www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Il ponte


Guest Corraxe

Recommended Posts

Guest Corraxe

Dupa ce am pus piese Rock-fusion, Fuzion , Rock si jazz-metal acum pun ceva mai linistit, un Blues ...sper ca si asta o sa va placa.....( asta e facuta in 2005 aceeasi perioada in care a fost facuta si intercity)....si am o intrebare pentru cine a descarcat piesele mele...care v-au placut mai mult, si de ce?

Mersi Corrado...

 

sters atasamentul: piraterie

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am pus piese Rock-fusion, Fuzion , Rock si jazz-metal acum pun ceva mai linistit, un Blues ...sper ca si asta o sa va placa.....( asta e facuta in 2005 aceeasi perioada in care a fost facuta si intercity)....si am o intrebare pentru cine a descarcat piesele mele...care v-au placut mai mult, si de ce?

Mersi Corrado...

 

Hai sa incep eu :) dc ma aflu aici acuma.

In general tonurile potrivite ma fac sa pot sa fiu atent numai la cea ce canti si la muzica in ansamblul ei.

Eu totdeauna am fost cu conceptia ca lucrurile simple sunt cele care exprima si tramsmit cel mai bine un sentiment ... adica pt mine mai degraba exista muzica decat muzician si un anumit instrument, in cazul tau anumite parti m-au prins, parti cu care am reusit sa ma identific.

Nu voi scrie acum la fiecare piesa ce si cum ... care a fost acel moment dar iti dau un exemplu care nu tocmai sustine idea despre care am scris anterior...

 

P.S. Cred ca tu ar trebui sa comentezi cea ce facem noi si sa ne dai sfaturi sau idei constructive.

Edited by Monyo
Link to comment
Share on other sites

Guest IplaYbasS

...ma simt nevoit sa il sustin pe Alex ... piesa este al domnului Giacomo Castellano-LfL...nu stiu ce incerci tu sa demonstrezi prin asta insa atitudinea ta mi se pare injositoare si nedemna pentru tonul foarte autoritar si totodata nihilist cu care te adresezi aici pe rgc.

Am gasit pe youtube o filmare cu domnul Castellano cantand piesa cu pricina

http://www.youtube.com/watch?v=qILcPiARnvQ

 

In cele din urma concluzionez prin a puncta faptul ca, prin asemenea acte, faci un deosebit rau intregii comunitati RGC deoarece media de varsta aici este foarte mica si marea majoritate a "pustilor" nu au trecut nici de primele acorduri.Prin acte de genul acesta le faci un deserviciu deoarece le insusesti o stare de frustrare ("uite-l pe asta cum canta...eu nu o sa pot niciodata asa ceva")

 

Domnule Corrado...sa nu ne imbatam cu apa rece

 

Stefan DAN

Edited by IplaYbasS
Link to comment
Share on other sites

:)

 

hmmm .... :)

 

Deci care-i faza cu Corraxe al nostru??? :)

Am si cred ca avem nevoie de niste raspunsuri.

Am inceput sa ma indoiesc ca celelalte piese tot tu canti ... sau ca sunt ale tale.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Aviz aplaudacilor:

http://www.giacomocastellano.it/new/disco.html

[clic pe BRANI si apoi pe L.F.L.]

...

Si cum spuneam intr-un post anterior:

Q.E.D.

:)

 

PS Nasol ca se intimpla astfel de lucruri. Totusi cred ca avem dreptul la o explicatie!!!

Totusi 5% esti iertat, caci ai botezat cintecul "Il Ponte" - deci poate fi considerat un "omagiu" la "Cutting Bridges".

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Stiu ca am facut ce am facut , si pe acest motiv ivi explic deve am facut….dar cu asta nu vreau se fiu iertat nici la 5 % cum a spus leo.

Bine de cand am intrat in forum am inceput se primesc 10 email cu injurature zilnic fiecare zii ( email nu mesaje private). Injurature si la nivel muzica si personal.

Si mam gandit, se pun ceva facut di alticineva…..asa se vedem ce spune lume , dar tot asta a fost facut cu intentia ca dupa spuneam adeverul si ca demonstrez cat sunt prosti niste omeni.

Si orcum dupa ca am pus piese lui Incriminata ( stiu pe Giacomo personal de mai mult de 10 ani si pe el am o stima infinita ) critice negative , si musicale si personale au cresuct immens….si am respusn pe omeni asta ca piese sunt facute de altcineva, si imediat dupa ca eu am scris asta , a apurut mesaj pe forum unde se spuen ca piesa nu e amea.

Orcum stiu ca am gresit, dar aveam ajuns la un punt critic….si poate din superare si nervi am facut ce am facut ca repet inca o data a fost facut ca test asa se vaz cine me injurava in privat.

Cer scuze pe cine sa simntit pacalit, dar acesta nu era intenzia mea.

Si orcum nu am fost primu ca a facut asa ceva pe forum asta.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca am facut ce am facut , si pe acest motiv ivi explic deve am facut….dar cu asta nu vreau se fiu iertat nici la 5 % cum a spus leo.

Bine de cand am intrat in forum am inceput se primesc 10 email cu injurature zilnic fiecare zii ( email nu mesaje private). Injurature si la nivel muzica si personal.

Si mam gandit, se pun ceva facut di alticineva…..asa se vedem ce spune lume , dar tot asta a fost facut cu intentia ca dupa spuneam adeverul si ca demonstrez cat sunt prosti niste omeni.

Si orcum dupa ca am pus piese lui Incriminata ( stiu pe Giacomo personal de mai mult de 10 ani si pe el am o stima infinita ) critice negative , si musicale si personale au cresuct immens….si am respusn pe omeni asta ca piese sunt facute de altcineva, si imediat dupa ca eu am scris asta , a apurut mesaj pe forum unde se spuen ca piesa nu e amea.

Orcum stiu ca am gresit, dar aveam ajuns la un punt critic….si poate din superare si nervi am facut ce am facut ca repet inca o data a fost facut ca test asa se vaz cine me injurava in privat.

Cer scuze pe cine sa simntit pacalit, dar acesta nu era intenzia mea.

Si orcum nu am fost primu ca a facut asa ceva pe forum asta.

 

Pune-l pe ignorelist omul care te injura si apuca-te iara de muzica pt ca nu esti un Columbo.

Lasa prostiile, nu trebuie sa iei serios!!!!! :) Ai inteles! :) Riscul faptului ca ai publicat adresa de email.

Deci ca un ultim cuvant concentreaza-te la muzica... banuiesc ca suntem mai multi carora le place cea ce faci ...

fa pt noi ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ca sa fiu sincer pt mine nu are nicio importanta cine canta acolo. Cert este ca omu ala este un mare muzician.. poate e corraxe al nostru... poate nu e... sa fie el sanatos... imi place sa cred ca poaTE si de piesele mele sau ale altuia s-a folosit cineva de pe forumul acesta... nu e nici o problema!!!!

 

prin urmare cei care l-au aplaudat si indelung aclamat nu au nici o vina .. ei au raspuns sincer unei provocari

 

hai noroc mai corraxe oricine ai fii tu

 

 

 

in alta ordine de idei ceea ce zice iplaybas e foarte adevarat

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

:):) De ce ar face Castellano cover dupa tine? Piesa este a lui Giacomo Castellano, se numeste L.F.L, este de pe albumul Cutting Bridges care a fost lansat in 2003 ;)

Pt. a evita orice fel de comentarii acum uploadez un video cu Castellano cand canta piesa asta. B)

WTF..........!?Nu-mi vine sa cred... :) Sper ca nu-i adevarat :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Era prea frumos....

Ar trebui acum sa pui niste inregistrari facute intr-adevar de tine...ca sa mai speli din pacate.

 

Asta insmena ca tot album stringmadness nu e bun de loc pentru ca e facut de mine, la fel jazz metal si fusiontroduzione...orcum nu trebuie se eu ma spal si daca vrei o proba ca e facut de mine, sau vii la mine a casa si iti arat tot ce vrei, dar inainte citeste ziar acesta ca este nuami 1 din multe ca au vb despre mine....cine trebuie ca se spala din pacate e cine spune ca trebuie ca me intorc in italia pentru ca romania nu are voie de un chitarrista strain si, sau alte injuraturi la nivel personal , de exemplu ca sunt popponar ( de unde stian ei ) sau ca prietena mea e prea buna pentru mine, tot chestie spuse de omeni cu inima curata ca sunt pe acest forum, daca nu crezi vi la mine si iti arat tot email ca am primit.

post-3267-1164965875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

trebuie ca me intorc in italia pentru ca romania nu are voie de un chitarrista strain si, sau alte injuraturi la nivel personal , de exemplu ca sunt popponar ( de unde stian ei ) sau ca prietena mea e prea buna pentru mine, tot chestie spuse de omeni cu inima curata ca sunt pe acest forum, daca nu crezi vi la mine si iti arat tot email ca am primit.

 

 

PAI SI TU ASCULTI TOTI HANDICAPATII ??????????????? SCUZA-MA DA NU ESTI INTREG LA CAP DACA, O SLEAHTA DE CRETINI CARE NU STIU NICI CATE LITERE ARE ALFABETUL, TE FRUSTREAZA INTR-ATAT INCAT SAAJUNGI SA POSTEZI PIESELE ALTCUIVA SUB NUMELE TAU..... :)

Link to comment
Share on other sites

PAI SI TU ASCULTI TOTI HANDICAPATII ??????????????? SCUZA-MA DA NU ESTI INTREG LA CAP DACA, O SLEAHTA DE CRETINI CARE NU STIU NICI CATE LITERE ARE ALFABETUL, TE FRUSTREAZA INTR-ATAT INCAT SAAJUNGI SA POSTEZI PIESELE ALTCUIVA SUB NUMELE TAU..... :)

cam ai dreptate.la nervi fiecare reactioneaza in felul lui,dar nu cred ca era nevoie sa posteze corraxe altceva decat ceea ce este el adica un chitarist f bun.la inceput si eu am fost greu acceptat de unii pe acest forum,dar nu m-a lovit supararea pt ca mi-am facut prieteni foarte multi .corraxe draga!sunt sigur ca si tu ti-ai facut multi prieteni.

nu era nevoie sa postezi piesa altuia pt ca esti un chitarist foarte apreciat de cei ce au ureche,cunostinte muzicale,experienta

Edited by mario_d
Link to comment
Share on other sites

Hmm, o prostie mai mare nu am pomenit...

de ce sa nu fie acceptat un chiarist bun pe un forum de specialitate???? Imi pare rau, dar cei care gindesc asa nu au pic de respect pentru instrumentul la care pretind ca stiu sa cinte. Probabil ii roade invidia, altceva nu vad.

Corraxe eu nu m-am lamurit ce inregistrari sunt trase de tine si care sunt cele ale altui chitarist, atita tot. De-asta am zis sa pui alte piese. Cred ca asta e cel mai bun mod sa le dai peste nas invidiosilor. Atribuindu-ti piese care nu iti apartin nu este insa o solutie. Bafta!

Mario_d....mai astept si de la tine ceva nou :)

Link to comment
Share on other sites

cum a spus si Marius(mario_d)...fiecare reactioneaza in felul sau la nervi...

Corrado Sgandurra nu este un plagiator....el este un om adevarat si un instrumentist exact cum l-am auzit cu totii...

 

sincer sa fiu mie imi este rusine fatza de el...pentru ca este adevarata chestia cu email-urile cu injuraturi...si imi este rusine ca aici in romania si pe acest forum nu suntem toti fairplay.......

 

...pe messenger eu comunic cu Corrado si de fiecare data cand mi-a trimis o piesa de-a lui era seara...si atat de tare m-a inspirat ca noaptea respectiva nu am lasat chitara din mana...

din fericire am un "lux" de a anual In Hanovra(Germania) si mi-am dat seama de ce a reactionat Corrado

 

astfel....acolo nu exista invidia si tigania de la noi...sa nu se accepte ca unu este mai bun decat tine...si sa rectific....exista invidie dar una constructiva......

 

si pe mine m-a bucurat enorm de tare faptul ca in romania avem un astfel de ARTIST...

 

Corrado...RESPECT MULT!!!.......mai astept piese de la tine...

Link to comment
Share on other sites

Te sustin Corraxe!!! :):):)

Hai calmeaza-te si apuca-te sa vezi cine e pe partea ta, cine te apreciaza si incearca sa fi mai atent la noi decat la cei care n-au minte si nici ureche... sa nu vorbesc despre suflet care este cheia intelegerii muzicii...

Link to comment
Share on other sites

Te sustin Corraxe!!! :):):)

Hai calmeaza-te si apuca-te sa vezi cine e pe partea ta, cine te apreciaza si incearca sa fi mai atent la noi decat la cei care n-au minte si nici ureche... sa nu vorbesc despre suflet care este cheia intelegerii muzicii...

Si eu ... Adu-ti aminte ca ti-am zis din prima zi ca sunt o multime de oameni rau intentionati care iti vor pune piedici (cand mi-ai zis despre scoala ) . Lasa-i sa manance rahat ca altceva oricum nu stiu sa faca . Eu iti apreciez foarte mult munca si talentul si iti urez bafta in continuare ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Bine, dupa niste zile sunt inca o data aici ( sper ca in aceste zilele , am invazat se vb un pic mai bine ), in locul 1 vreau se ivi spun pentru toti la multi ani pentru 1 decembrie, in locul 2 vreu se spun un mare , immens, infinit multumesc pentru cine contia se are incredere in mine , mersi mult mario_d - Alex_Strat69 - Monyo - Jeanov - si pe toti alti ca nu au scris aici dar ca me sustine in rpivat geiger - felix - Ciprian -Bogdan - cezar popescu - si toti alti.

locul 3 orcine poate se crede tot ce vrea , sunt omeni ca nu creade in domnezeu, dece trebuie ca cineva crede ca eu pot se cant.

locul 4 am vazut ca topic asta a a vut mult ma succes decat alti topic unde am pus alte piese , sau de unce am facut referendum pentru master class ( sunteti interessati sau nu la un master class daca sunteti ve rog se spuneti ceva pe topic acolo).

orcum dupa scandal nu mai am primit nici o injutaratura , si cred ca am descoperit cine a fost , si ma bucur ...unica chestia e ca cum a spus multi poate ca multi omeni au pierdut incredere in mine.

sper se va pot schimba idea......

despre linkuri vreau se apasati aici ..........

 

http://pachinoglobale.com/news/news_notizi...ra+e+Spettacolo

 

e un articol ca fost pubblicat in nov 2002 ( e si data jos ) su la sicilia un intre cel mai amri jurnali italiani.... si daca nu avet timp se citit tot ve rog daca citit asta "

«L'intero ricavato dell'album, che invierò su richiesta - aggiunge Sgandurra - verrà devoluto ai bambini rumeni e brasiliani»."

Si nu cred draga iplaythebass ca eu am un atteggiament arrogant, si asta este dovada.

 

mai vb si inca o data mersi pentru cien me substine

Link to comment
Share on other sites

Da, Corrado, nu este nici o rusine sa scriu si aici, la fel cum am spus si in discutiile pe messenger. Singura parere de rau, personala, este ca nu te-ai sfatuit cu nimeni inainte de a face gestul ala (pina la urma regretabil), poate ar fi fost cineva in stare sa iti explice ca nici riscand asa nu ajungi sa convingi oamenii care NU VOR sa fie convinsi de un anume lucru. La capitolul psihologie umana poate nu stai asa bine, si considera asta un experiment nefericit, nu ai ales modalitatea eficienta de a atinge un scop.

Le-ai dat apa la moara detractorilor, asta e... probabil ca aceia care au murit de invidie la ascultarea pieselor de pe albumul tau propriu si personal (stiti voi, alea 11 de la "Melodii...#2) nici nu sperau sa apara un asemenea prilej sa iti sara la beregata. :)

 

@all RGC members: Ce intelege lumea prin "plagiator"? in cazul de fata, daca corraxe ar fi castigat niste bani din vanzarea unui album pe care aparea piesa cantata de altcineva, erau probleme de copiright, nu? Daca era in stare sa cante el un cover dupa piesa aia, atunci cinste lui ca poate canta o asemenea piesa. Dar de aci pina la plagiat mai e cale lunga, oameni buni (vorba lui Banica Jr ;) ). Sunt destui inshi, chiar si pe acilea, care nu stiu decat cateva chestii "plagiate" dupa chitaristi mai mult sau mai putin celebri, si de ei nu se leaga nimeni, so hold your horses cand e cazul! :(

 

Oare cui i s-a parut arogant stilul de a vorbi din posturile lui corraxe? mie, sincer, nu! Chiar as putea spune ca s-a incadrat in modestia plina de bun simtz care caracterizeaza cativa foarte buni chitaristi de pe forum (doar exemple: mario d, arosulescu, lukeblue, art V., etc). a se vedea, spre comparatie, stilul altora muuult mai limitati in aptitudini si creativitate, care arunca niste vorbe langa o piesa postata, de parca ar arunca un banutz la cershetori. :) si apoi, e pacat ca tocmai el, care are destula experienta in spate ca profesor de chitara si de bass, ca muzician si instrumentist, sa nu isi spuna parerea despre ce posteaza colegii de forum, sa bage o ureche la dueluri, sa comenteze, sa participe constructiv la viatza comunitatii.

cat despre problemele de exprimare, ar trebui scuzat si ajutat, asa cum a cerut si el, mai ales pentru ca nu greseste mai mult decat altii, romanashi neaoshi de-ai nostri, care trantesc la agramaticalicisme de iti pica dintzii citindu-le. ;)

 

Eu zic sa treci peste toate astea, si cum ai ceva de aratat tuturor membrilor acestui forum si elevilor tai, in particular, fa exact ce stii tu sa faci mai bine! :)

 

Bafta multa in tot ce faci, corrado, asteptam multa muzica buna de la tine! B)

Link to comment
Share on other sites

Guest IplaYbasS

sa nu ma intelegi gresit ... eu am comentat atitudinea de a pune piesele altcuiva si faptul ca la momentul respectiv ai sustinut ca iti apartin ... sunt convins de cele relatate de tine in legatura cu injuriile care ti-au fost aduse si te sustin aici ... din pacate stam bine la capitotul invidie si "mancat de cur" in romania

nu am nimic cu tine si dand o tura pe net mi-am am observat ca stringmadness chiar iti apartine...(si de ce sa nu recunosc chiar imi place ce se intampla acolo)

 

numai bine si spor la tras de coarde

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.