sus din bridge? asa mi s-a zis (nu le am cu chestiile astea, e prima mea chitara :) )

si alta chestie e ca nu-mi place sunetul de pe distort..adica e ok, da' e prea fuzzy, si sunetul de la corzile subtiri nu prea mi se pare distorsionat, fata de clean. cu un procesor de sunet as putea sa fac sa sune altfel? vreau un sunet mai metalic, mai infundat...mai taios. ceva gen asta

 

any other begginer advices are welcome. unde pot sa mai invat si eu basics & stuff?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In principiu, ca sa scapi de fretbuzz, ridici usor corzile din bridge pana cand obtii raportul optim distanta_fata_de_grif/fretbuzz. In ceea ce priveste sunetul de pe distors, conteaza foarte mult si efectul folosit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi
In principiu, ca sa scapi de fretbuzz, ridici usor corzile din bridge pana cand obtii raportul optim distanta_fata_de_grif/fretbuzz. In ceea ce priveste sunetul de pe distors, conteaza foarte mult si efectul folosit.

 

care efect? :)

fara procesor de sunet nu pot sa scot un distort mai misto? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest cobain67
Salut.

Vreau sa-mi cumpar o chitara de Craciun, cam de 6-7, 8 maxim milioane.

Ce chitara buna pt metal pot gasi la banii astia?

Cu un Squier Fat Strat as putea canta ceva gen Metallica? :)

http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0310700564

O chitara buna cu 2 humbuckere n-am gasit la banii astia..aveti vreo idee?

Jackson JS1 e buna de ceva? E cea mai ieftina Jackson...

http://www.jacksonguitars.com/products/sea...rtno=2900010503

 

Multumesc anticipat.

 

fara sa ma dau destept... eu cant metal, inclusiv metallica si am un squier afinity din ala rosu, si o hora... dar nah...ai zis de squier...

Link to comment
Share on other sites

De-aia a investit Petrucci mii de dolari ca sa-si faca propriul model custom de MusicMan/Ernie Ball, pentru ca nu conteaza chitara :)

 

Eu zic ca de fapt conteaza foarte mult. Ex n-as canta metal extrem pe un grif dinala clasic de maple de la un strat, si sunt o gramada de alti factori. Probabil ca si incepator nu te prea intereseaza (si sunt total de acord), dar conteaza acolo totusi.

 

La banii aia poti sa-ti iei un Schecter cred, si te-ai scos... pe mine la un moment dat ma tinea sa-mi vad Fender Strat-ul ca sa-mi cumpar un Schecter Gryphon care costa de doua-trei ori mai putin, pentru ca e o chitara foarte versatila pentru metal. (mi-a trecut insa :)).

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.