www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara pt metale.


Guest Darth Tibi
 Share

Recommended Posts

Guest Darth Tibi

Salut.

Vreau sa-mi cumpar o chitara de Craciun, cam de 6-7, 8 maxim milioane.

Ce chitara buna pt metal pot gasi la banii astia?

Cu un Squier Fat Strat as putea canta ceva gen Metallica? :)

http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0310700564

O chitara buna cu 2 humbuckere n-am gasit la banii astia..aveti vreo idee?

Jackson JS1 e buna de ceva? E cea mai ieftina Jackson...

http://www.jacksonguitars.com/products/sea...rtno=2900010503

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

io zic sa iei squierul daca e bun(falseaza sau nu). Si iti mai raman si bani pentru un procesor ieftin(un zoom de exemplu) sau poti sa folosesti guitar rig2 pe calculator pentru efecte. Daca vrei metale ar fi buna o doza hummback pe chitara ta.

Eu te sfatuiesc sa te uiti la secia de pe forum de vanzare scule. Sigur gasesti ceva interesant acolo.

Poti sa canti metalica cu orice chitara buna. Eu am o pendala digitechrp200(am 500RON) si un suier afiniti strat by fender(500RON) la mana a doua si pot sa cant multe meldoii de la dure(metalica korn) pana la cele fine(joe satriani santana eric clapton)

Cand iei chitara sa ceri ceva pentru acordat cromatic. si verifici fiecare fret in parte. la 12 o sa iti falseze un pic sigur dar trebuie sa iti falseze foarte putin. Daca ai profesor ial cu tine cand iei chitara.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

La metale chitara conteaza mai putin. Doze cu un output decent si un amp/procesor/efect capabil zbarnai si cu un reghin.

 

 

Bre, da' la ce stiluri conteaza chitara mai mult? Sa ma dumiresc si eu... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

ok mersi pt sfaturi...

n-am prof de chitara though...nici nu stiu sa cant calumea.

deci n-o sa ma dezamageasca fat stratu la metale, nu? :)

amp am deja, un fender frontman 15G nou nout :)

cu un procesor gen digitech death metal presupun ca poti sa scoti metalu cam din orice chitara...nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

am un maxine la 4 mil.in stare f buna.doar 5 luni.copie fidela jackson soloist.

 

thanks..but no thanks :)

vreau sa-mi iau o chitara noua.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Dak ii asa cum zice soul maste ca nu conteaza chitara poti sa iti iei cv mai ieftin sau la mana a 2-a si iti iei doua doze bune (EMG) :) eu asa asi face :)

P.S. Bumbac pls abtine-te :))))

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa verifici si tu ce-ai scris mai mult de 2 secunde inainte de a da < Post >, mi-a luat un minut sa descifrez ce vroiai sa zici. Tine de (n)eticheta.

 

Conteaza foarte mult sa nu bazaie, falseze, whatever. Sa aiba si corpul sustain si sa iti convina forma grifului. Cam tot ce-a specificat Cyfer intr-un post de pe forumul lui. Si pentru metale, cum zicea soulmaster, trebuie humbucker cu output mare care sa nu fie microfonic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

thanks..but no thanks :)

vreau sa-mi iau o chitara noua.

 

am zis, am amp deja. Fender Frontman 15G :)

 

edit: oops, am inteles c-o sa ma dezamageasca :)

 

ramane intrebarea, nu gasesc nici o chitara buna cu 2 humbuckere la banii astia?

squier standard double fat strat e mai bun decat jackson js1? squier M80?

Edited by Darth Tibi
Link to comment
Share on other sites

Au aparut noi modele cu "polizor" cu 5000 rpm , cu " bomfeier" cu parghii din titan cu si fara acumulator , urmeaza sa apara si cu laser ce poate duistruge un tanc. toate au sitem de ghidaj GSM cu precizie de +/- 10 cm. precizie suficienta ptr o scena mai mare.In cluburi nu se poate folosi,

 

si poti sa tai butoaiele de la Sistem , sau macar sa faci scantei in show ....LOL ...hehe si ca sa ai mersul "greu"| e scena se umple corpul chitarei cu Plumb si vei avea o miscare scenica de "IronMan";

 

Totodata se vand si costume cu multiplicatoare de forta musculara ca sa poti canta cate ceva , shredingul este ajutat de mici socuri electrice de 5000 V comandate de un drummachine. Prin acestea se rezolva si efectele luminoase si de fum ..

 

chitara ptr metale trebuie sa aiba forma de metale, altceva nu am auzit sa aiba in plus sau minus fata de un Gibson Standard , sau un GibsonLP , eventual suna mai prost. pe clean caci nu este nevoie de sound bun pe clean.Fat Strat intr-adevar eswte incomod din punct de federe al formei , ati aluneca mana pana la D -de sus si nu da bine la metale , si nici forma nu-i metalistica .

 

Dar daca iei un Gibson sau un Strat , PowerStrat de preferinta si al m,ai aranjezi e bun la metale /

o inzestrezi cu doua trei suruburi mari de 16 mm , tzinte , manere de frigider , manete de la stung , nu ar strica nici cate doua trei cutite de strung , dar fara pasla de lustruit , fara finetzuri , eventual hartie abraziva cat mai dura cu care poti curata boxele de musama in timpul concertului , da bine ca si "show".....etc

 

ce ar da cel mai bine ar fi corzi trio "sarma ghimpata" !!! asta da , ar fi ceva tare..

 

daca cantiu la festivaluri in aer liber trebuie sa-i pui si paratrasnet ...am vazut scene de groaza pe Discovery cu biciclisti ce au fost trazniti de la 6-7 km ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

nu inteleg ce-i asa de incomod la corpul fat stratului.

cum sunt alte chitare mai comode fata de ea?

 

btw, am mai facut rost de vreo 2 milioane :) deci bugetul se ridica la 8 milioane :)

de banii astia ce pot sa-mi iau?

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

fuck, mi-au raspuns la mail astia de la pro guitar si zic ca n-au affinity fat strat in stoc, cica primesc dupa 1 ianuarie :)

so..alta chitara buna la 6-8 milioane?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu te grabi ca poate mai faci rost de 2 milioane sau 3 si iti iai cv mai tare :) Uite dak esti cumite poate vine si Moshu' deci inca 1, 2 mil. :)

Da iti spun un secret, da te rog nu spune la nimeni pls ... te rog eu mult ca ii super secret ... da nu spui la nimeni da...sa sti ca Mosh Craciun nu exista :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

lol doomshadow :)

 

ok nu e chiar de la 1 ianuarie...omul ala a zis "Urmeaza sa primim Fat Strat si din seria Affinity (la 599 RON), cel mai probabil insa dupa 1 ianuarie."

 

epsylon, zici ca nu merita affinity...zi-mi ce merita atunci, la banii astia.

am inteles ca jacksonurile astea mai ieftine de la pro guitar sunt fabricate in india :/ presupun ca nu-i prea bine asta.

dati si voi sugestii de modele...

 

momentan ma gandesc la Squier Standard Double Fat Strat

http://www.musiciansfriend.com/product/Squ...itar?sku=510446

sau Squier M 80 bolt on neck

http://www.musiciansfriend.com/product/Squ...mp;src=3SOSWXXA

 

astept pareri, sugestii.

2 saptamani pana la craciun :)

Edited by Darth Tibi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.