www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Floyd Rose


alzayr
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

folosesc un Jackson cu floyd, insa in momentul incare il actionez in grif se aude o pocnitura. Cu siguranta este de la truss rod. Este normal acest lucru?

Ma gandesc sa nu fie desprins sau ceva de genul. Nu cunosc modul de constructie al acestui mecanism si de aceea apelez la voi.
Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Daca gatul e bolt-on (si sunt 99% sigur ca asa e) verifica sa fie stranse bine cele 4 suruburi care prind gatul de corp. Am patit si eu exact acelasi lucru si asta era cauza.

Ca sa te conving daca e de acolo poti incerca sa imobilizezi corpul chitarei intre burta si mana dreapta si cu stanga sa incerci sa misti gatul in toate directiile ca si cand ai vrea sa-l smulgi de-acolo. Ma rog, cum ti-a spus si Răspopitu' nu tragi pana sa-l rupi :) Ar trebui sa auzi aceeasi trosnitura.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sigur e in grif sau se misca vreo placuta de strangere a corzilor pe pragus? Ti-as sugera sa le slabesti, sa le strangi la loc (nu pana iese apa din ele, doar pana opun rezistenta in cheie) si sa reverifici treaba.

Cel mai sigur de acolo este din ce am ascultat. Numai ca acum nu am un imbus bun. O sa incerc maine.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.