www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

8 decembrie - comemorare John Lennon


B-A-C-H
 Share

Recommended Posts

R.I.P. John Lennon

ma bine v-ati bucura ca pe data de 8 decembrie s-a nascut jim morrison...

dar nu, voi sunteti rockeri, va place sa va deprimati gandindu-va la moarte....

+1

Link to comment
Share on other sites

aveti dreptate cu totii:

1. sunt 26 de ani de cand l-a curatat chapman pe john lennon;

2. intr-adevar am deschis topicul pe 9 ca habar nu aveam in ce zi sunt; :)

3. nu e bine sa postezi cand esti intoxicat cu alcool decat in topicul dedicat... pentru ca altfel scrii tampenii. :)

4. e bine in vacanta... ca nu stii in ce zi esti :)

Link to comment
Share on other sites

da 26 ani ,

 

cel mai important compozitor , textier ,poet. vocalist ,pictor, reformator al muzici .

 

Beatles cantau muzica "BEAT" ce se tragea din cultura beatnics ca si o continuare ....

 

POP inseamna muzica comerciala ..popular music , ei nu cantau muzica comerciala !!

 

Mai tarziu Paul Mc Cartney cu Wings s-a bagat puternic in comert dar totusi cu un bun gust si mare arta

greu de egalat.

 

am vazut pe TV Culturall un film despre perioada din Hamburg ,...cu ocazia aceasta

 

...... founder of The Beatles. He and fellow-Beatle Paul McCartney formed the massively successful Lennon-McCartney songwriting partnership, writing songs for The Beatles and other artists to record

 

cel mai cunoscut si cantat tandem de compozitori din lume.

Link to comment
Share on other sites

Filmul de pe TVR Cultural este "Backbeat".

In perioada timpurie a grupului, la bas canta un prieten de-al lui Lennon, pe nume Stuart Sutcliffe. Acesta insa era mai preocupat de artele plastice decat de muzica, asa ca s-a retras. In 1962, parca (sau '61, nu mai stiu exact) a murit, din cauza unei comotii cerebrale.

Celebra tunsoare a Beatles-ilor se datoreaza lui Stuart Sutcliffe.

 

Despre semantica "lato sensu" a termenului "pop", alta data. Acum nu am timp si chef :)

 

Greetings.

Link to comment
Share on other sites

Dragut post, informativ... dar Maria Ciobanu e artista POP?? Tot popular music interpreteaza si dansa. :)

 

DA

 

daca se canta cantece de petrecere muzica lautareasca si nu folclor adevarat se poate cheama POP

 

muzica populara nu inseamna folclor autentic , eventual compozitii cu elemente din folclor = POP

 

si manelele sunt POP

 

orice muzica de petrecere" entertainement " ,easy listening ,pur comert .este POP

 

Tot asa muzica " lautareasca" =POP

 

asta nu inseamna ca unele piese POP nu pot fi capodopere sau nu au chiar nici o valoare artistica , dar cele mai multe sunt un kitch fabricat pentru a scoate un ban.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.