www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

X-plod reloaded


freelancer
 Share

Recommended Posts

In fine dupa luni de cautari, trupa de copii X-plod (cei mai tineri fani RGC) si-a gasit formula completa: Andrei, voce - 8 ani, Florian, chitara bas - 9 ani, Iulian, tobe - 11 ani si Cristian, chitara solo - 12 ani.

In aceasta formula, trupa a dat un mini-concert (30 de minute), de proba, in Big mamou, marti 28 noiembrie 2006, cu sprijinul nemijlocit al lui Cyfer, caruia ii multumim pe aceasta cale. Trupa a cantat mai multe piese din repertoriul propriu - "Piticul", "Oceanul", "Noaptea lupilor", "Rock-ad-Hock", dar si din cel international: "TNT", "Breakin' The Law", "Smoke On The Water" si a fost "bisata" de doua ori.

Imaginile sunt de amator, filmarea s-a facut din dreapta, asa ca se aud mai mult boxele din aceasta zona, iar trupa avea la activ doar patru ore de repetitii la Rares Totu la sala. Prezentam putinele fragmente (aprox 3 minute) din cele ce ne-au fost puse la dispozitie de cineva care a filmat intamplator si sporadic scenele si caruia ii suntem datori.

 

Multumim tuturor fanilor RGC care ne-au sustinut la primul concert.

X_plod_Big_mamou.wmv

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

nu vreau sa iei asta ca pe o insulta..dar crede-ma ca vocalul e mult prea mic..are voce de copil....si sincer..chiar ei toti singuri au vrut sa..isi formeze trupa sau..au fost impinsi de la spate...pt ca daca au fost impinsi...este FOARTE RAU....ei trebuie sa faca ceea ce vor.;

 

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

pai, asta e si scopul, sa aiba voce de copil. m-as speria tare rau ca la 8 ani sa aiba voce de adult. cat despre trupa si-au format-o singuri. ti se pare ca ii impinge cineva de la spate? mai uita-te o data si la baterist si la chitarist, si la basist. mie nu mi se pare ca-i obliga nimeni. de ce ti se pare nefiresc ca niste pusti sa-si faca o trupa de rock? uita-te pe net, pe youtube, de pilda, unde e plin de pusti care fac muzica si inca foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa iei asta ca pe o insulta..dar crede-ma ca vocalul e mult prea mic..are voce de copil....si sincer..chiar ei toti singuri au vrut sa..isi formeze trupa sau..au fost impinsi de la spate...pt ca daca au fost impinsi...este FOARTE RAU....ei trebuie sa faca ceea ce vor.;

Numai bine

Eu i-am vazut live pe pustii de la X-plod si sa stii ca sunt niste copii talentati si foarte haiosi. Referitor la ce spui cu impinsul de la spate...crede-ma, nu-i impinge nimeni, au in schimb niste parinti care le cultiva pasiunea pt muzica. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hai, sa nu fim rai. Instrumental, pustii au sunat chiar ok. :)

 

Geologule, pe inregistrare se aude mult mai prost decat a sunat in realitate..

Link to comment
Share on other sites

baumwolle a fost acolo si a ascultat intreaga prestatie, nu dumai cateva fragmente din trei piese si puse cap la cap destul de prost (nu-l acuz pe cel care a filmat, ii multumesc). si o sa folosesc cuvantul trupa oricat te-ar deranja, pentru ca exact asta este. videoclipul l-am postat pentru cei care au reprosat in nenumarate randuri ca aceasta trupa nu exista in realitate. in rest, multa bafta, vektor! s-auzim si de tine!

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

man..imi spuneam punctul de vedere.... . Vb.. lu Vektor...mai au o groaz de munca....foarte mult.in loc sa stea sa dea concerte and shit..mai bine ...sa repete..sa repete..sa repete...conteza si ce stiu..nu numai" ca sunt mici si woaaaa canta pe scena..ce taaaree"

 

mai putina mediatizare mai multa munca.si ...TIP...incearca sa ii zici chitaristului sa se miste si el pe scena..sa nu stea acolo...inghetzat..bafta..

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu de unde s-a inteles ca nu au de gand sa mai munceasca si sa repete. cred ca a sunat suficient de clar: se afla abia la inceput, trupa abia acum e completa si de aici inainte e de munca. daca vor, daca nu, nu. deocamdata le place si se distreaza de minune cantand.

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

se distreaza de minune cantand.

 

My point exactly. Deocamdata ei doar se joaca, nu cred ca inteleg prea bine ce fac acolo (exceptie tobaru', care din cate am inteles e la SPA). Cand nu o sa mai fie o joaca (3, 4, 5 ani, poate mai mult), then what ? stiu ca e mult pana atunci, dar tocmai asta e problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

cleopatra stratan e .."obligata sa faca asta" a....zis o data in direct la o emisiune ca... "m-a pus tati"...deci..daca nu o face ca vrea ea.degeaba... ca si mie imi era simpatica..dar acum...

Link to comment
Share on other sites

cleopatra stratan e .."obligata sa faca asta" a....zis o data in direct la o emisiune ca... "m-a pus tati"...deci..daca nu o face ca vrea ea.degeaba... ca si mie imi era simpatica..dar acum...

 

 

Pai in directia asta vroiam sa bat si eu. E un lucru ca la 8 ani sa descoperi in tine un impuls irezistibil spre un instrument muzical si altul sa apari pe scena. Nu inteleg de ce copilul ala (sau copiii) nu se pot bucura acasa in liniste de pasiunea lor si trebuie sa dea "concerte". Sint simpatici dar nu a picat falca nimanui cind i-a auzit pe scena ( prezumez eu din ce am vazut in clipuri).

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca e foarte bine ca cei mici sa se invete cu scena si sa apara pe scena . Orice elev de la un liceu de muzica,ORICE CLASA, este scos la asa numita "PRODUCTIE" , un concert care se face de obicei la sfarsit de an sau de sarbatori intr-un cadru destul de amical (parinti , copii , profesori ).

Singura problema mie mi se pare vocalul care chiar este PREA mic pentru a canta rock . Sa presupunem ca trupa va continua in aceasta formula. In 5 ani chitaristul deja va fi adolescent , va sti sa cante cat de cat bine. Dar vocalul NU va putea inca canta bine pt ca nu are vocea formata ,chiar daca ar avea o tehnica desavarsita pur si simplu vocea lui nu ar putea suna a rock. De fapt nu ar putea suna decat a voce de copil.

Oricum , in concluzie , felicitari , este un lucru bun. Dar ce-i prea mult strica.

Link to comment
Share on other sites

Nu este corect sa discutam de X-plod comparindu-i cu trupele de adulti si criticind tehnica lor interpretativa. Ei sunt o trupa de copii si au o liga a lor.

 

Altele sunt calitatile care trebuie apreciate la ei si anume atitudinea, curajul...

 

Cand au intrat pe scena si i-am ajutat sa se instaleze, erau hotariti, stiau ce vor, ce sunet doresc, ce nivel. Au inceput showul in forta, au captat atentia salii care a inceput sa ovationeze. Au fost bisati si au mai cantat inca o data piesele pe care le aveau. Ar mai fi cantat, dar sa reia a 3-a oara piesele era deja prea mult. Prin "sala" ma refer la toata sala si nu doar la parintii lor.

 

Nu erau impinsi de la spate, era clar ca le place ceea ce fac.

 

Discutind de cum sunau ei ca trupa, aveau un groove bun, erau legati si faceau putine greseli. La naiba, sunau mult mai bine decit prima mea trupa la 16 ani.

 

Cum o sa evolueze ei de acum incolo depinde numai de ei. Daca vor dori sa fie adevarati muzicieni cand o sa fie adulti vor avea tot bagajul necesar de experienta (pe instrument, de scena).

Exista copii talentati la varste fragede care au confirmat apoi si copii care au ramas total anonimi. Ramine sa vedem cum vor evolua ei.

 

Totusi, pentru mine, si ar trebui sa fie pentru toata lumea, e o bucurie ca exista copii care sa cante asa (adica "to rock hard" si sa iasa din tiparele repertoriului juvenil obisnuit), sa vina sa arate asta si altora la seara de jam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Hmmm...comentariile...tare-s curios sa-i vad cum evolueaza intr-o formatie pe cei care considera ca trupa de copii X-plod face greseli in interpretare. La finele jam-session-ului am stat de vorba cu ei si stiau perfect, fiecare, unde a gresit. iar greselile n-au fost peste numarul degetelor de la o mana. oricum, sa fim seriosi, si formatii cu renume si sute de ore de repetitie dau chifle...daca erati in sala puteati auzi cat de bine s-au legat copiii. dar, asa cum s-a mai spus p-aci, cred ca in unii din noi vorbeste mai mult invidia. legat de viitorul lor - nu stiu daca, in definitiv, are vreo relevanta pentru chibiti faptul ca pustii vor tine drumul muzicii rock sau nu - io i-am vazut extrem de pasionati de muzica. extrem de pasionati de instrumentele la care canta. tentati sa-si imbunatateasca piesele pe care le compun. si acest lucru veti avea prilejul sa-l observati, cat de curand, la urmatoarea lor aparitie, cand vor veni cu mai multe instrumente si vor arata ca stiu sa cante cum altii, mult mai experimentati, nu stiu. dar toate chestiile astea au mai putina importanta. asteptam critici serioase, la obiect. intr-adevar, vocalul are o voce de copil fiindca asta este : copil! si inca unul mic...evident ca mai falseaza, dar ideea de baza este ca stie cand a gresit si incearca sa se corijeze. pentru cei care au cantat la Big Mamou e lucru cunoscut ca vocalul nu se prea aude pe el insusi (sunetul mai bun fiind cu mult dincolo de scena) si, chiar cei cu experienta, au mici probleme...chitaristul sta prea teapan? da, se poate sa fie asa (daca ne referim doar la anumite pasaje dintr-o piesa si nu la piesa in ansamblul ei), dar lucrul asta se va schimba o data cu experienta de scena. altceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

haios :):):( un alt fel de enterteiment... B) maica-mii i-ar placea... :) pe bune...bafta!si faza..cu publicul a ovationat....cred ca a fost pura simpatie...noapte furtunoasa...!

Link to comment
Share on other sites

in trupa asta nu vad decat orgoliului unui tatic, cel mai probabil rockist ratat la viata lui care vrea sa'si vada visul de a canta pe o scena implinit prin fiul sau.

 

auzi bah, iar ai prins glass! daca nu ma atacai direct te lasam draq sa te spagi de invidie... ca o sticla de 2 cents.

eu sunt 'taticu', bibicule! si ca sa-ti demonstrez ca esti mai prost decat prevede legea (a rockului evident) sunt gata sa te provoc oricand la un contest in ale chitarii, ca sa vezi cat de 'ratat' sunt, mai, ochi de pahar ciobit... ti-am ascultat capodoperele - vorba vine - ca sa vad cat esti tu de bun si mi-am dat prea repede seama ca nici nu stii de care parte sa apuci chitara. data viitoare sa incerci cu partea aia mai lata...

si sa-ti tai si unghile cand vorbesti cu mine, sau macar sa-ti scoti negreala de sub ele...

 

ti pup, bah, pitifelnicule!

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

@blackout: hai sa-ti raspund aici pentru atacul de pe 15 august:

 

baiatul ala rupe tobele in 2 si da rushini muuuuultor tobari "profesionisti".

 

astia mici nu. ei dau gherle peste gherle. bine dreaq ca macar nu ii mai imbracatzi in costumele alea oribile de piele.

 

mda...referitor la micul mare tobosar : deci, dupa tine, unii copii sunt proprii pentru cantat de la varste fragede, iar altii nu! maestre, esti varza! adik stai rau cu logica, da' nu-i nimic, asta nu omoara pe nimeni, poti trai, in continuare, linistit! multumirea de sine-i important sa nu ti-o pierzi!

 

am spus si repet : nu exista om sa nu greseasca! ideea de retinut din activitatea pustilor este, insa, ca gresesc muuult mai putin decat o fac multi adulti cu mult mai multa experienta ca a lor. atat am vrut sa subliniez.

 

referitor la hainele de piele pe care le poarta X-plod : asta a fost ceea ce au vrut ei, asta le-a placut lor, iar parintii le-au respectat gustul. inteleg foarte bine ca tie nu-ti plac, da' sper sa intelegi si tu ca pe ei nu-i doare nici la bashchetzi de ceea ce-ti place sau displace tie! asta e!

 

vad ca discutia tinde sa capete accente nedorite, ceea ce, sincer, imi displace. ma asteptam ca glass sa vina cu critici. pana acum, cel putin, a avut niste motive mai mult sau mai putin intemeiate, dar acum atacul a fost pur si simplu gratuit. e usor sa te ascunzi in spatele generalitatilor! "astia mici dau gherle dupa gherle"...as fi curios sa aflu pe ce-ti bazezi afirmatia. da'...deh, asta e! fiecare pasare pe glass-ul ei...canta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

My point exactly. Deocamdata ei doar se joaca, nu cred ca inteleg prea bine ce fac acolo (exceptie tobaru', care din cate am inteles e la SPA). Cand nu o sa mai fie o joaca (3, 4, 5 ani, poate mai mult), then what ? stiu ca e mult pana atunci, dar tocmai asta e problema.

 

 

vektor, tobarul e la SPA, da' si la "George Enescu"...bassistul e si el la "George Enescu"...chitaristul este elevul lui Adi Manolovici...acum crezi ca inteleg mai bine ce fac acolo? nu stiu de ce unii din noi traiesc cu impresia ca numai adultii stiu ce fac, ca experientele lor nu pot fi traite si de persoane de alte varste?! iar legat de viitor...hmmm...latinii spuneau carpe diem...or fi stiut ei de ce spuneau asta...viitorul e tare dependent de prezent, deci hai sa ne ingrijoram, mai intai, de prezent, si apoi de viitor! iar asta cred ca e valabil pentru orice fiinta de pe Pamant!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.