www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Setup


Guest miky
 Share

Recommended Posts

O intrebare care ma macina de ceva vreme... nu reusesc sa ma prind cum ar trebuie sa fie: daca dau corzile mai jos imi bazaie pe primele taste, daca le ridic e greu de cantat si nu mai ies bine slapurile & tappingurile, cat de curbata ar trebui sa fie tija, cat de sus sau jos ar trebui sa fie dozele... Daca obisnuiesti sa te acordezi si altfel (ex: D A D G sau cu un semiton mai jos tot) care ar trebuie sa fie eroarea pt a fi ok si pt normal si pt noul acordaj...

Fiecare are preferintele lui, logic, dar totusi ma gandesc ca exista nijte repere pe care trebuie sa le urmaresti, mai departe ajustand dupa gust.

 

As vrea sa aflu mai multe detalii (nu trimiteri la diversi :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

pai in general inaltimea corzilor e in functie de cum ii place fiecaruia, cum e mai comod, de obicei bazaitu vine si de la curbarea grifului (adik in timp isi modifica forma daca nu este cantat sau de la frig si altele) adik de exemplu ar putea sa sune corzile libere ok si cand incerci unele note mai sus pe grif sa bazaie sau apar acel dead notes(o nota care se aude mai incet sau deloc fata de celelalte), set-upul e si pt mine inca un mister, bine ca exista lutieri la noi care fac chestia asta, pentru suntem multi in situatia de genu asta, eu ce am invatat dintr-o lectie video a lui Marcus Miller e cum sa fac sa nu mai falseze regland suruburile de la cordar in functie de flat(bemol) si sharp(diez #) la octava (tasta 12) , de exemplu daca coarda La libera e in tune si la octava e sharp(diez) atunci mai strang de surub , si daca e flat(bemol) mai dau drumu la surub, evident de fiecare data cand strangeti/dati drumu la surub sa lasati si coarda mai libera(adica sa nu fie stransa ca in tunning normal) pentru a preveni ruperea ei

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

... nu reusesc sa ma prind cum ar trebuie sa fie: daca dau corzile mai jos imi bazaie pe primele taste...

 

Fara sa dau sfaturi "experte"...bazaitul de la primele taste e legat direct si de calitatea chitarii.

Ce scula folosesti, deci? Daca e low end...

Link to comment
Share on other sites

De reglaje gen octave si ridicat corzi m-am prins si eu, insa trebuie sa existe niste reglaje standard de la care se pleaca in mod sigur, mai departe tinand de fiecare daca vrea ceva in plus/minus. la reglajele alea ma refer.

 

am un fender jazz mexican, si nu mi se pare prea comod in ciuda faptului ca pana acum am cantat pe bassuri cat de cat asemanatoare, dar inferioare calitativ si mi s-au parut mai comode... de sunat suna foarte bine, dar nu e comod, pt ca nu am reusit sa-l reglez :)

Edited by miky
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Sugestia mea e sa mergi la un lutier meserias, sa-l rogi s-o regleze de fata cu tine si furi meseria :)

 

Da, da si pe urma le reglezi si pe ale noastre contra-cost, :):) evident!

Link to comment
Share on other sites

micky, vino ca ti-o reglez eu, indiferent daca e low end sau nu, asa cum afirma unii... :)

da-mi un pm sau tel. si rezolvam. intreaba-ti fratiorul daca e multumit de reglajul chitarei lui si daca raspunsul este afirmativ, atunci indrazneste. oricum iti voi explica de ce si cum, numai ca iti trebuie putina experienta pt. a putea face singur aceasta operatie. singura problema este sa ai toate cheitele necesare reglajului. :)

Link to comment
Share on other sites

micky, vino ca ti-o reglez eu, indiferent daca e low end sau nu, asa cum afirma unii... :)

da-mi un pm sau tel. si rezolvam. intreaba-ti fratiorul daca e multumit de reglajul chitarei lui si daca raspunsul este afirmativ, atunci indrazneste. oricum iti voi explica de ce si cum, numai ca iti trebuie putina experienta pt. a putea face singur aceasta operatie. singura problema este sa ai toate cheitele necesare reglajului. :)

 

offtopic: fratioru e tare multumit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

dute la StratMan si te lamureste

 

se regleza la fel ca si la chitara , cauta topicuriler cu setat gatul chitarei , tuning etc...si sunt tratate problemele

 

curbura gatului , octava , corzile etc....

 

este ceva de lucru la o reglare si normal tine cateva zile , plus ai raspundere ,sa nu distrugi gatul chitarei prin reglaje neadecvate..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am gasit destule informatii despre cum se face treaba. Acum nu mai trebuie decat sa fac rost de un imbus de 5mm si sa-l sun pe stratman :). (am citit ca de 5mm imi trebuie pt jazz bass)

Ma mira insa ca nu prea s-a aratat nimeni interesat de treaba asta pt bass... credeti-ma, un bass bine reglat suna si mai bine si e mult mai comod! N-o sa-l mai lasi jos dupaia :) !

Link to comment
Share on other sites

ce-mi trebuie mie se masoara in inch (pe undeva intre 4mm si 5mm, si am aflat ca la noi nu se gaseste asa ceva .. dar am dat pana la urma de cineva care mi-l imprumuta :).abia astept !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut :) ,

Am si io relativ aceeasi problema cu bassu ...Adik imi zbarnaie in primele taste din cauza ca griffu este curbat un pic in afara (adik invers , spre spate) ... StratMan zimi si mie un id de mess sau un nr de tel la care sa putem vb ca este extrem de incomod asa si nu am gasit p nimeni care sa mi-l regleze

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.