www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Vi Se Pare Cel Mai Ok Guitar Modeller Sau Procesor De Mici Dimensiuni


 Share

Recommended Posts

in ultima vreme au aparut in peisaj tot felul de evenimente la care nu imi renteaza nicicum sa ma prezint cu amplificator-pedale etc si as avea nevoie de un proc ultraportabil care sa nu imi cocoseze spatele.

sunt interesat de un model care sa aiba cabsim cat mai reusit deoarece in cluburile cu pricina se canta in mixer [...].

trebuie sa scot cleanuri bune si ceva crunch/mild overdrive de blues-rock + niste reverburi/ delayuri cat de cat in regula [la partea de efecte as vrea sa fie ceva cu cat mai multi parametrii de reglaj].

voi proba personal oricum mai multe variante inainte,dar totusi as vrea sa stiu cam in ce directii sa ma indrept,pana acum am avut doar procuri de 7 kile si 1000 de poturi,ceea ce acum e exclus deoarece ma deplasez si prin alte localitati si cum am mai zis ,chiar nu renteaza hamaleala .

Link to comment
Share on other sites

gt100 e ditai animalul,cat un pedalier mediu spre mare. Omul intreba de ceva mic cu care sa-si faca treaba si pe care sa-l care de colo colo.

https://www.youtube.com/watch?v=JGBdMXx3Jo8

Zoom nu mi-a placut niciodata. Nici cele din seria korg. E o optiune personala.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gt100 e ditai animalul,cat un pedalier mediu spre mare. Omul intreba de ceva mic cu care sa-si faca treaba si pe care sa-l care de colo colo.

https://www.youtube.com/watch?v=JGBdMXx3Jo8

Zoom nu mi-a placut niciodata. Nici cele din seria korg. E o optiune personala.

dada,unul cu 2 stompuri si eventual pedala de expresie cu care sa controlez parametrii delay-reverb ar fi good enough.

zoom g9.2 mie mi-a placut ca sunet,m-a dezamagit in schimb viata scurta a tuburilor in el,iar la korg nu m-as mai inscrie never dupa ax 3000.

deci unu mic cu sunet de calitate.

am mai vazut ceva voxuri,nu mi-a placut insa ca la partea de efecte erau cam limitate.

cred ca sunt alea care au in comun partea de preamp de pe ad-vt uri.

in sensu ca la delay nu se poate regla number of repeats & stuff

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

eu acum am facut legatura cu Subliminal :lol: m-a indus in eroare schimbarea avatarului :D

 

revenind: pai la Zoom oricum tuburile sunt degeaba. Sunt ceva in plus ca sa atraga si pe maniacii cu tube-amps, dar in cazul unui procesor (mai ales avand in vedere etajul in care se afla lampa respectiva), e acolo pt decor/lumina si putina caldura pe timp de iarna cand e frig in sufragerie :)

 

sincer ti-as recomanda orice e de la Zoom (chiar si G1, am 4 si colectionez in continuare :)), Vox-ul e super fain, Digitech-ul daca depaseste RP255 e super (inclusiv RP255 e misto), Line6 sunt bune dar de la preturi si dimensiuni mai mari ... si na, desigur BOSS.

 

Sincer ti-as recomanda Zoom si BOSS pe primele locuri, dupa care Vox si Digitech.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hehe,iau oricum magazinele la picior,am nevoie de 2 tonuri ok-hai 4 cu tot cu efecte on sau off.

am vazut ceva chestii noi pe net,is chiar curios sa vad de ce e vb ...http://www.guitarshop.ro/zoom-g1xon_p3278.html


http://www.guitarshop.ro/digitech-element-xp-multi-effects-processor_p3321.html


http://www.guitarshop.ro/digitech-rp-360xp-multi-effects-processor_p3319.html

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, la Vox nu poti face spre exemplu tap tempo. Dar are un preset analogue 3 care e modelat dupa memory man, eu m-am speriat cand l-am auzit.

 

Ce e nasol: efectele de pitch sunt putin cam cheap; modelarea de ampuri high gain e de rahat rau de tot; nu ai decat bass si inalte ca reglari de ton(asta o mai poti face si din mixer daca te legi asa); meniul e destul de greoi, dar te obisnuiesc in scurt timp de reguli; Ampurile "fuzz" sunt de ultimul rahat.

Parti bune: Modelarile de Fender clean sunt foarte veridice; la fel si cabinetele aferente. La fel si ampurile vechi marshall: JTM si JCM, destul de ok; Cu putin tweaking poti obtine tonuri foarte bune de drive.

reverburi bune; simulator de leslie bun; Delay-urile desi limitate, sunt destul de interesante. Are o functie care te lasa sa acordezi cand esti pe "mute" e foarte util pe scena.

 

Eu zic ca la 300ron, respectiv 400ron cu varianta cu pedala de expresie n-ai ce sa-i ceri mai mult. Poti macar sa-l incerci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gigitecu 360 pare a fi ceva de capu lui,am sa il incerc.

nu prea cred sa gasesc second ,dar sa vedem...cum ziceam ,un twin cu reverb,un twin cu delay si la fel-un drive in fiecare ipostaza ar cam trebui sa scoata majoritatea...

eventurile pentru care imi trebuie nu sunt pretentioase,asa ca nici eu nu vreau sa depun vreun efort financiar sau fizic exagerat...

la digitech chiar am vazut ceva cleanuri de fender si vox reusite,drive mai mult pt metale ...


la digitech insa m-a dezamagit capitolul ''reliability''...

Link to comment
Share on other sites

parca i-a lovit ceva in cap pe toti si au scos produse noi :D chiar nu stiam de ele :huh: m-am uitat acum rapid la toate 3 si sunt ok. Insa sincer, atat la Zoom, cat si la Digitech, cele enumerate de mine mai sus sunt cam in aceeasi raza de pret (poate cu 100 ron mai mult), insa le lasa in umbra pe astea noi de le-au scos acum (din link-urile tale ma refer). Te sfatuiesc la Zoom tot un G2 sau G2.1 sau chiar mai sus (G5 maximum, de la 7 in colo ai prostia cu lampa), iar la Digitech, repet, RP255+

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zoom G2.1u sau Zoom GFX-5 .

 

Daca ai noroc sa gasesti din seria GFX , GFX-8 e cel mai genial , il am si tu doar selectezi efectele , le are deja gata facute .

 

Am avut si Zoom G2.1u , nu mi-a placut distorsul , adica eu cantam metal si nu prea avea acel distors de metal , in schimba rock'n'roll si blues-rock , e foarte fain , nota 10 .

Link to comment
Share on other sites

În funcție de buget și criteriul de dimensiune ti-as sugera un POD de la Line6 sau V-AMP de la Behringer. VOX Tonelab Desktop de asemenea este foarte decent.

 

Momentan sunt foarte mulțumit de un Behringer V-AMP PRO + monitoare active pentru practice acasă.

 

Dacă dorești ceva mai mult, și nu ții cont de dimensiune, un Kemper Profiler sau Fractal AXE FX. Sunt de-asemenea soluții mai exotice, VST-uri hardware & co.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca vrei ceva rezonabil ca marime si pret/calitate, eu ti-as indica (in ordinea preferintelor mele) Digitech RP355 si Zoom G3x. Amandoua sunt rezonabile ca marime/greutate, doar ca RP355 mi se pare ceva mai apropiat de sunetul analogic decat Zoom. Pe amandoua ai insa o tona de variante din care sa alegi, sau sa-ti creezi propriile patch-uri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.