www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazait De La "procesor Homemade"


gnexus47
 Share

Recommended Posts

Salutare! Primul meu amp e un Ibanez DAG-1. E de 3W, dar are overdrive intern. Acum mi-am luat un Hartke mai mare, de 35W, dar asta n-are overdrive (e de bas), asa ca am facut o chestie ridicola: am conectat chitara la Ibanez, apoi am conectat jack-ul de Headphones de la Ibanez la AUX IN-ul de pe Hartke. Chestia functioneaza, dar am un bazait foarte mare. Daca conectez separat chitara la Hartke sau la Ibanez, nu am niciun bazait. Pe overdrive-ul din Ibanez am bazait acceptabil, dar daca conectez cele 2 amp-uri, bazaitul e deranjant, si e cam la acelasi nivel cu output-ul.

 

Pot face ceva sau numai un procesor ma poate scapa?

 

P.S: Nu stiu daca e de folos, dar Hartke-ul are Effects Loop. Eu conectez DAG-ul la jack-ul AUX (sunt 2, unul rosu, si unul alb - habar n-am care e diferenta dintre ele, poate ma ajutati si la asta :D ).

 

Multumesc!

Edited by gnexus47
Link to comment
Share on other sites

Chitara > amp de chitara > amp de bass > difuzor de bass. Nu prea vad cum poti face asa ceva sa mearga. Dar de ce ai ales sa iti iei amplificator de bass cand tu ai chitara?

 

PS : cand zici ca Hartke-ul are bucla de efecte, cred ca defapt te referi la intrare auxiliara pentru MP3.

Link to comment
Share on other sites

Vinde-le pe amandoua pe cat le-oi vinde si ia-ti un amp de chitara (daca vrei sa canti la chitara) sau de bass (daca vrei sa canti la bass). Din ce-ai facut tu acolo nu vei reusi sa scoti nimic multumitor.

 

Edit: Cel mult ai putea sa legi difuzorul de la Hartke la Ibanez daca te pupi la impedante insa NU la iesirea de casti ci la iesirea din etajul final. Oricum si asta ar fi o prostie pentru ca difuzoarele de bass au alte caracteristici fata de cele full range si mare lucru tot n-ai rezolva.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chitara > amp de chitara > amp de bass > difuzor de bass. Nu prea vad cum poti face asa ceva sa mearga. Dar de ce ai ales sa iti iei amplificator de bass cand tu ai chitara?

 

PS : cand zici ca Hartke-ul are bucla de efecte, cred ca defapt te referi la intrare auxiliara pentru MP3.

 

Am amp de bass pentru ca in principal sunt basist, si nu am nevoie de amp pentru chitara pentru ca o folosesc doar acasa. Si prin bucla de efecte ma refer la 2 jack-uri: Preamp Out si Amp In, pe langa cele 2 jack-uri 3.5mm pentru MP3.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar avea amandoua bucla de efecte ar merge ce vrei tu. Chitara -> ibanez, iesire preamp 1(ibanez) ->intrare etaj final 2(hartke).

Ce e bazaitul? zgomotul etajului final(din ibanez), amplificat prin hartke. Acuma cred ca merge sa-l desfaci sa-i tragi o bucla ibanezului dar nu stiu daca merita...mai bine iti faci o pedala de od.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

n-are nicio treaba ca e chitara -> amp chitara -> amp bass -> difuzor bass. Din contra, il tolereaza asa de bine incat nici nu-l simte. Invers era cu probleme mari :) gen daca bagai un bass in amp + difuzor de chitara normala. Nush ce anume e "bazaitul" la tine ... un bazait specific, brumul de retea, fretbuzz :lol: ....

Link to comment
Share on other sites

Din contra, il tolereaza asa de bine incat nici nu-l simte.

Pai da, dar zgomotul amplificarii e pe tot spectrul de frecvente deci chiar daca e amp chitara bagat in amp de bass, tot se simte. Ipotetic.

Daca e brum de retea, poate n-ai impamantare, incearca sa schimbi la 180 stecherul in priza si sa folosesti prize separate(adica nu in acelasi prelungitor).

Link to comment
Share on other sites

Pai da, dar zgomotul amplificarii e pe tot spectrul de frecvente deci chiar daca e amp chitara bagat in amp de bass, tot se simte. Ipotetic.

Daca e brum de retea, poate n-ai impamantare, incearca sa schimbi la 180 stecherul in priza si sa folosesti prize separate(adica nu in acelasi prelungitor).

 

ah pai da :) eu ma adresam capitanului la modul ca nu se arde nimic daca ai chitara in amp+boxa de bass, ci invers apar problemele de "bum" :) in rest zgomotul e alta treaba :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu conteaza, pt ca el iese prin iesirea de Headphones de la amp, deci si nivelul va fi foarte scazut (20-30mW in total), deci nu va intra in clipping pe etajul aux-ului, iar impedanta e super super ok. Gandeste-te ca ele sunt facute sa iesi pe casti/speakere de 4-32 ohmi, deci impedanta de iesire a mufei de Headphones este cu muuuuuuult sub raportul optim de 1:10 fata de impedanta de intrare a Aux-ului.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.