www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri pentru compus muzica


Guest Ionutz

Recommended Posts

Guest Ionutz

Stie cineva vreun program gen Guitar Pro, in care sa poti scrie partituri sau taburi pentru mai multe instrumente si el sa ti le cante? Adica as vrea ceva care sa sune mai bine decat GP care uneori suna un pic prea...digital :) . Nu imi trebuie un program care sa aiba neaparat o chitara performanta dar in care celelalte voci, de pian, orga, orchestra, etc. sa sune mai realist.

Link to comment
Share on other sites

Pai problema in sine nu este cu GP... problema se iveste datorita computerului tau, sau mai exact a placii tale audio... apropos ce placa audio ai?

Gandeste-te ca GP foloseste MIDI ca sa redea... dupa cum stii, sunetele MIDI difera de la o placa audio la alta, de la un set de drivere la altul, si poate suna total diferit la tine fata de cum suna la mine. Deci cu o placa audio ca lumea, lucrurile ar suna mult mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

poti "augmenta" Guitar Pro-ul folosind un soft de sinteza midi gen Yamaha XG50. Acesta va inlocui bancurile de instrumente din Microsoft Sound Table (ala care vine default cu windows ) cu instrumente inregistrate mai bine. Astfel vei avea parte de un sunet mai "viu" in orice aplicatie care foloseste MIDI pentru redare.

Link to comment
Share on other sites

MIDI e un protocol :) Synth-ul se ocupa de redarea sunetelor 'cerute' prin intermediul MIDI. Si synth-uri sunt de toate felurile, dela Microsoft GM cu care vine Windows la pachet pana la jucarele gen Yamaha Motif/Korg Triton.

 

O solutie OK ar fi sa folosesti SoundFonts. Cauta un pic pe net despre ele ca sa te dumiresti.

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai speriati de software gen Cubase sau Cakewalk Sonar care au suport VST (adica pentru instrumente virtuale) si in care poti lucra o piesa cap coada, scris de note BLA BLA ... au inceput sa se gaseasca si in comert.

Mai recomand Propellerhead Reason si mai ales Band-in-a-Box care este si o unealta f. buna de studiu.

Pentru scris partituri profesional ... Finale sau Sibelius.

Pentru cei care nu au suport (placi mai bune de sunet) pentru bancile de tonuri SF2, se poate folosii la randare "Audio Compositor" un soft mai vechiut care face import la fisiere midi, modifica, reorganizeaza, creaza noi banci sf2 din WAV iar apoi face conversia in WAV.

Gratuit mai este Tracktion care are o interfata putin mai ciudata dar stie de VST si de import midi.

Pentru compunerea de versuri in limba engleza si nu numai (rime, expresii, dictionar si alte chestii) ... MasterWriter.

Din pacate nu prea stiu software de scris tabulaturi ... si scuze daca s-au mai recomandat soft-urile astea pe undeva pe forum.

Link to comment
Share on other sites

am incercat yamaha xg50 si nu imi merge ca nu am placa de sunet creative...

alte softuri cu care sa aud mai bine midiurile

???

11113[/snapback]

 

Hmmm... eu am placa de sunet Terratec si imi merge perfect. De asemenea cunosc oameni cu AC97 si n-au probleme. Ciudat ce ti se intampla. Iti da un mesaj de eroare din care ai tras concluzia asta?

Link to comment
Share on other sites

un soft foarte bun de compus : harmony assistant. dar ca sa puteti salva...err...va descurcati voi :) . importa midiuri si le canta..si are super sunet...digital :) .are optiune sa arate si tabul...singura buba e ca atunci cand le importa mai da rateuri la tab, dar atat.

pentru partitura mai exista si note worthy composer...e mai slabutz...dar merge, nu are asa multe chestii, e strict facut pentru compunere partituri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmmm inceraca harmony sau sound forge... si cu astea poti sa si inregistrezi dak ai chitara conectata la pc e super adevarata faza ... ai si metronom si tot ce vrei

Link to comment
Share on other sites

nu...eu vorbesc pt midi..

adica eu folosesc cubase sx pt inregistrare si anumite efecte (mai ales la voce...imi place sa ma joc sa fac tot felu de voci ciudate)

dar nu am gasit nimic care sa aiba ceva decent cu care sa ascult midi-uri

ma rog...nush cum sa folosesc dls-uri (adica wavetables) ca as putea sa iau niste dls-uri de la un prieten

(s-a chinuit si are un dls de 50 mb)

Link to comment
Share on other sites

ce e sf2??

11209[/snapback]

 

SF2 inseamna Sound Font si este un standard introdus (parca) de Creative in incercarea de a suplinii calitatea indoielnica a sunetului emis de placile obisnuite de sunet ... la fel ca si DLS este un fisier mai mic sau mai mare in functie de calitate, care contine sunete (WAV-uri) de instrumente. Daca nu ai placa de sunet cu suport pentru SF2 (Creative sau SB Live) nu poti sa asculti un fisier midi la calitate buna decat daca te folosesti de tertze programe. Atunci ori folosesti un iVST in Cubase si in loc sa rutezi sunetul prin placa ta de sunet pe MIDI OUT o rutezi catre iVST, sau, cum spune-am mai sus folosesti un program care stie sa incarce un SF2 si un midi si sa transforme acel midi intr-un fisier WAV (Audio Compositor) Daca vrei calitate buna si control la editarea sunetului (midi sau audio) foloseste Cubase... si Cakewalk Sonar are suport ptr. SF2 si VST asa ca intra in ele si da-le de cap! ... sau cumpara o placa de sunet Creative care a scazut destul de mult la pret ... cel mai de jos cred ca e 40 de euro ... poate chiar mai jos.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc cubase

simajoritatea iVST-urilor pe care le folosesc suna nasol combinate

 

hmm..si acest vst are optiuni de modificare a parametrilor (cum ar fi TBL Bassline, sau slayer)

sau doar scoate sunet cu anumite sound fonturi?

11213[/snapback]

 

Scuze dar nu am inteles intrebarea ... majoritatea plug-in-urilor folosesc pe la urma banci de sunete formate din secvente wave impachetate ... altele genereaza un ton pe care il modulezi tu ca la instrumentele analogice. Daca ai fii mai clar poate te-as ajuta mai bine. TBL Bassline sau Slayer nu sunt plug-in-uri pre reusite. Ptr. bass de ex. Trilogy suna bine. Si mai sunt tone de alte instrumente f. reusite dar care ocupa zeci de giga spatiu pe HDD si o gaura imensa in buzunar. Daca vrei doar sa asculti midi foloseste ce ti-a spus lumea pe aici, daca vrei sa faci negative sau sa compui ceva si sa sune bine ai nevoie de multa rabdare pana gasesti niste Vst-uri pe gustul tau. Ca sa sune bine mai iti trebuie si o placa buna de sunet si niste cunostinte de procesare audio .... frecvente, compresari .... si altele. Reason importa midi si suna f. bine daca-l inveti, are cam tot ce trebuie ... emuleaza f. bine un studio de inregistrari sa zic asa.

Mai vb. ... acum ma culc si eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

:) Sarumana lume pentru ajutor! Ma apuc acu' sa caut pe net si sa ma dumiresc si eu si sa-mi instalez din programe.

 

Umm....am AC97 dar vad ca la multa lume merge! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

SF2 inseamna Sound Font si este un standard introdus (parca) de Creative in incercarea de a suplinii calitatea indoielnica a sunetului emis de placile obisnuite de sunet ... la fel ca si DLS este un fisier mai mic sau mai mare in functie de calitate, care contine sunete (WAV-uri) de instrumente. Daca nu ai placa de sunet cu suport pentru SF2 (Creative sau SB Live) nu poti sa asculti un fisier midi la calitate buna decat daca te folosesti de tertze programe. Atunci ori folosesti un iVST in Cubase si in loc sa rutezi sunetul prin placa ta de sunet pe MIDI OUT o rutezi catre iVST, sau, cum spune-am mai sus folosesti un program care stie sa incarce un SF2 si un midi si sa transforme acel midi intr-un fisier WAV (Audio Compositor) Daca vrei calitate buna si control la editarea sunetului (midi sau audio) foloseste Cubase... si Cakewalk Sonar are suport ptr. SF2 si VST asa ca intra in ele si da-le de cap! ... sau cumpara o placa de sunet Creative care a scazut destul de mult la pret ... cel mai de jos cred ca e 40 de euro ... poate chiar mai jos.

eu stiu ca sondfont a fost introdus de EMU (care, e adevarat, a fost inghitita de Creative), insa eu nu le mai folosesc de mult (iar daca chiar vreau sa le folosesc n-am nevoie de o placa creative, pt. ca exista vsti care lucreaza cu sf2, de ex. ~bismark, daca bine retin numele, in fine...) din cauza calitatii slabute (16/44.1)

 

oricum daca musai vrei sf2, parerea mea, e ca poti sa le mai dregi calitatea cu un sampler destept , recomand din tot sufletul Kompakt de la NI, n-are rost sa te hazardezi cu GigaSampler ( e mult prea complex, si mai necesita si placa de sunet dedicata...)...o alternativa f. reusita la Kompakt, vine de la Steinberg si se chiama Halion

 

in alta oridine de idei, n-o luati ca pe un sfat, pt. ca poate nu am eu caderea sa va dau sfaturi, eu va spun cum procedez eu...folosesc midi doar in prima instanta si exclusiv la conceperea unei schite/ ciorne a piesei la care lucrez...(desi asta se intampla mai demult cand nu prea aveam un cine stie ce computeroi, pt. ca asta e cam singurul avantaj al lucrului cu midi...nu solicita aproape deloc CPU)

apoi pe masura ce piesa prinde contur, trec la instrumente(softsynth'uri) adevarate

 

apoi, o alta chestiune legata de Sequencer(pt. aranjament orchestral...asamplarea piesei)....degeaba o sa cautati fel de fel de soafte care mai de care, ca intr-un final tot la programele consacrate o sa ajungeti, decat ca pierdeti timp si nervi, si apoi, sincer, nu stiu daca exista vreo operatiune pe care sa o pot face in vreun program anume, si pe care sa nu o pot face in cubase...

exista tutoriale (unele chiar video) cu ajutorul carora veti invata CUbase, e adevarat e o stiinta in sine, dar merita

Link to comment
Share on other sites

packardb mi-aratat o soltuie foarte interesanta pentru realizat partituri . Softul se numeste lilypond si este disponibil atat pentru windows cat si pentru linux si mac. Adresa de unde il puteti descarca este :

http://lilypond.org/

 

Spre deosebire de guitar pro ce este axat exclusiv pe chitara , lilypond poate produce partituri pentru orice instrument. Aspectul lor este excelent. Iata niste mostre:

http://lilypond.org/web/switch/tour

http://lilypond.org/web/switch/howto

 

Sintaxa este putin complicata la inceput dar dupa ce prindeti putina experienta veti descoperi ca este destul de simpla. Cei ce au lucrat cu limbajul de adnotare LaTeX se vor simti ca acasa. Alta facilitate interesanta este exportul in format .mid.

Pe siteul http://www.mutopiaproject.org/ se gasesc o groaza de partituri celebre in format .ly (formatul lilypond).

Spor la compus!

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Si guitar pro mai are cateva impedimente: Nu e gratuit si nu e multiplatofma.

 

 

foloseste cineva logic audio? eu folosesc programul asta si vegas video (care este mult mai usor de folosit dar cu putine posibilitati-doar pentru inregistrare, cu sound forge pentru editare).

logicul are multe chestii faine. de exemplu, eu am cd-uri cu sunete de clape, tobe, bas si le import cu logicul. are normalizare de bun simt, si partea frumoasa este efectul "humanize", care face ca tobele si celelalte instrumente sa para a fi cantate de oameni ("deregleaza" putin velocitatea si caderea pe timp).

eu sunt multumit de el, vi-l recomand.

o sa va dati cu capul de pereti pana o sa ii prindetiu toate kmekeriile, dar eu zic ca se merita.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.